Zánik socialismu

Od: Datum: 24.11.14 21:43 odpovědí: 7 změna: 24.11.14 23:09

Dělám do školy něco jako projekt na téma socialismus. Vše je mi jasné ale nemůžu najít nic pořádného k zániku socialismu. Nemohl by mi jej někdo stručně popsat prosím? Díky, Abys


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.11.14 21:47
avatar

Dobrý den, myslíte obecně, ve světě nebo u nás? A zánik socialismu jako státního zřízení nebo ideologie? Zdravím!

P.S. Tato ideologie je stále aktuální, aktivní a živá (v myšlení některých lidí), tak ani nezanikla.

doplněno 24.11.14 22:02:

Ono je to složitější. A zrovna před několika dny jste měl příležitost sledovat připomínky událostí z roku 1989 - z toho se dalo mnohé pochopit. Komunismus zde nikdy nebyl (to je ideologie), ale bylo zde socialistické hospodářství a zřízení, které mělo dosažení komunistické společnosti jako cíl.

Po roce 1989 nastala změna společenská i hospodářská - přechod k tržnímu hospodářství a také ke společnosti demokratické. Myslím, že to byl postupný přechod, rušení plánovaného hospodářství s centrálním "mozkem" a uvolnění trhu i dání prostoru schopným lidem. Ale, bylo by to na dlouhé povídání.

doplněno 24.11.14 22:12:

abys - já se Vám nedivím, že v tom máte zmatek. Ve škole je to asi s tímto tématem bída a doma se aktivně nezeptáte. Musíte se o to zajímat, resp. mohlo by Vás to zajímat a najít si informace nebo sledovat dokumenty či besedy v TV. No jo, ale to je otrava, že?

doplněno 24.11.14 22:27:

abys - já Vám to nevyčítám. Pro Vás je to historie a učivo do školy. Ale, je dobré znát o minulosti, aby mohl člověk porovnat současnost a být opatrný do budoucnosti. Nás zase nebavilo učivo o II. světové válce, ale dnes vím, že je dobré to vědět. Chce to posbírat si informace a udělat si vlastní názor. Tak, ať se Vám ten projekt podaří.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: abys
Datum: 24.11.14 21:52

Promiňte, zapomněl jsem to napsat. Zánik socialismu u nás v ČR. Někde jsem našel, že to souvisí s pádem komunismu v roce 1989 a socialismus zanikl 1990. Potřeboval bych detaily.Děkuju

Od: abys
Datum: 24.11.14 22:21

Já se doma občas ptám, jak se žilo dřív, jaké měli možnosti a podobně. Ale většinou jen slyším nadávky, jací byli komunisti šmejdi, že se stála fronta na banány apod. Ale to, že tu komunismus vlastně nikdy nebyl mi neřekli ani rodiče a ani učitelka. Zajímám se hlavně o sport, politika jde celkem kolem mě.

Od: abys
Datum: 24.11.14 22:35

Já mám právě rád téma 2. světová. Zbožňuju dokumenty a filmy z tohohle období, hlavně z koncentračních táborů. Četl jsem o tom hodně knih. Ale období s frontama na všechno mě vůbec neoslovilo. Všichni o tom mluví naprosto zhuseně, jak bylo všechno špatné, jak nebyla svoboda apod. To pak nemá člověk ani chuť si cokoliv zjišťovat. Projekt se snad bude líbit, děkuju!

Od: janplinto*
Datum: 24.11.14 21:59

V Č(SS)R nikdy komunismus neexistoval. Jen reálný socialismus. Komunismus je pouze zjednodušený lidový termín. *kafe*

Ohodnoceno: 3x
 
Od: abys
Datum: 24.11.14 22:09

Aha, to jsem netušil. Když ono je to těžké, když v učebnici se píše o komunismu, na netu je všude pád komunismu, který ukončil vládu komunistů apod.

Datum: 24.11.14 23:09
avatar

Marx ve svých dílech hovoří o společensko ekonomických formacích. A to ať feudální, kapitalistické či socialistické. Tudíž se jedná o určité společenské a ekonomické zřízení. Jak už zde bylo napsáno, tak u nás bylo socialistické hospodářství a to bylo vystřídáno tržním hospodářstvím a zároveň se změnila ideologie. Komunismus měl být teprve vybudován pod heslem: "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb." A jak je patrné, tak to by bylo něco pro nás. Naše potřeby by stále rostly a nikdo by nepracoval. Takže opravdu utopistická myšlenka. Z toho je i patrné, že komunismus u nás nebyl.

Tvé tápání chápu. Mě to připadá něco jako dříve. Pokud bylo na VŠ zadání z Marxismu-Leninismu, tak jsi nikde nenašel žádné úvahy či komentáře děl zakladatelů ML, ale pouze citace. Mě to připadalo, že se každý z politiků bojí napsat svůj názor, protože po xx letech by mohl být perzekuován za svůj názor a tak se všichni v bázni Leninově uchylovali k citacím a nikoliv k vlastním myšlenkám. Za to žádný postih být nemohl. A to tak cítím i dnes. Paní učitelka se bojí o místečko a tak vás v tom nechává plavat.

Socialismus jako takový existuje a jako myšlenkový směr existovat musí. Jednou ho Marx vymyslel. Otázka je, kde je prosazovám do praxe. U nás byl vystřídán tržním mechanismem, ale je tu Severní Korea, Kuba, Čína.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.