Fyzikální problém

Od: Datum: 22.09.14 20:59 odpovědí: 5 změna: 23.09.14 14:38

jaký je princip či mechanismus silné jaderné síly ,která drží hmotu pohromadě?předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.14 22:45
avatar

Ahoj, to je tak rozsáhlá odpověď, že na to nejde snad ani jednoduše odpovědět. Doporučuji zajít do knihovny, půjčit si učebnici chemie a studovat. Záleží také, jaké vazby myslíte. Existují vazby v atomech (pro záčatek elektrony (-), protony (+) a neutrony (neutrální náboj). Tam je ta soudržnost jasná. Mezi neutrony a protony existují další síly, ale to je teď zbytečné.

Vazby mezi atomy v molekulách: http://cs.wikipedia.org/wiki/Chemick%C3%A1_vazba

Molekuly drží při sobě rozdílem polarit na koncích vazeb, na jedné straně je + a na druhé - náboj, apod. Obecně, čím vyšší jsou síly mezi molekulami, tím má látka vyšší hustotu. Jinak molekuly se volně pohybují v kapalinách a plynech, nic je nedrží na místě, v pevných látkách jsou příliž blízko. Další věc jsou krystalické struktury.

Ještě doporučím tuto prezentaci, je to tam docela dobře vysvětlené: http://physics.mff.cuni.cz/kchfo/burda/OCh/Part03.pdf

a z literatury třeba pro další studium Organickou chemii od Janeczkové.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 23.09.14 07:17

Motáš dohromady 2 úplně jiné věci - jaderné síly a chemické vazby. Ty jaderné síly se těm chemickým vazbám jen smějí, protože jsou asi tak 10 na bůhvíkolik slabší a naprosto nepodstatné a tudíž zanedbatelné.

Nějaké vysvětlení jaderných sil je třeba na anglické Wikipedii.

doplněno 23.09.14 07:28:

Nenapsal jsem to jednoznačně, tak se opravím: ty jaderné vazby jsou neporovnatelně silnější než jakákoliv chemická vazba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lk
Datum: 23.09.14 12:40

hezký materiál o vlastnostech jádra i s pohyblivými obrázky

http://atomovejadro.wz.cz/stranky/vlastnosti_1.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.14 13:14
avatar

Řada odpovědí není odpovědí na otázku.Mechanizmus jaderných sil,které drží hmotu-neboli jádro atomu - pohromadě-čili interakce,je v podstatě interaktivní působení určitých částic - na příklad mezonů.nebo jinak pionů ,ty jsou za těmito silami v jádře.Fyzika působení těchto částic se řídí kvantovou teorií.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lk
Datum: 23.09.14 14:38

silná jaderná síla, jejími zprostředkvalteli jsou gluony, jak píší na wiki. udržuje pohromadě neutrony a protony v jádře, a drží pohromadě i jejich stavební prvky - kvarky

http://cs.wikipedia.org/wiki/Siln%C3%A1_interakce

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.