Co je správně Y/I

Od: Datum: 14.10.14 22:57 odpovědí: 7 změna: 14.10.14 23:37

Prosím vás, co je správně? Ahoj Kláry nebo Ahoj Klári.? Vypadá lépe a logičtěji Kláry, ale nejsem si jistá.

Předem děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.10.14 22:59

obávám se, že správně je "Ahoj Kláro"...

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 14.10.14 23:01

Dobrý den, také bych raději psal Kláro nebo Klárko. Zdravím!

P.S. Tak pokud jich je více, tak má pravdu kolega.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.10.14 23:02

Podle vzoru žena. Tedy ahoj Kláry, ahoj ženy. Kde jsou 2 Kláry pohromadě? Malá a velká *houpy*?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.10.14 23:18

Ahoj Klári - s měkkým i. Je to ovšem hovorové a velmi důvěrné oslovení.

V dopise bych použil:: Ahoj Kláro, Klárko, Klárinko.

doplněno 14.10.14 23:27:

Klári je v hovorové řeči v pořádku. To velmi důvěrné bylo myšleno v písemné formě.

Ohodnoceno: 4x

Od: sharon
Datum: 14.10.14 23:21

Děkuji za odpovědi. Mně právě přijde oslovení spolužačky ahoj Kláro dost tvrdý a ahoj Klárko zas takové dětské - a není to přímo moje kamarádka. Tak mě napadlo ahoj Klári/y jako je např. Ahoj Luci, Zuzi,... Teď mě napadlo, že bych si nebyla jistá ani u ahoj Tery/i ale i zde mi přijde hezčí Tery, ach ta zapeklitá čeština.

Datum: 14.10.14 23:23

Jde o domácké citově zabarvené osloveni jediné osoby Kláry. Místo "Ahoj Klárinko!" osloví jen "Ahoj Klári !", tedy s měkkým "i" http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=743

doplněno 14.10.14 23:31:

Pokud jde o psaní Tery/Teri, mrkněte se na poslední odstavec v mém odkazu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.10.14 23:37

Dobrý odkaz, jen ho dočtěte do konce. Píšou tam, že po tvrdé souhlásce ani -y není špatně. Tedy Klári i Kláry. Stejně jako Vámi uvedené Tery/i

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.