1xTělesná výchova - strach

Od: Datum: 19.11.14 20:51 odpovědí: 13 změna: 20.11.14 23:36

Dobrý den, jsem v prváku na střední škole a největší problém mi dělá tělocvik. Do teď jsme chodili ven a měli jsme atletiku - to bylo ještě ok, ale teď máme gymnastiku a já mám z ní strach. Nejsem líná, baví mě sporty, ale prostě jiné, než ty na školách. Na prvním stupni jsem měla špatnou zkušenost s koutouly - chtěla jsem udělat vzad kotoul a učitelka mě přehoupla, když jsem měla nohy za hlavou, křuplo mi v krku a bolest - takže teď se kotoulů bojím. A ještě k tomu mám křivou páteř (mám velké sklony - po rodičích - ke skolioze, ba už ji i takovou lehkou mám). Myslíte, že by mi doktorka napsala omluvenku? A prosím vás, opravdu to není tak, že se mi nechce a že jsem líná, ale prostě mám strach. A ještě k tomu máme takvou šílenou učitelku ...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.14 20:58
avatar

Hm,tak takové trauma jsem prožila taky a jsem ráda,že jsem dospělá a mám to za sebou.Dnes bych odmítla a ať mě donutífakt bych to nedělala,při vzpomínce jak mi křuplo v krční páteři,když mi učitelka(jako neschopné žačce)pomáhala,tak už nikdy.Třeba bych se nabídla,že si tu hodinu odběhám nebo s někým zahraju basket...ale nedělala bych to.Prostě každý umí něco jiného a mělo by se na to brát ohled a může si o mě každý myslet co chce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: niky*
Datum: 19.11.14 21:06

Tady to nejde odmítnout .. prostě ta učitelka je šílená a pak vás klidně ztrapní před celou třídou (pouze holky no). A nebo vám dá kouli a pak třeba 3 na výzo. A já mám dobré výsledky mimo tělák a nechci, aby mi to hyzdil tělocvik ..

Datum: 19.11.14 21:24
avatar

Tak to řešit přes rodiče ať to proberou s ředitelkou a dohodnou se na kompromisu.Člověk se musí stavět čelem k takovým věcem a nenechat se sebou vláčet.Aby gymnastika zkazila známkový průměr,to je trapné a mělo by se to řešit přes ředitelku a rodiče.Do školy se chodíme učit a né předvádět jak máme ohebná těla...Bolt by taky kotoul neudělalnikdo není všeuměl,ať mi takového co se dobře učí,běhá a dělá kotouly ukážou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.11.14 21:46
avatar

To je zajimavy nazor, nazor velkeho mnozstvi mladych-linych decek. Ja snim naprosto nesouhlasim. Ano, kdyz nekomu nejde gymnastika, tak dobra, kazdy nemuze byt sportovec, ale fyzicka zdatnost, alespon nejake zaklady by mel mit kazdy, zdravy, mlady clovek. Stezovat si na ucitele telocviku je jedna z veci, ktera ale nemusi dopadnou dobre. Existuje tzv. prezkouseni a to muze byt jeste horsi.

Behat, dobre se ucit a delat kotouly je snad zaklad, ktery se uci ve skolstvi uz od dob sokolu. Clovek ktery se nehybe muze od zivota ocekavat akorat prohru.

A Bolt? Ja si myslim ze ten umi i kotoul vzad.

*bezim*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: loui
Datum: 20.11.14 20:55

Já nikdy se sportem problém neměla. Dělala jsem závodně atletiku, plavala jsem, tancovala, dnes hraji futsal a florbal. S kotouly a celkově gymnastikou nemám problém. Ale na kruhy mě nikdy nikdo nedostane. V 7 třídě mi chtěla učitelka pomoct, chytla mě za ruku ale ta mi skouzla, spadla jsem na záda a vyrazila si dech. Od té doby se jim vyhýbám obloukem. Naštěstí učitelka na střední má pochopení. Jedna spolužačka nemůže dělat kotouly kvůli nízkému tlaku, má to i od doktorky. Nikdy se nestalo, že by nás nějak ztrapnila. Prostě chápe, že ne každému jde úplně vše, nebo může mít špatnou zkušenost a bojí se toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 21:14
avatar

Kdysi mne takhle vyděsila učitelka na těláku, která nám bez varování pustila v prváku hudbu a řekla, ať jí předvedeme gymnastickou sestavu. Nikdo nevěděl, co má dělat a vypadalo to tam jako večírek zvláštní školy, to si nedovedeš představit ten trapas . Učitelka rozdala pětky s tím, že to bude zkoušet za měsíc. Ještě nám na dotaz řekla, co chce v sestavě za prvky, tak jsme to musely vypilovat do té doby.

Pak nás nutila běhat 400 m na čas, já to poprvé skoro ani neuběhla a pak jsem chodila po odpoledních se spolužačkou trénovat na ovál na hřiště a při měření pak byla jednička.

Pak si vymyslela výmyk a to bylo zvlášť kruté, to jsem chodila trénovat do Sokola.

