Management- vedení lidí

Od: Datum: 26.12.14 19:11 odpovědí: 1 změna: 26.12.14 20:46

potřebovala bych vysvětlit co jsou stimuly, moc to nechápu

Od motivace je potřeba odlišit pojem stimulace.Stimul je vnější podnět, vnější pobídka, které manažer využívá při usměrňování jednání pracovníka a která má určitý motiv podnítit nebo utlumit. stimul má žádoucí účinek jenom tehdy, když je v souladu s motivy člověka a situací, ve které se nachází.

Nástroje řízení - stimuly

Nástroje, které manažer při ovlivňování pracovníků využívá, mají různou podobu, účinnost i naléhavost (to znamená, že jejich použití závisí i na konkrétní situaci – jinak v běžných podmínkách, jinak při havárii, závisí i na přístupu pracovníka k práci, na druhu úkolu apod.)

- přímé - manažer se opírá o direktivní příkazy a předpokládá kázeň při plnění úkolů. Mají podobu příkazů, zákazů, nařízení, směrnic, pokynů. Navozují základní disciplinu, jsou nezbytné při haváriích a jiných mimořádných situacích.

Jejich specifickou formou jsou směrnice a pokyny, které určují postupy a chování podřízených v opakujících se situacích. Jde v podstatě o trvalé příkazy, které zabezpečují sjednocený postup řešení obdobných úkolů a osvobozují řídící pracovníky od opakujících se rozhodnutí, tím jim uvolňují prostor pro jejich koncepční práci. (např. bezpečnostní předpisy, pokyny pro vyúčtovávání pracovních cest, ve škole např. vnitřní řád nebo pravidla chování na učebně VYT apod.)

- nepřímé - manažer je používá, když vymezuje určitý prostor pro samostatné chování podřízených, konkrétní přístup ponechává do jisté míry na jejich vůli. Dělí se na:

- ekonomické - mzdy, odměny, prémie, finanční postihy, podíly na HV, zaměstnanecké akcie x finanční postihy, odebrání výhod.

- mimoekonomické - pochvaly, veřejná uznání, vytváření dobrého sociálního klimatu na pracovišti (je určováno vztahy mezi spolupracovníky a vztahem nadřízený podřízený) x pokárání, důtky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 26.12.14 20:46
avatar

Dobrý den, asi bych řekl, že jde v podstatě o to, jak z pracovníka vymáčknout co největší výkon. Nejlépe tak, aby měl pocit, že je důležitý a prospěšný. Přímé stimuly jsou jasné - jsou to nařízení, vyhlášky, předpisy. A o tom se nediskutuje. Ty nepřímé stimuly se dělí na cukr a bič.

Tedy, podle toho, co na kterého člověka platí více - někdo se bojí důtky a pokárání a jiného dost přesvědčí peníze, které dostane ještě navíc k výplatě. A ten manažer by to měl umět poznat a podle toho se k lidem chovat. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.