Pyrometr-jak funguje?

Od: Datum: 30.09.14 17:05 odpovědí: 2 změna: 30.09.14 17:42

Ahoj,

předem díky za pomoc. :)

Nebyl by někdo tak ochotný a nepopsal by mi ve zkratce (jednoduše, aby to pochopila žákyně deváté třídy), jak fungují pyrometry?

Mooc děkuji! :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.14 17:13
avatar

Velice hezky je to pospsané na wikipedii

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 30.09.14 17:42

Taviči používali například pyrometr výrobce Metra Blansko se žárovičkou. Obrázek je například na http://www1.fs.cvut.cz/cz/u12110/tem/teplo/pyrometr.htm .

Princip je jednoduchý. Kukátkem se dívá na rozžavený kov a v kukátku je ještě vidět vlákno žárovičky uvnitř pyrometru. Obyčejná žárovička jako do baterky. Baterie (monočlánky) jsou v rukojeti, proto to vypadá tak mohutně. Jas žárovičky se nastavuje proměnným odporem, tak zvaným potenciometrem, který má místo knoflíku zoubkované kolo na obvodu pyrometru, aby se s ním dalo otáčet i v rukavici a tavič si ji nemusel sundávat.

Princip je jednoduchý: nastaví se takový jas a barva rozžhaveného vláka žárovičky, jak je jas a barva měřené teploty například při kalení výrobku v peci. No a protože se jas žárovičky mění odporem tak, že se mění napětí na žárovičce - menší napětí, svítí méně, červeněji; vyšší napětí, svítí více, více do žluta nebo do běla. No a napětí se měří ručkovým voltmetrem, který je zabudovaný také v pyrometru, ručička se stupnicí je na straně pozorovatele a směřuje dolů. Voltmetr sice měří napětí, ale stupnice se ocejchuje podle skutečné teploty ve °C. Takže se přečte teplota přímo ve °C.

To je nejjednodušší princip, jsou i mnohem modernější pyrometry, s laserem, apod.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.