Slovotvorný rozbor

Od: Datum: 07.10.14 15:45 odpovědí: 1 změna: 07.10.14 16:53

Ahoj mohl by mi někdo na nějakem přikladu ukazat jak se děla slovotvorný rozboř

př slov zpětný nebo standartní to je jedno


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.14 16:53
avatar

Slovotvorba se zabývá způsoby tvoření slov. Existují tři způsoby tvoření slov: odvozování zkracování a skládání Odvozujeme pomocí připojování předpon nebo přípon ke kmeni základového slova. Slovotvorný rozbor proádíme jen na základním tvaru slova. Základním tvarem sloves je infinitiv, základním tvarem podstatných jmen je tvar 1. pádu čísla jednotného (s výjimkou podstatných jmen pomnožných), základním tvarem přídavných jmen je tvar 1. pádu čísla jednotného rodu mužského.

Nejprve musíme určit, zda je slovo utvořené na základě jiného slova nebo zda jde o slovo neutvořené, prvotní. U prvotního slova pak slovotvorný rozbor neprovádíme.

Vaše příklady: 1) slovo zpětný je příd. jm. v 1. pádě j.č. rodu mužského. Můžeme říci, že toto slovo vzniklo odvozením ze základového slova zpět a koncovky ný.

2) Slovo standartní neexistuje, patrně jste měl na mysli slovo standardní. Opět to je přídavné jméno. Základové slovo je standard (slovo je přejaté z angličtiny) a koncovka .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.