Výpočet pružiny

Od: Datum: 28.10.14 01:38 odpovědí: 4 změna: 28.10.14 16:42

Čau, prosim o radu při vypočtu s pružinou. Myslite že když zvolim smax (maximalni stlačení pružiny) 5mm, že to je rozumne, nebo to jde uplně mimo misu? Jde mi o to, že se mi nevleze na součast.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.10.14 09:01
avatar

Můžete sem vložit nějakou fotku, o co vlastně jde?

Spočítat pružinu není dosazení do nějakého vzorečku, ale trochu delší technický postup, pro který je potřeba znát více údajů.

Záleží také na tom, co má pružina odpružit. Jestli má jen něco držet v poloze a je na to dost silná, pak ji klidně můžete stlačit jen o pár milimetrů.

V jiném případě skutečně pružina nemusí stačit. Může být moc silná, moc slabá, moc dlouhá, moc krátká nebo může zůstat úplně bez funkce. No a pak, jak správně říkáte, jde všechno úplně mimo mísu.

doplněno 28.10.14 11:47:

A vida. Z výpočtu pružiny je výpočet třecí spojky.

Fa=400N nepochybně znamená axiální sílu, kterou je předepjatá každá z pružin. Jestli některé pružině zmenšíte toto předpětí, zmenšíte i třecí sílu na spojce a tím i přenesený kroutící moment. Vaše spojka bude prokluzovat při menším zatížení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kaskuro
Datum: 28.10.14 10:39

Jedná se o pružiny pro pojitnou lamelovou spojku, mam tam 3pružiny a Fa=kolem400N. A nevim jestli se ta sila děli třemi nebo musi všechny pružiny unest toto zatížení.

Od: kaskuro
Datum: 28.10.14 11:57

A nevite jaka je optimalni hodnota maximalní ztlačení pružiny?

Od: hujer123*
Datum: 28.10.14 16:42

Nic takového jako je optimální hodnota max. stlačení pružiny není nikde definována. Stlačení navrhuje konkrétně pro daný účel konstruktér.

Konkrétně u spojky stačí stlačení minimální, jen aby byla zajištěna funkce vypínání a zapínání spojky. U pružiny automobilu naopak bude třeba s ohledem na kinematiku podvozku stlačení pružiny větší. A například u některých dětských pistolí na přísavky bude stlačení pružiny vzhledem k její velikosti extrémní.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.