Objevení Ameriky

Od: Datum: 30.11.14 09:04 odpovědí: 2 změna: 30.11.14 10:29

Jaký si myslíte, že měly důsledek na Evropu? Drahé kovy docházely a tak se dovážely nové, i nové plodiny.. Jaký to mělo vliv na ekonomiku, cenu...?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.11.14 09:39
avatar

Dobývání zámořských území vedlo k ekonomickému rozvoji zejména v západní Evropě. Důležitou roli sehrál kupecký kapitál. Evropané potřebovali nové odběratele pro své zboží a zároveň hledali nové zdroje surovin, především drahých kovů. Velká poptávka byla po luxusním zboží, například drahých látkách, zbraních, slonovině, a koření z Orientu. Tyto důvody vedly k velké podpoře námořních plaveb a stále větší touze po dobývání zámořských území.

Přes zámořskou kořist se peníze dostaly k i lidem, kteří by se v tradičním feudálně agrárním systému k nim jinak nedostali.

Dobyvačné výpravy, řízené panovníky, se postupně staly ziskovými podniky. Upevnila se tím panovnická moc a otevřela se cesta k absolutismu, a tím k dalšímu narušení původní feudální struktury, která stála na místních feudálech.

Tyto faktory způsobily, že se těžiště hospodářské činnosti přesunulo mimo tradiční šlechtu.

Zkoncentrované peníze umožnily hospodářské aktivity, které v původním feudálním systému vůbec nebyly možné.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.11.14 10:29
avatar

Asi bude záležet na úhlu pohledu.Podle mne hospodářská činnost nikdy nebyla na šlechtě (ta nepracovala), byla na jejích poddaných. Šlechta snad (?) financovala a užívala výtěžek, ale sama (téměř) nic neprodukovala. Hlavním faktorem byl vědecký a technický pokrok (nikoliv peníze jako takové) ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.