Ozvi se nebo ozvy se

Od: Datum: 25.12.14 09:58 odpovědí: 6 změna: 10.12.15 09:25

Dobrý den,
prosím o zdůvodnění jaké í se píše ve: ozvi se / ozvy se mi.

Děkuju

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.12.14 10:08

Není to minulý čas, takže se neohlíží na shodu podmětu s přísudkem. U všech časů kromě minulého je u sloves vždycky měkké i.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.12.14 10:39

Ozvi (sloveso) se je od ozvat

Ozvy (podstatné jméno) je od ozev.

Datum: 25.12.14 12:24

nebo spíš od ozva (ž).

Takže Ozvy se mi by mohlo být správně ve větě

Ozvy se mi nějak nezdály.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.12.14 13:32

Zdůvodnění vidím ve vzorech. Pro skloňování sloves existují vzory podle toho, na jaké písmeno (slabiku) sloveso ve 3. osobě jednotného čísla končí. Ty vzory jsou:

-e = nese, bere maže, peče, umře (asi to bylo morbidní, teď je nový vzor tře)

-ne = mine, tiskne, začne

-je = kryje, kupuje

-í = prosí, trpí, sází

-á = dělá

Nejprve tedy zjistíme, do jaké skupiny posuzované sloveso patří. Ozve - tedy do první.

Který vzor použít, to nám řekne koncovka 3. osoby jednotného čísla minulého času - ozval (nesl, bral, mazal, pekl, umřel/třel) a dále nám pomůže rozkazovací způsob: nes, ber, maž, peč, umři - takže ozvi podle umři. Už podle toho, že ve vzoru je po ř vždycky měkké i, bude i v ostatních slovech, skloňovaných podle vzoru umřít.

Od: radim*
Datum: 10.12.15 09:11

Ahoj, ozvi je v případě jakoby rozkazu: příklad: Ozvi se mi na tel. Ozvy je jen podle slova ozva :).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.12.15 09:25

Až budeš mít ozvy, tak se ozvi. ;)

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.