Příklad-vypočítat či logicky nad uvažovat?

Od: Datum: 25.11.14 17:14 odpovědí: 6 změna: 25.11.14 19:33

Dobrý den,

Jsem studentem základní školy a s matematikou nemám problém.Z matiky jsme dostali jako p.učitele místního ředitele školy...no co dodat pár let už přesluhuje a je to taková stará škola :D.

Tak tedy k problému...Tento učitel nám párkrát do písemky dal příklad jako: 1 ručník schne 10 minut a jak dlouho schne deset ručníků :D samozřejmě ,že deset minut ale ten kdo nad tim nepremysli proste pocita.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No a dnes jsme psali čtvrtletní písemnou práci a příklad měl toto zadání:

První písařka přepíše text samostatně za 24 dní,druhá písařka za 12.

otazka: Obě písařky začnou přepisovat text společně.Za kolik dní práci dokončí?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Má úvaha byla taková...V zadání není nic o tom,že budou pracovat dohromady nebo že si práci jakkoliv rozloží!

Tak jsem tedy napsal že první písařka 24 dní a druhá 12 dní a protože se ptají za kolik dní tu práci dokončí tak jsem napsal za 24 dní.

a potom k té úloze byla ještě bonusová otázka:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

První písařka přepisuje sama 3 dny a teprve pak,se připojí druhá písařka.Za kolik dní společné práce dokončí přepisování textu?

protože v otázce vidím slovo "společné" tak mi přijde jasné ,že pracují dohromady,ale v první případě se mi to jasné nejeví protože tam je psané jen to že společně začnou a ne že si práci rozdělí!

Já mám na tu úlohu takový názor ,že kvůli nedostatečnému zadání by mi to měl uznat,ale je dost pravděpodobné že se pletu proto jsem sem přispěl :D.

Předem děkuji za odpověď.

doplněno 25.11.14 17:46:

Děkuji,jenže pořád nevím zdali pochybila má strana či nikoli!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: host
Datum: 25.11.14 17:38

za prvé nejste student, ale žák a za druhé je jedno, jestli vás učí učitel s dlouhodobou praxí nebo mladá učitelka právě po škole - matematika je jen jedna.

Kdbyste měl možnost se podívat do sto let staré Početnice pro nejvyšší stupně školy obecné, zejména malotřídní, kterou napsali autoři Jan Kozák a Jan Roček, 204 stran, cena 1 K a 04 haléře, kterou vydal V. Neubert V Praze na Smíchově, schválené c.k. ministerstvem kultu a vyučování v roce 1903, tak byste viděl právě podobné příklady, jako máte vy.

Na ukázku:

Kovolitec chce připraviti 188 kg mosazi; béře-li vždy na 7 dílů mědi 3 díly zinku, kolik kg každého kovu musil vzíti?

Ohodnoceno: 0x

Od: colonel1
Datum: 25.11.14 17:46

Děkuji,jenže pořád nevím zdali pochybila má strana či nikoli!

Datum: 25.11.14 17:46

Tohle se počítá pomocí převratných hodnot – vlastně kolik přepíše ta která stran za den ...

X = 1/(1/12 + 1/24) = 1/(3/24) je 8 dní.

doplněno 25.11.14 18:06:

Jo, rovnice "na společnou práci" je OK, vyjde to z ní správně. Jinak dej na filozofii. Když to bude každá přepisovat samostatně celé a práci si nerozdělí, není co počítat. Jestli se chceš dodatečně s kantorem hádat, žes to nepochopil oprávněně, najdi si právníky.

Od: colonel1
Datum: 25.11.14 17:50

Vím jak se příklad vypočítá..je to rovnice na společnou práci a já bych ji řešil takhle:

x + x = 1

24 12

,ale to je teď vedlejší :D chtěl by jsem vědět jestli je chyba v mém uvažování či i nedostatečné zadání

Od: pepr®
Datum: 25.11.14 18:31

Obě písařky začnou přepisovat text společně. Společně podle mě znamená dohromady. Jaké jiné společně je v bonusové otázce?

Datum: 25.11.14 19:33

Za jeden den udělá první 1/24 textu, druhá 1/12 = 2/24 textu. Obě tedy udělají za den 3/24 = 1/8 textu, celý text tedy za 8 dní.

První udělá za 3 dny 3/24 = 1/8 textu, pak dělají obě dohromady tempem 1/8 za den. Celkem tedy 3 + 7 = 10 dní.

doplněno 25.11.14 19:37:

Pracují-li společně, tak to chápu tak, že pracují současně a spolu na jednom textu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.