Lineární funkce graf

Od: Datum: 26.09.14 21:14 odpovědí: 11 změna: 27.09.14 23:36

Dobrý den,

dneska jsme ve škole dělali lineární funkce. Udělali jsem pár lehkých příkladů. Ke konci hodin nám p. učitelko zadala úkol, že ke každé funkci máme nakreslit graf. Vůbec nevím jak,

Ty tučný bylo zadání. Ostatní příklady jsou v příloze. Snad to nějak přečtete. Nechci abyste udělali všechny grafy to ne. Jen některý jako příklad kdyby Vám to nevadilo. Velice děkuji

F1:y =7- 8x a = 6; b= -4 Y ( 0,7), x (7/8,0)

F2:y = 3( 5x + 6) a = 15 ; b = 18 Y(0, 18) X

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.14 23:22

No máte tam, nemýlím-li se. spočteny průsečíky s osou x a s osou y, tak je spojte a máte graf.

Není mi zcela jasné, co má být to a a b. Řekl bych že vycházíte z obecné rovnicw y = ax +b a ty výše zmíněné hodnoty mají být konkrétní hodnoty a, b. Pokud je tomu tak, neméte to vždy správně, zkontrolujte si to. Pokud je to něco jiného, tak by mne zajímalo, co.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.09.14 08:15
Ano. Máte pravdu. Je to dle vzorce y= ax b.
Takže jak mám tu osu X= ( x.x) Y= ( y.y)
Jen tyto body mam zakreslit do grafu?
Datum: 27.09.14 09:53

Graf lineární funkce (tedy množina všech bodů {[x; f(x)]; x € Df}, kde znak eura jsem použil místo znaménka incidence – patří do..., a Df je samozřejmě definiční obor funkce f, v našem případě tedy celá číselná osa) je přímka. Přímka je určena dvěma body, například průsečíky s osami. Takže ne jen tyto dva body, ale celou přímku – jejich spojnici.

(Pokud to stále nebude jasné, pošlu ještě obrázek.)

Samozřejmě tohle není jediná možnost, graf je spojnicí libovolných dvou bodů té přímky, ale když ty průsečíky s osami už máte nalezeny v rámci předchozích úvah, tak proč hledat další. Nicméně chcete-li, můžete aspo%n v jednom grafu vyznačit ještě další body, třeba pro x = 1; 2; 3, atd., ale je to zbytečné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.09.14 13:20
Děkuji už asi vím jak, ale nemohl by jste ten obrák?
Datum: 27.09.14 14:45

Něco pošlu. Později, až vyvenčím psa a tak.

Datum: 27.09.14 20:28
Ješte se zeptám. Proč se -8 změnilo na +8?
Datum: 27.09.14 21:06

Nerozumím. kde se mělo změnit? Je snad někde ten obrázek nečitelný? To musí být nedorozumění.

Datum: 27.09.14 21:27

Jak jste psal 3. řádek -8x + 7 - tomu rozumím, ale v pátým řádku máte y = 0 ; x = 7/8 ( neumím napsat zlomek). Proč tam je 7/8 a ne -7/8?

Datum: 27.09.14 21:46

Jo tohle? Tak to mne nenapadlo, že tady vidíte nějaký problém, když jste to sám taky tak měl. To není žádná změna mínus sedmičkyy na plus sedmičku, ale řešení lineární rovnice. Rozepíšu:

Funkční rovnice je y = –8x + 7.

Prúsečík s osou x má y-novou souřadnici y=0. Souřadnici x-ovou tedy vypočtu z rovnice

0 = –8x + 7

8x = 7

x = 7/8

(změna znaménka proběhla při převodu na druhou stranu rovnice, ale to snad, proboha. víte.).

Datum: 27.09.14 21:53

Ano to znám, ale jaksi mi to nedošlo.

Moc děkuji

Datum: 27.09.14 23:36

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.