Minimální doba na přečtení knihy

Od: Datum: 05.01.15 16:26 odpovědí: 8 změna: 06.01.15 16:35

Dobrý den,

Jsem studentem střední průmyslové školy a chtěl bych se zeptat na pár informací...

Existuje nějaká minimální doba, kterou má mít student na přečtení knihy?

Pokud učitel zadá, že máme přečíst knihu, může to chtít už na další den?

Ve školním řádu jsem o tom nic nenašel.

Děkuji za odpovědi, J.B.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.15 16:45
avatar
Jako učitel může chtit všechno, nicméně v rámci možnosti. Ano, i za večer se dá přečíst kniha, stejně jako se dá za večer naučit na test. Hlavní je, co je to za knihu, její složitost a počet straně.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.15 17:56
avatar

Taky záleží na další vaší vytíženosti. V kolik přijdete domů, jaké máte další úlohy atd. Spočítal bych za jak dlouho průměrný člověk přečte stránku a vynásobil jejich počtem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 05.01.15 19:40

Jde vám o vaši schopnost přečíst knihu za určitou krátkou dobu, nebo o to, zda má učitel právo po vás chtít, abyste knihu přečetli?

Ve školách bývá seznam doporučené literatury, dřív se říkalo "povinné četby" žákům nadiktovaný už na začátku školního roku a mají tak dost času na to, aby si knížku koupili, nebo půjčili, přečetli a udělali si záznam do čtenářského deníku, nebo si prostě knihu jenom přečetli.

U technické literatury (píšete, že jste na průmyslovce) se kniha nedá jen tak přečíst ale většinou se studuje, probíjí se po jednotlivých tématech, stránkách. I když je spousta technické literatury, kde už se znalostí tématu knihu prolétnete a stačí vám pár zajímavostí nebo kapitol, které jsou pro vás potřebné nebo nové.

Je zajímavé, že některé knihy čtenáři přelouskají velmi rychle, zvláště když je mají půjčené třeba jenom do druhého dne, a některé nepřečtou ani kdyby měli propadnout buď protože nechtějí, nebo to fakt nejde a nejde (školou vnucovanané Utrpení mladého Werthera apod.), nebo proto, že je pro ně jednodušší si od někoho (nebo z webu) stáhnout stručný obsah a popis děje a hlavních postav a tak nečtou. Nedivte se učitelům, že chtějí žáky naučit číst, zvláště doporučenou literaturu. Protože někteří žáci jsou ochotní přečíst jedině vyhlášku o dopravních předpisech, aby získali řidičák a pak už nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.01.15 19:53

Žáku SŠ, chtít by to mohl, ale kde je smysl a výsledek? A co tak rychlokurzy čtení? A on to po vás učitel chce? Toto žáádný zákon ani školní řád neobsahuje a nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 10:08
Zdravím. Pokud jde rozsahem a náročností o knihu typu "Čuk a Gek", pak to zcela jistě problém není. Pakliže jde o knihu rozsáhlejší, což na SŠ předpokládám, je to požadavek nerozumný. Otázkou je, zda skutečně k takovému úkolu došlo a za jakých okolností. Zajímavostí je, kolik je student ochoten toho přečíst, aby nemusel číst. Ono i takové seznámení se se školním řádem může být přínosné.
Mohli bychom vědět, zda je Vaše otázka čistě teoretická, nebo jestli skutečně učitel tento úkol zadal. Pokud ano - o jakou knihu se jedná a proč tak rychle? M
doplněno 07.01.15 00:43: To není jeden den. Knížka je to velmi čtivá a rozsahem zvládnutelná (114 stran velkých písmenek, půl knížky jsou obrázky, holý text v "dospělácké" velikosti vytištěný na A4 zabírá 29 stran) . Pro mnohé - nejoblíbenější. Je v ní spousta myšlenek. Dá se na internetu stáhnout zdarma v PDF. Nevidím to jako nemožný požadavek. Přeji hezké čtení. M
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skvido
Datum: 06.01.15 16:26

Taky zdravím, Učitelka knihu opravdu zadala. Jedná se o knihu od ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY - Malý princ.. V pondělí v hodině češtiny učitelka řekla, že ve čtvrtek si napíšeme prověrku na tuto knihu. Na dotazy proč to musí být tak brzy jsme nedostali odpověď a posunutí termínu prý není možné... Proto se ptám, jestli existuje nějaká minimální doba, na kterou má student nárok? J.B.

Datum: 06.01.15 16:30
avatar

Malý princ se v pohodě dá přečíst za jedno odpoledne, velice snadno ;) nicméně bych se také přikláněla k tomu, že doba je na to poměrně krátká, spíše z důvodu dostupnosti knihy. Když se 30 lidí najednou rozhodne, že chce zítra knížku, tak ji rozhodně všichni v knihovně neseženou. Ale my na VŠ dostávali tituly, od kterých šel sehnat (což neznamená, že byl volný!) 1-2 exempláře, třeba 15 lidí, přečíst do druhého týdne. Člověk se musí naučit být flexibilní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 16:35

Jak již odpověděli jiní, minimální doba na přečtení jedné knihy nikde zadaná není, ani být nemůže. Poněvadž žádná norma nepraví, jak má být kniha dlouhá. Co se týká náročnosti přečtení Malého prince, tak za dobu, co tu tento dotaz visí není problém ho přečíst. Přeju příjemné zážitky .

doplněno 06.01.15 16:40:

To @naufrago: Není to sice úplně košer, ale netřeba shánět tištěnou verzi. Stačí poprosit strýčka googla. Snad se pan Saint-Exupéry nebude zlobit. Koneckonců to byl idealista a pro peníze to asi nepsal.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.