Filosofické otázky

Od: Datum: 14.12.14 16:51 odpovědí: 6 změna: 14.12.14 19:34

Dobrý den,

zpracovávám si otázky na závěrečnou zkoušku z filosofie. Nicméně několika otázkám nemohu přijít na kloub. Nevím jak je řešit, co se po mě vlastně chce. Neodpověděl by mě na ně někdo?

1) Posuďte kriticky vztah Kantových myšlenek o člověku společenském a člověku?

2) Posuďte kriticky základní myšlenky Hegelova hist. idealismu , o co je možno se s ním přít?

3) Posuďte kriticky Marxovy myšlenky Marxova historického materialismu?

4) V čem tkví totožnost a rozdílnost Hegelova historického idealismu a Marxova historického materialismu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jaha
Datum: 14.12.14 17:51

Jste na VŠ. Měl by jste uvedená díla přečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.14 17:59
avatar

Prosím vás, přečtěte si aspoň ty jejich základní teze. Např. Hegel - tady to máte celkem dobře shrnuto http://cs.wikipedia.org/wiki/…Georg_Wilhelm_Friedrich_Hegel - můžete se třeba opřit do jeho myšlenky svobody ve vztahu občana a státu a zrušení autorit ve vyspělé společnosti. Jistě vám, jako studentovi VŠ nemusím vykládat, když si to představíte, jak by to asi dopadlo.

Jak souviší Hegel s Marxem, se dozvíte tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx - a kritické myšlenky k marxismu - jistě jsme měli možnost sledovat, kam minulý režim lidi zavedl. Ke komunismu, kdy všem bude vše distribuováno dle jejich potřeb, to opravdu nebylo a na tom jeho model zcela selhal, není potřeba to snad rozvádět dál, jistě to zvládnete.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: martox
Datum: 14.12.14 19:05

Hodně jste mě pomohl/a. Moc děkuji. Jediné co mě teda ještě furt není jasné je ten konec vašeho příspěvku. Kritické myšlenky marxismu.

Datum: 14.12.14 19:13
avatar

Tím jsem myslela vaši otázku "Posuďte kriticky Marxovy myšlenky Marxova historického materialismu"

V podstatě jde o to, že historický materialismus považuje materiální poměry za primární, ty posléze ovlivňují poměry společenské (změna materiální → změna myšlení). Na rozdíl od většiny filosofie, kdy je požadována změna myšlení a od ní teprve byla odvozována změna materiální (změna myšlení → změna materiální). Zde více.

Můžete na to navázat příklady násilné kolektivizace a historických příkladů, kdy vše bude všech. Výsledek jsme viděli v uplynulém období u nás, výsledek byl ten, že nikdo se nestaral o nic a všichni kradli ze společného jako straky, dokonce se razilo tehdy heslo Kdo nekrade, okrádá svou rodinu. Prostě, tohle nefunguje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xmarkss
Datum: 14.12.14 19:21

Děkuji už chápu. Ještě si o tom něco přečtu. A náhodou na otázku Posuďte kriticky vztah Kantových myšlenek o člověku společenském a člověku? nemáte tušení? Hledal jsem v různých textech, na netu a nikde zmínka o nějakém takovém členění natož kritice.

Datum: 14.12.14 19:34
avatar

Mrkněte sem na Kanta a přečtěte si jeho základní teze http://cs.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Kant#Bibliografie

- dá se polemizovat s povinným mravním jednáním bez pozitivní zkušenosti, vycházející z křesťanství. Mrkněte na jeho koncept svobody člověka vůči státu, ač si uvědomuje, že člověk je zlým. www.vse.cz/polek/download.php?jnl=aop&pdf.

Přehledně je též napsáno o jeho tezích zde http://www2.tf.jcu.cz/~simekv00/tve_ktve/tve1.pdf - tímhle asi začněte a jistě vás napadne, jak polemizovat o tom, jestli je princip morálky z rozumu bez smyslové zkušenosti ve skutečnosti reálný. ;)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.