Proč je hlásí, bolí ard vždycky i

Od: Datum: 17.11.14 19:14 odpovědí: 4 změna: 17.11.14 19:45

Zdravím, mám takovou otázku. Pro někoho asi banální, ale já v tom chci mít jasno. Jen pro informaci, do "bolí" nebo "hlásí" bych nikdy "y" nenapsal, píšu "i" už tak nějak automaticky, ale chci vědět proč to tak je. Třeba například "Bolí mě nohy" je bolí "i" a přitom jsou nohy rodu ženského, takže podle shody podmětu s přísudkem by tam mělo být tvrdý ne? Na základce jsem měl z Čj a diktátů vždycky za 1, jenže od té doby co jsem na střední škole, kde už pravidla pravopisu vůbec nebereme, jsem ty pravidla úplně zapomněl a začal jsem z banálních diktátů dělat strašně primitivní chyby jen proto, protože jak už si ty pravidla nepřipomínáme, tak hrozně zmatkuju a při kontrole několikrát přepíšu i/y v jednom slově až tam necham to špatný... Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.14 19:17

V osobních koncovkách přítomného času sloves píšeme vždy měkké i/í.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.11.14 19:32

V budoucím čase je také vždycky měkké i a shoda podmětu s přísudkem se používá jen v minulém čase.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.11.14 19:45

No v budoucím šase... u dokonavých sloves má budouucí čas formálně tvar přítomného, (udělám), u nedokonavých sloves používáme opis pomocí pomocného slovesa být s+ infinitiv (budu dělat¨. Takže ano, shoda se týká minulého času

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.11.14 19:38

Tak. Shoda podmětuu s přísudkem se týká příčestí (tedy minulého času); v přítomném čase je to tak, jak píše @dejavu (třeba hlásit)

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.