Technická mechanika-statika-silová dvojice

Od: Datum: 01.11.14 14:39 odpovědí: 4 změna: 01.11.14 16:43

Dobrý den . Potřeboval bych poradit s učivem Dvojice sil. V učebnici mám příklad (viz.fotka) ale nechápu proč se např. mění F1 na kladné a když se počitá moment k jinemu bodu tak je záporné. Takže bych chtěl něaky postup + popis k tomuto příkladu. A ještě vysvětlilt co znamenají symboly které jsou na fotce zakroužkované červěně.Předem děkuji za odpovědi.

doplněno 01.11.14 15:10:

Potřeboval bych vysvětlil pravidlo pravé ruky pro určení směru vektorůSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.14 15:48

Pravidlo pravé ruky:

Statický moment v prostoru se často zobrazuje jako vektor. Aby se odlišilo, zda se jedná o vektor silový nebo momentový, zobrazuje se momentový vektor dvěmi šipkami. Momentový vektor je kolmý na rovinu, ve které působí moment M. Směr vektoru je dán pravidlem pravé ruky : Dáme-li prsty pravé ruky ve směru otáčení momentu M, potom palec ukazuje směr vektoru. Zdroj:http://www.zbynekvlk.cz/vyuka/rocnik1/tyden3.html

Ten symbol se jmenuje suma. Znamená to součet všech prvků, tedy F1.r1+F2.r2+...

Momenty působící ve směru hodinových ručiček se berou jako záporné, odtud ona změna znamének při uvažování, ke kterému bodu je moment počítán (směr síly je stále stejný, ale záleží na poloze bodu, ke kterému je moment počítán)

doplněno 01.11.14 16:15:

Zapomeňte na znaménko u síly. Je řeč o momentu síly. Pro tento účel síla působí ve směru šipky, jedno, zda dolů, x nahoru nebo doleva či doprava. Opište kružnici se středem v bodě, ke kterému se moment počítá - síla bude její tečnou. Směřuje šipka z vektoru síly po směru hodinových ručiček? Pak je moment záporný. V opačném případě kladný.

Druhý způsob je vektorové vyjádření momentu, k tomu je ono praidlo pravé ruky. Z prvního způsobu máme kružnici se šipkou. Položte na ní pravou ruku tak, aby prsty ukazovák až malíček směřovaly ve směru šipky. Palec pak ukazuje kladný směr vektoru momentu. Tedy v případě 2D zobrazení buď z papíru ven nebo dovnitř do papíru. Nebo obecně ve 3D kolmo na rovinu proloženou vztažným bodem (ke kterému moment počítáme) a vektorem síly.

doplněno 01.11.14 19:22:

JJ. Jen si dávejte pozor zda mluvíte o síle nebo o momentu síly. U momentu je to, jak píšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 16:43
avatar

Ten symbol se opravdu používá pro součet a pak se čte jako suma (s tím se setkáme třeba i v Excelu). Pro plnou informaci bych jen dodal, že obecně teno symbol označuje řecké písmeno velké Sigma. A ještě dodám, že pokud bych potřeboval nějak upřesnit, co sčítám (zde je to jasné, prostě sečtu všechny souřadnice), tak mohu ten obor vyznašit pod symbolem Sikma, pžípadně napsad pod něj, odkud se sčítá a nad něj, kam až /například zde seštu ty výrazy pro všechny souřadnice, pro všechna i, a tak bych pod symbol napsal i = 1 a nad něj 3 – jenom 3, ne n = 3. to už by bylo redundantníú; nesetkal jste se ještě s řadami? Taylorova řada, geometrické řada...

Pak je tam ještě symbol ≡ , tím se značí totožnost, identita. Zde tím chce autor říci, že bod A splývá s počátkem souřadnic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: crazy*
Datum: 01.11.14 15:59

To co jste napsal sem si už našel a pochopil ale jedinou věc kterou neumím pochopit je pravidlo pravé ruky. Ja prostě nevím co dělat abych si určil jestli bude sila zaporná nebo kladná. Mohl by někdo prosím napsat postup jak pro tupce. Nejlépe v bodech a s každou maličkostí protože mě to prostě nejde do hlavy -_- ...

Od: crazy*
Datum: 01.11.14 16:34

Takže z každého bodu udělám kružnici ( střed bude ten konrketní bod) a ty síly (šipky F1,F2) budou tečny a pokud bude šipk síly působit ve směru hodin tak je záporná a tak i naopak?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.