Němčina - vynález der Helikopter

Od: Datum: 24.09.14 07:46 odpovědí: 19 změna: 27.09.14 12:19

Dobrý den, kde mám prosím chyby? Moc děkuji

doplněno 24.09.14 09:12:

2. obrázek

1) regnet

6) Wenn ist

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.09.14 09:06

Co se týče germánštiny, moc neporadím, německy umím jen tolik, že si dokážu tak objednat jídlo :- )

Ale fakticky vzato je nesmysl, že první let helikoptéry byl v roce 1936 - bylo to dříve a jinde

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vrtuln%C3%ADk

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.09.14 09:10

Já vím, ale mám mluvit o německém vynálezu - helikoptéře. Co tam mám napsat, když Němci nepřišli s vrtulníkem úplně první?

Datum: 24.09.14 09:25

To nevím, ale prohlásit, že helikoptéru vynalezli Němci je výrok jak vystřižený od Goebbelse.

Od: zelenydabel*
Datum: 24.09.14 11:40

cituji z tvého příspěvku s odkazem na wiki: "První plně funkční vrtulník byl představen v roce 1938 v Berlíně. Průkopníkem v oblasti letadel s rotující nosnou plochou se stalo Německo před druhou světovou válkou"
Nejde o to, kdo první ho vymyslel ale o to, kdo sestrojil první funkční stroj jež se dal ovládat...

Datum: 24.09.14 19:57

Bavíme li se o německém vynálezu, tak to vrtulník rozhodně není. To je z Vaší strany demagogie podobného kalibru jako prohlásit, že Němci vynalezli tank. Nevynalezli, ale podstatně jej zdokonalili nejen po technické stránce, ale rovněž taktickým využitím - a to takovou měrou, že německými tanky docela fest poráželi původní vynálezce, tedy Angličany.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.09.14 11:20

@ivzez tu evidentně není, tak to zkusím já se svojí slabou gramatikou (o to lepší technickou němčinou). Předem se jí omlouvám a prosím jí (nebo i kohokoliv dalšího) o případnou korekci.

1) Vrtulník není letadlo, použijte das Luftfahrzeug. 2. věta slovosled!

2) Vrtulník nemá vrtuli ale rotor

3) Nemělo by být spíš: Vrtulník, který vynalezl H.F... Jen logický dotaz, Helicopter je anglicky

4) vor je odlučitelná předpona, names je anglicky

5) použil bych trpný rod (byl pilotován)

8) Vrtulník jako model (obrátit pořadí - jen logická poznámka), erfinden - jaký je minulý čas?

2) Slovosled?

3) další důležité (nutné) věci, nikoliv opět nutné...

4) Použil bych raději výraz výměnný pobyt a ve správném pádě

5) Marigotkou, či obytným přívěsem se nejezdí (nemají motor a i ve vleku je to zakázané). Použil bych výraz Wohnmobil

6) Slovosled

doplněno 24.09.14 11:32:

ještě k 8) jaký je 3.pád od století?

Datum: 24.09.14 20:11

O vynálezu helikoptéry nic nevím, proto doporučím řídit se věcnými připomínkami v předchozích odpovědích.

Amper radí dobře, ale nepodchytil všechno.

Eliso, dej si pozor na to, co je ve větě podmětem, a co předmětem – vrtulník asi nepilotoval Hannu Reitschovou...

Ohlídej si slovosledy vedlejších vět. V hlavních větách, předcházejících VV, by na konci mělo stát slovo, které rozvíjí VV.

Vrtulník ► der Helikopter, der Hubschrauber (s druhým se setkávám častěji) vor/stellen ► ve významu představit někoho/něco následuje 4. pád

Např.: ... konstruierte ein Fahrrad, das ... konnte.

Oprav si text podle předchozích připomínek + mého obrázku a vlož jej sem znovu. Vrátím se asi za hodinu (max, hodinu a půl).

Datum: 24.09.14 20:26

Druhá část:

Oprav si slovosled i v poslední větě!

Uměla bys první větu v souvětí (VV začínající spojkou wenn) vyjádřit jinak?

V češtině by místo Když stálo sloveso s příklonkou -li. Příklad: Když je cesta dlouhá, ... Je-li cesta dlouhá, ...

Vrátím se.

Datum: 24.09.14 21:15

Souhlas s ivzez-s Němci jsem překládal článek do němčiny, a ti použili slovo Hubschrauber. Slovo Helikopter bude asi převzato z angličtiny.

Datum: 24.09.14 22:14

Děkuji za opravu

doplněno 24.09.14 22:15:

Ještě jsem tam zapomněla nahradit der Helikopter.

Datum: 25.09.14 01:39

Myslím, že paní učitelka slovo Helikopter uzná (jen jsem doplnila svou zkušenost). Horší je to s podměty + předměty a slovosledem VV.