Natrénovat se dá všechno, ale v klidu a pohodě. Zkus si najít nějaké cvičení mimo školu, kde máš možnost, aby ti někdo vysvětlil, jak se to dělá a pomalu, bezpečně a bez stresu sis to zkusila.

To vítězství pak je obzvlášť sladké, když se zadaří. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 19.11.14 21:21

Doktorka by neměla psát omluvenku, to by vás i sebe ztrapňovala a ponižovala před učitelkou. Ale dorostová nebo školní (jestli to ještě existuje) lékařka, nebo nějaký lékař specialista (ortopéd, rehabilitační lékař, apod.) by vám mohl napsat lékařskou zprávu upozorňující Školu (s velkým š, tedy obecně řečeno školu jako instituci, uvnitř si to přeberou, kdo se má lékařskou zprávou řídit) na určité skutečnosti týkající se vaší tělesné konstituce a zdravotního stavu, které vyžadují jiný způsob činnosti při tělesné výchově. Učitelé mají z fakulty naučené výkonostní tabulky na skok, běh, cvičení na nářadí nebo na prostocviky a vyžadují to od všech bez rozdílu a podle toho známkují. Když by vám lékařka doporučila nějakou opatrnost při určitých pohybech nebo cvičení, učitelka by to měla respektovat a nenutit vás do pohybů, které by mohly ohrozit váš zdravotní stav.

Dřív bývalo tak zvané nápravné cvičení, kde měly děti s vadným držením těla, slabou tělesnou konstitucí, nebo nadváhou nebo dalšími potížemi možnost cvičit cviky, které jim pomáhaly ve zdravém vývoji. Zřejmě sama cvičíte a neměla byste se stresovat, že neuběhnete stovku za deset nebo neuděláte sto kliků jako kluci, abyste dostala jedničku.

Je to jenom laická doměnka, nevím, jak to teď ve školství chodi, ale snad tam vládne rozum a ne šplh na laně na čas a házení těžkým medicinbálem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 20.11.14 13:39
Podle mně probíhá tělocvik na škole úplně špatně a učitelé jsou mimo. Zažila jsem spolužačku, co po takovém cvičení měla límec na krku, kolegyně vnuk si před pár měsíci zlomil dokonce při skákání přes kozu obratle.
Ať mi někdo řekne, k čemu je dobré umět kotoul a pitomosti na hrazďe, z kterých má člověk akorát podlitiny pod kolenem.
Proč se nevyučují rehabilitační cviky, aby se člověk už v mládí naučil, jak mít správné držení těla. Automobilizační cviky, když se mu pak někde něco skřípne, aby si uměl pomoci. Jógu a relaxační techniky, správné dýchání. Proč učitel nenaučí správné cviky na posilování a protahování svalů a zákonitosti o cvičení jako tepová frekvence při aerobní a anaerobní zátěži a prostě ty věci, které se dozví člověk jen za drahý peníz od osobního trenéra. To jsou zajímavé a důležité věci v tělesné výchově a ne dělat nebezpečné pitomosti na nářadí. Jelení skok na kladině nikdy nikdo nevyužuje, uvolnění krčních svalů spousta lidí dnes a denně.
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.11.14 19:43
avatar

S tím musím jedině souhlasit.Jak byly populární za sokola kruhy a už za mých let se nepoužívaly kvůli bezpečnosti...těžké medicimbály,s těma cvičí už jen crossfiťáci v posilovně a né "malé"děcka.Já mám vzpomínku z dětství jak jsem dělala kotoul na hlavě,protože mi nikdo neřekl,že se mám vzepřít na rukou...můžu být ráda,že jsem tu gymnastiku přežilaJe 21.stol.na co jsou potom všechny sportovní studie a nová cvičení(H.E.A.T.,TRX,aerobic,powerjoga...)když děti pořád musí dělat kotouly a kladinu.Měli bysme jít trochu s dobou a respektovat i osobnost každého jedince.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bezec
Datum: 20.11.14 14:33

Omlouvat se z tělocviku je nesmysl.

Stejně jako základy češtiny, matematiky, historie, přírodovědy, atd., tak i základy fyzické zdatnosti a dovedností by měl mít každý (samo v možností jeho zdraví). Jeho schopnostem by měla odpovídat i známka = kdo je neschopný a neumí kotrmelec nebo neuběhne kilometr, tak mu to holt tělocvik bude "hyzdit vysvědení". Stejně jako když někdo nezvládne pravopis a rovnice.

Špatná dopomoc - to je smůla na špatného učitele nebo smůla v daném okamžiku, nejde to brát obecně. Nové učitelce bych vysvětlil co se stalo a proč se dopomoci a kotoulů bojím. Strach jde překonat, chce to ale někoho kdo dopomoc umí dobře a umí i vysvětlit jak cvik dělat.

