Nejste přihlášen/a.
Jaké je i v např. --budu volat ( jemu ) Mirkovy/Jirkovy/Petrovy? a případně ve větě ---jsou to (jeho) Mirkovy/Jirkovy/Petrovy věci ...
Je potřeba rozlišit, jestli jde o podstatné jméno (volám Jirkovi, Mirkovi, Petrovi) nebo o přídavné jméno přivlatňovací (Mirkovy/Jirkovy/Petrovy věci).
Aby to nebylo tak jednoduché, tak se u příd. jména se může objevit i koncovka –i (Přišli k nám Petrovi kamarádi. Ale: Potkal jsem Petrovy kamarády.)
Pro přídavná jména přivlastňovací odvozená od mužských jmen bych doporučila používat vzor otcův (vzor matčin to může zbytečně komplikovat).
Jenže to "otcovy" nejde použít všude: jak třeba odůvodnit: Jsou to otcovy svetry? -člověk si může myslet i a také y. Ale když si řeknu: Jsou to matčinY svetry, je to jasné hned. Po tom N je tam ypsilon slyšet. U otce ne!
Volám Mirkovi - jako pánovi. Stejně tak - dám to, napíšu -komu, čemu - 3. pád - pánovi -Mirkovi.
Ale vidím 4 pád - koho, co: Mirkovy kamarády, Mirkovy boty...jako pánovy...
Pořádek si v tom uděláte jedině tak, že se naučíte dobře skloňovat podstatná jména v rodě mužském, ženském i středním. K tomu něco o přídavných jménech přivlastňovacích. Ale dá se to. Navíc jsme to brali už někdy v páté třídě. Chtělo to jen dávat pozor.
Ona ta čeština je někdy dost záludná. Jaga.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.