Příprava chemikálii?

Od: Datum: 25.09.14 20:10 odpovědí: 3 změna: 27.09.14 10:52

Dobrý den,

vždy, když nám na chemii učitel vysvětluje sloučeniny, řekne například, že CO2 se zkládá ze tří atomů, přesněji z jednoho Uhlíku a dvou Kyslíků. Ale jak je možné tu chemikálii vyrobit, vždyť atom je maličký, a to musí vážně přepočítat poměry u každé sloučeniny zvlášt, pokud chtějí vyrobit třeba půl litru?
Čili má otázka ve stručnosti by měla obsahovat i to, jak to dělají v praxi, přeci nemůžou spojovat postupně atomy, nebo ano?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.14 22:00

Chemie se skutečně nezabývá jedním atomem nebo jednou molekulou, ale chemické reakce probíhají prakticky současně s velkými množstvími molekul a atomů. Právě proto v chemii pracujeme s látkovým množstvím, které má jednotku mol, t.j 6,022*10^23 částic (molekul, atomů). Když napíšu rovnici třeba
C + O2 = CO2 , popisuji jak reaguje atom uhlíku s molekulou kyslíku a současně říkám, že 1 mol uhlíku ( = 12g) reaguje s 1 molem O2 (=32g). Situace se ještě trošku komplikuje tím, že ve většině případů takhle reaguje většina molekul dané látky. V naší reakci se v důsledku různých nehomogenit v přísunu kyslíku vyskytují i jiné reakce:
2C + O2 = 2CO; 2CO + O2 = 2CO2; CO2 + C = 2CO. Přesto hoření uhlíku v čistém kyslíku popisujeme při dostatku kyslíku jen rovnicí C + O2 = CO2, protože jinými reakcemi reaguje jen malá část atomů uhlíku. Pokud příměsi jiných produktů vve využití požadované látky vadí, musí se získaná látka vhodným způsobem čistit. Proto se každá látka vyskytuje v různých stupních čistoty. Třeba pro použití zmíněného CO2 v potravinářství (výroba šumivých nápojů) nesmí CO2 obsahovat jedovaté, zapáchajicí nebo chuťově nepříjemné příměsi, ale nevadí třeba dusík. Látka je označena "pro potravinářské použití". Jiný stupeň čistoty se označuje jako chemicky čistá, p.a. -pro analýzu má zaručený max. obsah některých nečistot, a tak dál.

doplněno 25.09.14 22:10:

Jen někdy je možné požadovanou sloučeninu připravit v jednom kroku, většinou je těch kroků víc. Tak kyselina sírová se vyrábí tak, že nejprve se vyrobí SO2. Ten se pak oxiduje na SO3. V dalším kroku se SO3 pohlcuje v kyselině sírové za vzniku olea, tvořeného převážně kyselinou dvojsírovou H2S2O7. To se pak přídavkem vody převede na kyselinu sírovou H2SO4 o požadované koncentraci. To je celkem jednoduchý postup, ještě složitější je z běžných chemikálií výroba třeba HNO3.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dotazatel
Datum: 25.09.14 22:15

Děkuji

Datum: 27.09.14 10:52
avatar

Většina používaných chemikálií se připravuje podle chemických rovnic.Používají se k tomu suroviny z přírodních materiálů.Výsledkem je chemická sloučenina o určité čistotě.Pak podle použití se snažíme produkt vyšistit,odstranit příměsi.Chemikalie s označením P.A.slouží k analytickým účelům a jsou nejčistší.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.