Produktivita práce

Od: Datum: 02.11.14 13:35 odpovědí: 2 změna: 02.11.14 15:07

Zdravím ,potřebovala bych vysvětlit tenhle odstavec: spíš ten druhý až

Opět to znamená, že nejvyšší produktivity práce lze dosáhnout v hromadné či velkosériové výrobě. A jedině ta umožní dosáhnout takových objemů produkce, aby se pokryly náklady na moderní techniku a technologii.

Jakmile je tedy dosaženo určité velikosti produkce, vznikají úspory z rozsahu. Ale také platí, že při dalším růstu produkce náklady na jednotku začnou opět růst. Je to způsobeno nutnými investicemi do dalšího zvyšování objemu produkce, což vyvolá skokovou změnu celkových fixních nákladů.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.14 15:02

Ahoj

a co přesně nechápeš? Budeš mít továrnu, zvyšíš produkci abys dosáhla větších příjmů, tím pádem ale pořídíš další linku (nebo cokoli jiného) a tu linku musí pak někdo obsluhovat, další lidi tím pádem vynaložíš další náklady na mzdy.

V mikroekonomii jsou na to i vzorečky, kde si můžeš spočítat návrotnost investic i zmíněnou produktivitu práce

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.14 15:07

Příklad: mám výrovní linku za 50 mega, vyrábí mi lahve na sodovky. Kapacita je 1000 lahví denně.

Začínám podnikat, vyrábím 700 denně, časem 800 denně, až se dostanu na 1000 denně. Stále mám jednu linku za 50 mega, vpodstatě stejný počet obsluhujícího perzonálu a tedy téměř stejné fixní náklady výroby i když výroba stoupá.

Přijde další zákazník a chce objednat 20 lahví denně. Stávající linka jede na plný výkon, takže:

- buď naberu další lidi a za 50 mega koupím druhou linku - a teď: pokud by výroba rostla dál, až na 2000 lahví, tak se mi to vyplatí, protože obě linky pojedou časem na plný výkon. A tady je ten investiční resp.nákladový "skok" nezbytný ke zvýšení výroby. Musím jednorázově zaplati dlouhý peníz za novou mašinu.

- ale pokud z průzkumu trhu zjistím, že už fakt víc než 1020 lahví nikdy neprodám, tak nejspíš další linku nekoupím a zakázku odmítnu, protože ta druhá linka by jela jen na 5 procent výrobní kapacity, a tudíž by se nejspíš nikdy nezaplatila.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.