Kundera- Žert

Od: Datum: 27.12.14 16:23 odpovědí: 2 změna: 27.12.14 17:49
avatar

Dobrý den, rád bych požádal o radu.
Snažím se udělat do školy opravdu dobrý referát na dílo Žert od Kundery. Potřeboval bych ale vysvětlit, proč je tak pohoršující žert v knize:
Optimismus je opiem lidstva. Zdravý duch páchne blbostí! Ať žije Trockij!
Je jisté, že neznám dostatečný historický kontex, abych rozebral právě tento stěžejní úryvek. Prostě v tom plavu. Snažil jsem se na to přijít sám, ale pokud by například první věta vyjadřovala že optimismus má být návykový jako opium, pak nevím, proč by hlavního hrdinu za to kritizovali. Když komunisté otimismus prosazovali? Vím, že to bude asi směšné, ale snažil jsme se na to přijít sám. A poslední věta: Ať žije Trockij! Vím, že byl za dob komunismu zakazovaný, ale proč? Však to byl on kdo se podílel na VŘR v Rusku, pak by měl vrorem i pro ostatní komunistické země.
Prosím pomožte mi pochopit co přesně říká tento citát a jeho význam.
Mnohokrát děkuji Jakub


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.14 17:29
avatar

Trockij byl sice jedním z budovatelů komunismu, byl v něčem i odpůrcem a kritikem Lenina, pak se rozhádal se Stalinem a byl označen za oportunistu, zakázán a musel odjet ze země, žil pak v Mexiku.

V této souvislosti bych to chápala tak, že šťastným a veselým, tedy optimistou je jen prosťáček, který nevidí souvislosti pod povrchem a nechá se opít jen tou jednoduchou prvoplánovou vidinou.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.12.14 17:49
avatar

Ještě je třeba vzít v úvahu, že dotyčný "opiový výrok" je posměšná parafráze Marxova "Náboženství je opium lidstva", což jistě muselo soudruhy nesmírně podebrat.

A taky jde o celkovou atmosféru, prosím vás, když třeba v kulturáku se rozhodli dávat Shakespeara a příslušný politruk v něm zakázal větu "S Pánembohem jděte", to něco taky vypovídá (To je skutečná historka).

A Trockého neváhali komunisti, tedy sovětčtí komunisté, nechat zavraždit až v Mexiku.

Ještě pro ilustraci uvedu lidovou definici pravicového oportunisty: to je věrný šlen strany, kterému strana v nestřeženém okamžiku uskočila doleva.

Ohodnoceno: 5x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.