Obdélník otáčející se kolem své úhlopříčky

Od: Datum: 12.10.14 11:37 odpovědí: 7 změna: 12.10.14 17:07

dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co vznikne z obdélníka otáčejícího se okolo své úhlopříčky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.14 11:58
avatar
Kruh o poloměru nebo průměru velikosti te úhlopříčky, záleží, jestli střed kruhu bude zároveň středem úhlopříčky nebo její koncový bod. Nikoliv kružnice, bude zaplněný nekonecne mnoho body z toho obdélníka. To je v rovině. V prostoru z toho vznikne něco, co vzdalene připomíná diabolo.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.14 12:17
avatar

Obdélní, otáčející se kolem své úhlopříčky v rovině, je nonsens.

V zásadě půjde o trojrozměrné těleso. Bude to skutečně nějaké "diabolo.. Kdybuch otáčel jen polovinu (tedy kdybuch otáčel pravoúhlý trojúhelníkkolem přepony, vznikl by dvojkužel – dva kužely se společnou základnou rovnou kruhu, který vznikve rotací výšky toho trojúhelníka. Při rotaci celého obdélníka vznikne skutečně jakési diabolo - sjednocení dvou dvoukuželů. Lze si to docela dobře představit i přímo, ale možná ještě lépe je to vidět, když tenobdélník přehnu kolem osy rotace (kolem úhlopříčky), takže nechám rotovat jakousi pilu se dvěma zuby, ta jde snadno nakreslit a je z toho vidět, co vznikne: kužel se základnou, vzniklou rotací výšky jednoho trojúhelníka, na nem přilepený komolý kužel s druhou základnou, která vznikne rotací kulmice k úhlopříčce, vedené průsečíkem těch dvou trojúhelníků, a totéž pak symetricky nahoru. Níže je to nakresleno (@requied).

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 12.10.14 12:05

vznikne toto

doplněno 12.10.14 12:30:

@kartaginec na tomto Vašem příspěvku je krásně vidět jak jednoduchý (30s) obrázek má vypovídající hodnotu tisíce slov :)

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 12.10.14 12:33
avatar

Naprostý souhlas s přípodotkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terisek
Datum: 12.10.14 15:22

a jak vypočítám objem

Datum: 12.10.14 16:42

Tak když se na to podíváš, tak tam vidíš 2 kužele a 2 komolé kužele...

Takže podle toho jaké máš zadání si vypočítáš potřebné hodnoty a pak už to půjde samo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.14 17:07
avatar

Tady už obrázek pomůže. ale sám o sobě nestačí. Spočítám objemy těch dvou "špičkových" kuželů (podle vzorce základna krát výška děleno třemi, to celé dvakrát – kužely jsou dva, a přičtu objemy těch dvou komolých kuželů – vzorec si najdi. Číselně to uvést nemohu, žádné rozměry nejsou, ale výška toho kužele je úsek přilehlý k vrcholu v tom trojúhelníku, která ho vytvořil, poloměr základny je výška tohoto trojúhelníka, a u komolého kužele je výška toho celého rovna tomu druhému úseku rotujícího trojúhelníka, a výšku i tpoloměr zákadny tohu uříznutého kužele musíme dpočítat; není to nic složitého. Obrázek by bomohl, udělej si ho; vlastně ti ho nabízi kolega @requied (ne toho tělesa, ale té rotující "pily").

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.