Co je perimetr?

Od: Datum: 17.12.14 20:54 odpovědí: 3 změna: 13.01.15 20:13

Dobrý den,
je perimetr něco jako obzor a akorát to používají vojáci?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.14 20:59
avatar

Cit. z Wikipedie: Slovo perimetr pochází z řeckých slov peri (kolem, okolo) a řeckéko metron (rozměr, měřidlo). Význam může být:

obecně obvod nějakého území

obranný perimetr – ve vojenství hranice obrany

perimetr (lékařství)

přístroj k určování rozsahu zorného poleoka

rozsah zorného poleoka

perimetr (stavebnictví) – soklový polystyren

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.12.14 10:41
avatar

Perimetr jako soklový polystyren jsem neznal a vůbec jsem o jeho existenci netušil, díky za obohacení (i když nejspíš tuto znalost nikdy nepoužiji). Jinak bych připomněl známější slovo periferie (v mnoha významech, které nebudu vypisovat, a s tím související periferní vidění (které právě měří ten lékařský perimetr, což je vlastně s hlediska jazykovědného metonymie, což je přenášení významu na základě jiné souvislosti než podobnosti, například přenášení významu podle původu nebo příčinnosti (například z autora na dílo, z činnosti na firmu atd.), přenášení z jednoho jevu na jiný vyskytující se typicky v jeho blízkosti (udeřil hrom), z nádoby na její obsah. (Samotné měření znají očaři jako peritest, zase z řečtiny.)

A dovolím si zmínit ještě jednu konotaci: v matematice vyšetřujeme tzv. isoperimetrický problém , což je v té základní podobě úloha, určit obrazec daného typu (čtyřúhelním, elipsa,...) který má při daném perimetru největší obsah.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.15 20:13
avatar

slovo už bylo vysvětleno a nejběžnější užití je opravdu v té vojenské oblasti - to nemusí používat jen vojáci, takhle se prostě bráněný okruh v textech (i populárních) s vojenskou tematikou označuje (některé perimetry ve významu celá obklíčená bráněná území jsou docela známé a u nás se pro ně skoro vždycky užívá tenhle výraz - napadá mě pusanský perimetr)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.