Cukr řepný - cukr třtinový

Od: Datum: 14.12.14 01:31 odpovědí: 2 změna: 14.12.14 11:59

Jaký je chemický rozdíl mezi cukrem řepným a cukrem třtinovým?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.14 11:17
avatar

ne, chemicky je to to samé.

Zajímavá je výroba rumu ze třtiny: cukrová třtina se sklidí, rozřeže, vylisuje a vylisovaná šťáva povaří. Po ochlazení napovrchu zkrystalizuje cukru a oddělí se od zbytku - melasy. Ta se naředí, filtruje a nechá kvasit na alkohol - rum. Ten má proto svojí specifickou chuť.

Oddělený cukr je disacharid - SACHAROSA - C12H22O11. Skládá se z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy.

U nás prodávaný cukr má tuším čistotu 99,99% a to 0,01% co by mohlo být jiné u třtinového cukru (prostě nějaké minerální látky, příměsy...) už nepoznáte. Pokud se bavíme pouze o sacharoze - ta je stejná. :)

doplněno 14.12.14 11:23:

doplním, že prodávaný třtinový cukr nemá takovou čistotu jako u nás prodávaný řepný (je to vidět, že není bílý), podle mého je to někde mezi cukrem hnědým (zůstává v něm část melasy) a cukrem bílým. Má tedy i jinou chuť, ale v důsledku je to vlastně jen ochucený cukr, který je ve všech třech 3 případech stejný - a přesto má 3x jinou chuť - je 3x jinak (ne)ochucený :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.14 11:59
avatar

Oba cukry jsou chemicky totožné.Obsahují 99,9% sacharozy.Někdy je na trhu třtinový cukr nerafinovaný(hnědý).Ten obsahuje až 5% nečistot,balastních látek organického původu(u řepného cukru melasy),která může mít i škodlivé působení díky bakteriím,na nich se množícím.Ale móda je móda,co proti tomu říci.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.