Aj - velká písmena v nadpisu

Od: Datum: 29.12.14 20:30 odpovědí: 6 změna: 30.12.14 22:55
avatar

Dobrý den, když se prosím píše sloh z Aj - článek, mají být písmena všech slov v nadpisu velká? http://www.meriva-preklady.cz/...smena-nadpis

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.14 21:28

cituji z Vámi uvedeného linku: "...v angličtině se píší nadpisy výhradně s velkými písmen."

S tím naprosto nesouhlasím.

Je obvyklé, že při překladech neformátovaného textu používat psaní velkých písmen jen tam, kde je to obvyklé i v běžném textu. To, zda ve všech druzích nadpisů se budou psát všechna slova velkými písmeny (vyjma předložek, spojek či členů) je věcí až finálního zpracování sazby, tedy o tomto formátování rozhoduje až typograf, který připravuje finální výstup. Je velmi neovyklé, aby všechny nadpisy byly takto formátované. Tradičně se takto zpracovávají jen hlavní nadpisy, ale ani toto není pravidlem. V moderní sazbě by toto formátování vůbec neměl řešit překladatel. To, že dnes se v sazbě tyto věci nemusí dělat na úrovni psaní, tj. pomocí klávesnice přes Shift či Caps lock, je u některých tradičních vykladatelství opomíjený problém -- zvyk, že dělali sazbu jen pro tisk. Při možnostech kontextových náhrad glyfů v OpenType fontech a používání šablon se styly je jakékoliv psaní velkých písmen v nadpisech krokem zpět.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.12.14 21:31

Jinými slovy (i když nejste pravděpodobně překladatel):

"Záleží jen na vás, jak to napíšete."

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.12.14 21:41
avatar

A u maturity je to také jedno?

Datum: 30.12.14 17:23

Maturitu z AJ jsem nedělal, ale formátování nadpisů vidím jako nedůležité. Pokud není k maturitní práci stanovena šablona se styly pro psaní nadpisů, tak předpokládám, že je dovoleno psát oběma způsoby.

Jak jsem psal v předešlé odpovědi, tak osobně bych se přikláněl k psaní velkých písmen jen tam, kde se píší i v běžném textu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.12.14 18:34
avatar

Děkuji

Datum: 30.12.14 22:55
avatar

Tak tak, není pravda, že je povinnost psát nadpisy se všemi úvodními písmeny ve slovech velkými písmeny. Je to pouze možnost psát nadpisy se všemi písmeny velkými UPPER CASE nebo se všemi úvodními písmeny velkými Title Case. Ale jak už bylo řečeno, jinak je potřeba dodržet jen pravidla jako u normálních vět.

doplněno 30.12.14 23:02:

Jen dodatek, který se ještě dodává. Když si člověk už vybere nějaký způsob psaní nadpisu, měl by se ho samozřejmě držet, takže pokaždé ho psát stejně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.