Psaní uvozovek

Od: Datum: 02.01.15 11:42 odpovědí: 4 změna: 02.01.15 13:10

Dobrý den, lze prosím psát .".? V první větě není ani velké písmeno na začátku přímé věty.

1) Až příliš často zdůrazňoval, že "cestovatel v Grónsku nikdy nebyl", ale že pouze "plácá nesmysl za nesmyslem.".

U vět 1) a 2) jsou přípustné obě možnosti? Která je preferovanější?

2) Dáme si čaj z benediktu lékařského, neboť "kdo ho užije v odvaru, vzplane láskou. Když se člověku rozlije po celém těle, nabude znovu tělesných sil.".

3) Dáme si čaj z benediktu lékařského, neboť "kdo ho užije v odvaru, vzplane láskou. Když se člověku rozlije po celém těle, nabude znovu tělesných sil".

Zdroj:

http://prirucka.ujc.cas.cz/en/?id=162

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.15 12:13

Ahoj, výraz v úvozovkách může být i s malým písmenem, nemusí uvozované věty začínat automaticky velkým. Pokud se připouští obě možnosti, tak si jednu vyber, já bych volila tu s jednou tečkou.

Ohodnoceno: 2x

Od: karlosaurus*
Datum: 02.01.15 12:25

Ahoj, záleží co má tečka ukončovat. Pokud jde o větu v uvozovkách, ukončuje se před posledními uvozovkami, pokud jde o celou větu, ukončuje se za uvozovkami a pokud končí celá věta vč. věty v uvozovkách, píše se tečka, uvozovky, tečka.

Datum: 02.01.15 12:59

Nemyslím si, že by se připouštěla tato možnost psaní .".

Zde máte stručný popis, jak je to se vztahem uvozovek a tečky nebo jiného interpunkčního znaménka:

doplněno 02.01.15 13:18:

Omlouvám se, až teď jsem nahlédla do nejnovější Akademické příručky českého jazyka a opravdu se připouští i tato možnost psaní: .".

Je vidět, že jsem ze staré školy. Na některé novinky si těžko zvykám *nevi*

Datum: 02.01.15 13:10

Děkuji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.