3 příklady z chemie

Od: Datum: 06.10.14 20:46 odpovědí: 2 změna: 06.10.14 23:39

Dobrý večer,

můžete mi někdo prosím vysvětlit postup u vypočítání těchto příkladů? Výsledky na konci.

1) Vypočítejte, kolik ml 96%ní (m/m) kyseliny sírové je třeba k přípravě 1 litru 38%ní (m/m) kyseliny sírové.

Hustota 38%ní (m/m) H2SO4 = 1,285 g/ml

Hustota 96%ní (m/m) H2SO4 = 1,835 g/ml

Výsledek: 277,2 ml 96%ní H2SO4

2) Vypočítejte objem vody (ml), který se musí přidat k 150 ml roztoku močoviny o koncentraci 2 mol/l, aby vznikl roztok o koncentraci močoviny c = 0,1 mol/l.

Výsledek: 2850 ml vody

3) Vypočítejte objem (ml) peroxidu vodíku o látkové koncentraci c = 11,82 mol/l, který je zapotřebí k přípravě 250 ml roztoku peroxidu vodíku o w(H2O2) = 3 % (m/m).

Hustota roztoku 11,82M-H2O2 = 1,340 g/ml

Hustota 3%ního roztoku H2O2 = 1,084 g/ml

Výsledek: 20,22 ml roztoku 11,82 M-H2O2


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.14 23:13

1: 1dm3 38% H2SO4 má hmotnost 1285g a obsahuje m(H2SO4) = 1285*0,38 = 488,33g H2SO4. Toto množství je obsaženo v m(96%) = 488,33/0,96 = 508,64g 96% H2SO4
V = m/ró = 508,64g/1,835g/cm3 = 277,2cm3 96% H2SO4.

2: Máme 0,15dm3 roztoku močoviny o c = 2mol/dm3; n = 0,15*2 = 0,3dm3. Jaký musí být objem roztoku. aby jeho koncentrace klesla na 0,1mol/dm3?
V = n/c = 0,3mol/0,1mol/dm3 = 3dm3. V(H2O) = 3 - 0,15 = 2,850dm3. = 2850cm3.

3:m(3%) = 250*1,084 = 271g; m(H2O2) = 0,03*271 = 8,13g ; n(H2O2) = m/M = 8,13/34,015 = 0,239mol H2O2
V(11,82M) = n/c = 0,239/11,82 = 0,02022dm3 = 20,22cm3 11,82M H2O2

Jasné?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asdasgfsfdgadf
Datum: 06.10.14 23:39

Jojo, díky moc.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.