Od teď x odteď

Od: Datum: 18.12.14 16:28 odpovědí: 6 změna: 18.12.14 22:02

Dobrý den, kdy se prosím píše odteď a kdy od teď? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.12.14 16:39

by mne nenapadlo, to psát dohromady, lidi, kam na to chodíte, čtěte knížky a budetet to mít pod kůží

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.12.14 18:22

Popravdě řešeno ani od teď se mi příliš nelíbí, stylisticky. Ale hovorově – proč ne.

Na druhou stranu, otevřete si veřejný přístup do českého národního korpusu a zadejte si odteď, možná budete překvapen.

(Tím nechci říci, že je to správně, jen tolik, že bych nebyl tak přísný v odsudcích.)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.12.14 18:54

Napsala jsem to ve škole v pravopisném cvičení zvlášť a bylo to špatně. Bohužel jsem si neopsala cekou větu.

doplněno 18.12.14 19:06:

Ještě prosím je správně splakat nad výdělkem? Měla to být správná varianta. Podle odkazu ne.

http://www.proofreading.cz/zplakat-nikoli-splakat

Datum: 18.12.14 19:23

Slovní spojení od teď se – na rozdíl od podobných výrazů typu odsud nebo odkdy – píše
zvlášť (tedy od teď, ne odteď). Tak se zeptejte učitele(učitelky, co on ona na to, ať vám to vzsvětlí.

A k druhému dotazu: v jazykové příručce čteme"

příklady: Tato společnost to loni zkoušela i na internetu, ale zplakala nad výdělkem.

Nově: Heslové slovo bylo nalezeno také v následujících slovnících: SSČ, SSJČ

SSČ

zplakat dok. hovor. expr. zplakat nad výdělkem utrpět škodu, nezdar

SSJČ

zplakati dok. (1. j. -pláču, -pláči, rozk. -plač, -plakej) poněk. zast. (nad kým, čím; ~) zaplakat 1: zplakala nad nešťastným děvčetem (Něm.); z. touhou po domovu (Čech); přen.písně housliček zplakaly a hned výskly (Heyd.);
ob. expr. z. nad výdělkem setkat se s nezdarem, utrpět škodu; být zklamán

Vloříte-li do ní splakat, dozvíte se:

Slovní tvar splakat nebyl nalezen.

(Podle koho/čeho to má být správný výsledek?)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.12.14 19:29

Moc děkuji. Správný výsledek by to měl být podle učitele, ale možná jsem to měla špatně opravené. Půjdu se na to zeptat.

Datum: 18.12.14 22:02

Jděte se zeptat. Jistč, já jako matematik a jště anonymní nebudu pro erudovaného češtináře představovat autoritu a sám jsem dalek toho, s někým takovým se hádat na základě svých dojmů, ale hledal jsem usilovně a víte, co jsem našel.

Ještě další zdroj je slovník spisovné češtiny , a ani tam jsem sloveso splakati nenašel. Pravda, není tam ani sloveso zplakati, aspoň ne jako samosttné heslo, ale když dáte hledat i heslové stati, najde vám ho jako tvar slovesa zaplakat. A chcete-li opravdu erudovaný názor, obraďte se osobně na Jazykovou poradnu, zdarma telefonicky nebo za peníze mailem či písemně.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.