Slovesný vid

Od: Datum: 22.10.14 17:00 odpovědí: 9 změna: 23.10.14 21:24

Jak poznám vid dokonavý a nebo vid nedokonavý?

Mam například vybrat 1 slovesa jiného vidu a nevím jaké.

A) nosit, vynosit, unosit, obnosit, donosit, odnosit

B) obíhat, dobíhat, vybíhat, sbíhat, zaběhat

C) sedět, posedět, vysedět, odsedět, přesedět

Mám správně když mám u A) nosit, u B) zaběhat a u C) sedět?

Předem děkuji za odpovědi

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.14 17:13

Dosazením pomocného slovesa budu. Pokud dosadit lze (budu sedět), jde o vid nedokonavý. Pokud nelze (budu donosit), jde o vid dokonavý. *kafe*

Ohodnoceno: 4x

Datum: 22.10.14 17:21

janplinto, to je fakt dobrá pomůcka *palec* - já to tipovala stejně jako tazatelka, ale jenom citem, byla jsem zvědavá, jak poradí ostatní...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.10.14 18:23

Je to vskutku dobrá a základní pomůcka. Bohužel ani ta není vždy u každého postačující. Kolikrát jsem jen četl v novinách či slyšel v rádiu, v televizi "budeme se soustředit, účastnit...". Ale za to nemůže ta pomůcka.

Datum: 22.10.14 20:03

Odpověď u B) máš špatně. Zkus to znovu, (už víš jak).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.14 21:09

A jak je to správně? Mně se zdá, že je to dobře.

doplněno 22.10.14 23:06:

Možná jde o nedorozumění, já pochopil otázku tak, že mám najít to sloveso, které je jiného vidu než ostatní v podotázce, ne jiného než dokonavého.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.14 21:17

taky si myslím, že je to dobře...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.10.14 23:18

Já mám dojem, že jsou všechna slovesa stejného vidu. (Ale mohu se mýlit.)

Datum: 23.10.14 10:46

Takže nejde o nedorozumění v pochopení otázky; po pravdě se mi to ani moc nezdálo. Ale k ré dokonavosti si myslím toto:

Ono jsou to taková divná slovesa, nicméně zdá se mi, že obíhat je nedokonavé (s dokonavým protějškem oběhnout; i kdž ne káždé slovo má nutně protějšek opačného vidu), dobíhat – doběhnout, vybíhat – vyběhnout, sbíhat – seběhnot, až sem je vše jasné. Ale slovo zaběhat je opravdu trochu zvláštní, počínaje tím, co to vlastně znamená. Může to být něco jako honit se, které je ovšem jasně nedokonavé, budu se honit), něco ve významu "s chutí si zaběhám". Nebo se můuže zaběhat či zaběhnout stroj, a tady se zdá, že jsem nalzl dokonavý protějšek, jenže když půhdu zpátky, tak nedokonavý protějšek k zaběhnout – i ve výsnamu zaběhnout nekam s něčím – je zabíhat. A co test množného čísla? Budu si zaběhat? Stroj se bude zaběhat?

A, last but not least , slovník spisovné češtiny praví: zaběhati se dok. tech. (o stroji, součástkách ap.) dostat se do správného (plného) chodu; hovor. a slang. (o činnosti) cvičením n. provozem se stát obvyklým, běžným;hovor. (o lidech) zapracovat se, zaběhnout se 2: u nového vozidla je nutno, aby se čepy zaběhaly; – hovor. nacvičit skladbu tak, aby ji cvičenci ovládali, aby se pohyby zaběhaly zautomatizovaly; nové metody se zaběhaly vžily; výr. slang. výroba se rychle zaběhala; – hovor. už se v tom zaběhal zapracoval; zaběhati dok. tech. (co)uvést do správného (plného) chodu; výr. slang. provozem učinit běžným; zaběhnout 5: z. stroj; – výr. slang. z. novou výrobu; zaběhat si dok. (s chutí) se věnovat (něj. dobu) běhání (ve význ. 1), cvičení v běhu (v. za- II): při tréninku si z.; z. si stovku; ned. zaběhávati se, z., zabíhati se, z.

doplněno 23.10.14 13:16:

Ale celé je to takové divné. Tyhle dlouhé rozklady píšu spíš proto, abych si to ujasnil sám, než abych přesvědčoval vás.

Datum: 23.10.14 21:24

Kdyby v zadání stálo zaběhnout, bylo by to jasné. Takhle jsem tam viděla spíše nedokonavost (také s otazníkem). Bylo by fajn, kdyby tazatelka napsala, jak to vyhodnotila paní učitelka ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.