Tentokrát jsi napsala: Vrtulník, který vynalezl Heinricha Focke, ... a Hannu Reitschovou pilotoval vrtulník.

Přijdeš na to, v čem děláš chybu (v pořadí slov to není)?

Zbytek v obrázcích:

Datum: 25.09.14 02:11

Datum: 25.09.14 07:32

6) Přísudek je na 2. místě.

doplněno 25.09.14 08:00:

Jak mám u 6) věty upravit slovosled?

Myslela jsem, že když je VV 1. je ve VH na prvním místě sloveso a když je VV 2., tak je v ní sloveso na konci.

Děkuji

Datum: 25.09.14 12:27

První část: 3. věta: Vrtulník, který poprvé letěl v r. 1936, vylnalezl Heinricha Folge. Zkus to ještě jednou (viz poznámky níže).

5. ... wurde von Hanna ... Proč trváš na vrtulníku v 1. pádě? Podle mne by bylo lepší napsat: Den Hubschrauber hat Hanna Reitsch geflogen.

v 6. větě jsi mohla jen prohodit podmět s přísudkem: (Schon) Vor Heinrich Focke konstruierte Paul Cornu ... nebo Im Jahre 1908 konstruierte Paul Cornu ...

8. věta: Co míníš spojením der erste Hubschrauber als Modell (pozor: dvě L)? Opět neskloňuješ! Já bych spíše napsala, že se již ve 4. století objevila v Číně hračka s rotujícími plochami (nebo na principu vrtulníku). Zkus 8. větu ještě jinak.

––––––––– Poznámky:

(1) V němčině (stejně jako v češtině) je podmět v 1. pádě. Pokud někdo (podmět) něco (předmět) pilotoval, představil, vynalezl, ... musí být něco ve 4. pádě (ve spojení s jiným slovesem v pádě, s nímž se to které sloveso pojí).

(2) Nejsem si úplně jista názvem vrtulníku (4. věta). V některých článcích se používá pouze Fw 61. Zmínku o funkčnosti Fw 61 jsem našla už z roku 1934.

(3) Já bych asi začala Čínou (zmínkami o hračce + popisu principu vrtulníku), pokračovala da Vincim a létajícím kolem (možná by stál za zmínku i Jules Verne) a skončila bych u Fw-61.

––––––––––– Druhá část:

Ve 3. větě opakovaně používáš slovo wieder, které znamená zase. Podle mne tam mělo být slovo další andere (weitere) persönliche Sachen.

–– Ve VV stojí přísudek na konci věty bez ohledu na pořadí vět v souvětí. Postavení přísudku ve větě v závislosti na postavení věty v souvětí se mění pouze ve VH. (Stojí-li VH za VV, je nutné prohodit podmět s přísudkem.)

6. věta začíná VV, v níž musí stát přísudek na konci. (Teď už to určitě zvládneš.)

––––––––– Poznámka: Místo sloveso je lepší používat přísudek, infinitiv, příčestí minulé (trpné), ... Pak je jasné, o kterém slovese je řeč (v německých větách často bývá více než jedno).

Datum: 25.09.14 15:40

doplněno 25.09.14 15:50:

Druhá část:

3) In einem Mitgepäck hat man einen Reisepass, eine Geldtasche, ein Handy und weitere persönliche Sachen.

6) Wenn die Reise lang ist, fliegt man oft mit dem Flugzeug.

Datum: 25.09.14 17:26

Druhá část je v pořádku.

Název Fw 61 jsem našla v německých článcích.

––– První část:

3. věta: zuzuschreiben (infinitiv s zu)

4. věta: ... hat man ... (chyběl podmět) 5. věta: ... wurde ... Prinzip + 2. pád (čeho?)

8.věta: Zdá se mi, že ti pořád uniká rozdíl mezi podmětem a předmětem. V první části souvětí někdo vynalezl vrtulník (předmět), který (podmět) v druhé části souvětí poprvé letěl. V první části jde o předmět ve 4. pádě. V druhé části souvětí je podmět vyjádřen vztažným zájmenem který ► der (proto musí být zájmeno v 1. pádě).

Kdyby něco nebylo srozumitelné, ptej se.

Ostatní už je v pořádku.

Datum: 25.09.14 21:12

Moc děkuji za pomoc.

Datum: 25.09.14 22:18

Ve 3. větě není příčestí minulé, ale infinitiv s zu, zu se vkládá mezi odlučitelnou předponu a vlastní sloveso – zuzuschreiben. (příčestí minulé by bylo zugeschrieben, předpona ge se i zde vkládá mezi odlučitelnou předponu a vlastní sloveso).

Jinak dobře.

Datum: 27.09.14 12:19

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.