Výpočet navážek pro přípravu hnojiva

Od: Datum: 12.10.14 19:17 odpovědí: 2 změna: 13.10.14 19:25

Dobrý den, moc prosím o pomoc s příkladem:
mám připravit 150 g NPK hnojiva v poměru živin N:P:K - 1:1:2, navážením vypočtených navážek (NH4)2SO4 (20% N), KCl (60% K2O) a superfosfát (16 % P2O5). Jak vypočítat příslušné navážky uvedených látek?
Budu vděčná za jakoukoliv odpověď!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 15:48

100g (NH4)2SO4 tedy obsahuje 20g N.
100g KCl obasuje 60g K2O. % K2O musíme přepočítatna K:
w(K) = 2*M(K)/M(K2O) = 2*39,1/94,2 = 0,83
100g KCl obsahuje tedy 60*0,83 = 49,81g K
100g superfosfátu obsahuje 16g P2O5; w(P) = 2*M(P)/M(P2O5) = 2*30,97/141,94 = 0,436
100g superfosfátu tedy obsahuje 16*0,436 = 6,98g P.
Směs N:P:K = 1:1:2 tedy připravíme tak, že ke 100g superfosfátu (6,98g P) přidáme tolik KCl, aby obsah K byl dvojnásobkem - 13,96g a (NH4)2SO4 tak aby obsah N byl 6,98g
m(KCl) = 100*13,96/49,81 = 28,03g KCl

m((NH4)2SO4) = 100*6,98/20 = 34,9g (NH4)2SO4; celková hmotnost je m = 100+28,03+34,9 = 162,93g
Hmotnosti všech složek musíme zmenšit ve stejném poměru: k = 150/162,93 = 0,9206

m((NH4)2SO4) = 34,9*0,9206 = 32,13g
m(superfosfát) = 100*0,9206 = 92,06g
m(KCl) = 28,03*0,9206 = 25,8g ; celkem m = 32,13+92,06+25,8 = 149,99g

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mk
Datum: 13.10.14 19:25

Díky moc za vysvětlení!

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.