Plášť x síť - jaký je rozdíl v nákresu

Od: Datum: 21.09.14 12:10 odpovědí: 3 změna: 21.09.14 17:55

Otázka z geometrie. Potřebuji logicky vysvětlit rozdíl mezi pláštěm a sítí u těles.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.14 14:52
avatar

plášť je povrch tělesa a síť se obvykle říká drátěnému modelu, kde jsou viditelné pouze hrany. Zde je malý grafický problém, například koule síť nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 21.09.14 17:55

Plášť tělesa je sjednocení všech bočních stěn tělesa (jehlanu, hranolu), tj. všech jeho stěn kromě podstav.

Síť tělesa je zobrazení všech jeho stěn do jedné roviny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.09.14 17:55
avatar

Nemohu tak docela souhlasit. Za prvé, ne vždy je plášť totéž, co povrch tělesa, často jako plášť označujeme pouze "boční povrch" tělesa, bez podstav, například o kužele je plášť ten trychtýř, povrch je plášť plus víčko, viz třeba zde, ale v podstatě, s touto drobnou výhradou, souhlasím s Figurkem, plášť je tedy jakýsi trojrozměrný útvar, chcete-li. povrch (ve smyslou geometrické plochy, ne jako číslo – plošný obsah).

Na druhou stranu síť není v geometrii žádný drátěný model ("drátěný model" ostatně není geometrický pojem, samozřejmě, mimo geometrii mu mohu říkat třeba síť, ale to jsme někde jinde), nýbrž rovinný útvar – a v tom slově "rovinný" je podstata rozdílu – vzniklý rozvinutím povrchu (případně, cum grano salis, pláště) do roviny. A koule například má sice plášť (nazývaný též sféra nebo trochu nepřesně kulová plocha) , ale skutečně nemá síť Ovšem ne proto, že nemůžeme sestrojit drátěný model (proč ne, stačí vyrobit jakousi "klez" tvořenou poledníky a rovnoběžkami¨, ale proto, že sféra je zborcená plocha, kterou nelze bez zdeformování vyrovnat.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.