Kdo je pábitel?

Od: Datum: 18.12.14 10:47 odpovědí: 5 změna: 31.12.14 19:44

Dobrý den,
vím, že je to od Hrabala, ale stejně nevím :-D Kdo je pábitel?

děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.12.14 10:51
avatar

každý člověk, který je rovněž navštíven inspirací a říká věty, o kterých rozumní lidé říkají, že jsou nerozumné, a dělá věci, které slušní lidé nedělají, ztrácí hranice mezi realitou a fantazií

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ju®
Datum: 18.12.14 10:53

Pábitel je člověk, který si rád domýšlí realitu, zkresluje ji, a hledá tak krásu ve všednostech a nejzákladnějších projevech a věcech liddského života.Pábitel je člověk, který si rád domýšlí realitu, zkresluje ji, a hledá tak krásu ve všednostech a nejzákladnějších projevech a věcech liddského života.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.14 11:05
avatar

Info z netu: Pábitelé pocházejí z tvorby Bohumila Hrabala, jsou to osoby svérázné, originální, věci dělají jinak, s přesvědčením, bývají dobrý vypravěči a občas neříkají pravdu. Pro ně to ale pravda je a dělá jim radost. Ztrácí hranice mezi realitou a fantazií.

Cit. z Wikipedie: Pábiteli nazýval osobité vypravěče zvláštním způsobem milující život, kteří se navenek zdají obhroublí; v jejich vyprávění (která Hrabal nazýval pábení) jsou prvky poetismu i surrealismu; sám Hrabal byl svého druhu vábitel.

Pábitel je jedním slovem - snílek.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: diekatze
Datum: 19.12.14 14:39

Pábitel znamená snílek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: labuznik
Datum: 31.12.14 19:44

Pábitel je stejný člověk, kterého by v politických diskuzích na iDnesu nazvali ostatní diskutující např. výrazy havlista, pravdoláskař, debil nebo komunista. Čili je to člověk s vysokým morálním kreditem, který, povznesen na průměrnost světa, který jej obklopuje, dokáže ocenit jemné nuance obzvláštnující v jeho očích dějící se situace, které jsou pro nepábitele vcelku nezajímavé a nejen to, on tyto jemné nuance vyhledává, hoví si v nich, libuje.

Pořád opakovat nějaké encyklopedie a co kde kdo napsal, včetně Hrabala je přístiup jaký... ano, ne-pá-bi-tel-ský.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.