Rozdíl 2. a 4. pád

Od: Datum: 27.10.14 12:00 odpovědí: 3 změna: 27.10.14 19:19

Dobrý den,

neznáte prosím nějakou pomůcku nebo "fígl", jak bezpečně rozeznat při určování pádů druhý od čtvrtého? Doučuji čtvrťáka, který nevnímá rozdíl mezi otázkou čeho? a co? a já nevím, jak mu to bezpečně a logicky vysvětlit. Na jazykový cit se spoléhat nemůžu. Předem díky za tipy.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.14 12:06

Krom koncovky, která ovšem nefunguje vždy, alespoň ne jednoduše, –1.hrad, 2.hradu, 4.hrad, 4. = 1., ale 1. pán , 2. pána, 4. pána, 1. ≠ 2. = 4 – mne napadá jen ta pádová otázka. Ovšem pokud tyto otázky nerozliší, tak nevím a omlouvám se. Sám jsem zvědav, jestli někdo s něčím přijde.

doplněno 27.10.14 12:35:

Požná přidat vhodné tázacá sloveso: koho (co) vidím? bez koho (čeho) se obejdu? To by mohlo tu bádovou otázku zkonkrétnit a zapojit do normální řeči

doplněno 27.10.14 12:37:

Koukám, že než jsem to napsal, předběhla mne pt. Ale asi je to opravdu to nejlepší, na co přijdem.

Ohodnoceno: 2x

Od: pt®
Datum: 27.10.14 12:25

2. pád - bez KOHO? - bez ČEHO?

4. pád - vidím KOHO? - vidím CO?

pomáhám si slovy: "bez" a "vidím"

Ohodnoceno: 7x

Od: jarda992*
Datum: 27.10.14 19:19

Díky za rady! Zkusím to s těmi pomocnými slovy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.