Pokud máš křivou páteř - určitě cvičit, probrat to s ortopedem nebo rehabilitací co a jak cvičit, čemu by ses měla vyhnout a opět dát vědět tělocvikáři. Pokud tě bude nutit do něčeho co bys neměla dělat, tak odmítnout a s pomocí rodičů řešit s vedením školy.

Atletika, gymnastika - to se hodí snad každému. Když budu dobíhat autobus a zakopnu tak se aspoň nerozplácnu jak pytel brambor, ale udělám elegantní kotoul a jdu dál. A díky týrání při sprintech ten autobus stihnu.

Hodnotit by se měla rovnoměrně snaha i výkony - za 1 by nemělo mít ani supersnaživé nemehlo, ale ani sebelepší borec který má talent + výborné výsledky, ale snahu nulovou (zhnuseně zaběhne rekord a dál se fláká)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zelenydabel*
Datum: 20.11.14 20:01

co já vím. Tak můj kolega si kdysi na škole vyběhal papír, kdy měl tělocvik omluvený na celý školní rok. Toto praktikoval celé čtyři roky a ok. Měl tehdy taky nějaké potíže. Co se týče tebe, tak pokud máš skoliózu, tak bys neměla dělat hodně věcí. Takže se zkus na škole někoho zeptat, že máš prostě zdravotní komplikace a zda by šlo omluvit celý rok.
A pak stačí zajít do doktora a ten ti to vypíše. Nejspíše učitelka/učitel na občanskou nauku, třídní učitel, zástupce ředitele a nebo tělocvikář...ale záleží co je to za osobu ta tělocvikářka.

Pokud ti ve škole nepomůžou, tak zajdi za doktorem ať ti napíše dopis, kde konstatuje že z důvodu zdravotních problému se nemůžeš účastnit tělesné výchovy z důvodu nebezpečí zhoršení zdravotního stavu. Kdo nemá skoliózu nebo jiné zdravotní potíže tak to nikdy nepochopí...a pokud se budeš setkávat s úsměšky že jsi sračka nebo padavka, tak řekni že jsi ráda že dotyčná osoba nemá stejné zdravotní problémy jako ty, a že ji to nepřeješ.

A co se týče učitelů. Já měl bývalého výsadkáře, měl jsem i jednoho sportovce bývalého jako učitele tělocviku a pak jsem měl dalšího...a všichni vždy dokázali posoudit zda si dotyčný vymýšlí - simuluje a nebo je to pravda. (Myslím dlouhodobé flákání TV) A byli to ti nejlepší učitelé jaké jsem mohl mít na tělocvik.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xx*
Datum: 20.11.14 22:31

přístupy jsou asi různé,

sama mám výraznou skoliozu a bederní kyfozu. Nikdy toto "postižení " ale nebylo důvodem,abych měla omluvený tělocvik. nebo nějakou úlevu, naopak, od dětství jsem musela cvičit hodně, abych zvětšila pohybový rozsah, překonala zkrácení měkkých tkání. zpočátku jsem nedokázala vsedě na zemi ani natáhnout nohy před sebe takže, nápravný tělocvik ve škole, 3x týdně dvě hodiny rehabilitačního cvičení v nemocnici, pobyty v dětské léčebně ortopedických vad v Lipnici nad Sázavou, kde se muselo cvičit opravdu tvrdě a zpočátku každý bolest pocítil. Ale výsledky tam byly vynikající. Dnes je tam bohužel nějaký rekreační objekt poslanců...

Doma jsem ještě sama cvičila jogu, abych zvětšila rozsah pohybu a nikdo nic nepoznal. Toto vše až do 18 let, kdy jsem nastoupila na VŠ. odcvičila jsem si asi za 3 lidi ale nelituju, zatím nemám potíže, a záda mě nikdy nebolí. jen obvoďák při prevenci kouká na mou páteř, že je to " nějaký divoký"

na VŠ jsem se setkala s tím, že holky, které měly mnohem menší výchylky páteře, měly omluvený tělocvik na základní i střední škole, a nikdy vlastně necvičily.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kockomilka
Datum: 20.11.14 23:36

Nevím jestli to platí 100%, ale při skolioze se (do 18 let - pak už je to jedno) zakazují kotouly, protože se tím zhoršuje.

Každopádně, prvák na střední škole, to je 15 nebo 16 let, takže max. 2-3 roky kdy se s tou páteří dá něco dělat, pak už se to zafixuje ve stavu jak to je a něco změní jen operace a hromada šroubů... takže určitě k doktorce, ale nikoli pro omluvenku, nýbrž pro doporučení k ortopedovi. Pak k ortopedovi, nechat si poradit co dělat, co nedělat, a případnou omluvenku (na konkrétní sporty) si nechat napsat od něj.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že praktická lékařka tomu nemusí vůbec rozumět, mě říkala že "právě volejbal je na tohle dobrý", naopak ortoped se chytal za hlavu že volejbal a spol. rozhodně ne - a je to logické, člověk háže zpravidla dominantní rukou a zpravidla na tuhle stranu má rotaci, takže si jí jednostranným posilováním ještě zhoršuje. Totéž pro tenis například.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.