Pojmenování iontů

Od: Datum: 06.12.14 14:34 odpovědí: 6 změna: 07.12.14 12:04

Potřebovala bych pojmenovat tyto iontu,nevím,jak se to dělá: F-,Al+,K+,Cr+3,S-2,Fe+2. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.14 15:16

fluorid-ový ion (anion), hlin-itý ion (kation), drasel-ný ion (kation), chrom-itý ion (kation), sulfid-ový ion (anion), želez-natý ion (kation).

U kationtů je název iontu odvozen od naázvu oxidu náhradou "oxid" podstatným jménem ion nebo kation. U aniontů je název odvozen od názvu soli příponou -ový: fluorid-ový, chlori-ový fosfid-ový, síran-ový, dusičnan-ový a přídavné jméno, odvozené od názvu kationtu je nahrezeno podstatným jménem ion nebo anion.

Ohodnoceno: 0x

Od: luciedobrovolna
Datum: 06.12.14 15:37

Děkuju a můžu se zeptat,proč je u Al+ přípona itý?

doplněno 06.12.14 15:40:

Aha,upsala jsem se,už chápu,děkuji :).

Datum: 06.12.14 15:41

Považoval jsem to jedno + u Al za překlap. Hliník má vždzcky ox.č. III. Ale pokud to byl záměr, jednalo by se o hlinný kation.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.12.14 16:36

Ano,popletla jsem to já,omlouvám se.

Datum: 06.12.14 23:02

Lucinko,bylo by třeba prostudovat české chemické názvosloví,které rerspektuje dané mocenství prvků.Pak se ujasní i názvy iontů.(kationtů)

Mocenství: 1 - ný

2 - natý

3 - itý

4 - ičitý

5 - ičný(ečný)

6 - ový

7 - istý

8 - ičelý

U tvých návrhů se podivuji jen nad Al+,ten bývá jen Al3+

Pak S-2 je sírník,F- fluorid

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.12.14 12:04

Ano to vím,ale nějak jsem si nebyla jistá,jak se pojmenovávají.U Al+3 jsem to přehlédla,to se omlouvám a děkuji všem :).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.