Tlak v kapalinách

Od: Datum: 20.09.14 17:04 odpovědí: 12 změna: 21.09.14 18:22

Ahoj, předem moc děkuji za pomoc.

V kapalině je ponořená krychle. Jak velká je výslednice všech tlakových sil působících na krychli? Hydrostatický tlak v kapalině neuvažujte. A proč?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.09.14 18:50
avatar

Konzultuj Pascalův zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fyyyyyyyyyyyzik
Datum: 20.09.14 18:54

Tlak v kapalině je všude stejný= na všechny stěny působí stejný tlak čili i síly... působí naproti sobě a tím se vyruší..

Já fakt nevím..?

Díky za pomoc.

Datum: 20.09.14 19:01
avatar

To je ono. Samozřejmě, když nepočítáme s hydrostatickým tlakem, jak nám zadání předpisuje,

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.09.14 19:49

To věděl už Archimedes.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 07:06

Viděl bych to jednodušeji, než kolegové. Skutečnost, že se ponořená krychle nepohybuje znamená, že výslednice všech sil, které na krychli působí, je nulová. Jiná věc je, jaké síly na ni působí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 08:43
avatar

A kde v zadání vidíte, že se krychle nepohybuje? Je ponořená, ale možná plave, možná klesá ke dnu (to a ní působí síltíha a vztlakové síly, alena ty se nikdo neptáýoval i jiné síly než tlakové. Anebo leží na dně, tady bych viděl jistou komplikaci), nebo je zavěšená na niti – pak by mohla platit vaše úvaha, ovšem stále byste uvařoval i jiné síly než tlaky, které zadavatele úlohy zajímají.

Jen tak mumochodem, i když výslednice tlakových sil bude nulová, neznamená to, že na krychli žádný tlak nepůsobí; jen s ní nepohybuje, ale klidně ji může rozmačkat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 11:20

Pokud bychom uvažovali pohyb krychle, nebyla by úloha řešitelná bez dalších údajů. Zadání se ptá na velikost výslednice všech sil, tedy včetně silového působení dna, závěsu a podobně. Vylučuje jen hydrostatický tlak. Pokud bych připustil, že nejde o stacionární stav s nenulovou výslednicí sil, hrála by úlohu rychlost pohybu, vlastnosti prostředí a podobně. Pokud z údajů v zadání mám určit výslednou sílu, pak jiné řešení nevidím. Jakákoli jiná velikost výslednice by veldla k rovnoměrně zrychlenému pohybu a v zadání by musela být uvedena velikost zrychlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 12:44
avatar

Myslím, že se mýlíte. Přečtěte si zadání pořádně. V zadání čteme "Jak velká je výslednice všech tlakových sil", ne všech sil vůbec, a dokonce o kousek dál jsou některé i z těchto sil explicitně vyloučeny ("hydrostatický tlak neuvažujte"). A podmínka, že jde o stacionární úlohu, v zadání prostě není.

Nemyslíte, že kdyby šlo o zadání tak, jak je chápete vy, byla by to v kontextu tělesa ponořeného do kapaliny dost pitomá úloha?

Jako určitý námět k diskusi bych připustil případ, kdy krychle leží spodní stěnou na dně, takže na ni nevykonává voda žádný tlak. Jistě, i ta spodní stěna nádoby by vykonávala určité tlaky (odvozené od sil reakce), ale tohle je pak trochu složitější a nehodlám to tu rozebírat. Viděl bych to tak, že taková krychle není ve smyslu zadání ponořena (není ponořena celá, spotní stěna klidně může být suchá) a úloha se jí netýká. Nicméne je možná dobré si to uvědomit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 14:21

Zadání je evidentně nesmyslné. Asi někdo neumí číst nebo někdo jiný blbne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 15:23
avatar

Nešlo by to malinko vysvětlit?

doplněno 21.09.14 19:11:

Ach jo. To nemá cenu komentovat.

Slyšeli jste někdy o hydraulickém lisu, například? A proč myslíte, že je ta otázka až tak primitivní? Proto, že odpověďna ni dal nějaká packal?

doplněno 21.09.14 19:16:

A ještě drobnost: rozhodněte se, zda je to zadání primitivní a nemůže to být myšleno vážně, nebo zjevně nesmyslné, to jsou trochu rozdílné věci. A speciálně pro ra252, svou poznámku jste nevysvětlil a uhnul jste jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 18:16

Když vyloučíme hydrostatické síly, jaké jiné tlakové síly by připadaly v úvahu, a nebyly při tom důsledkem jiných než tlakových sil?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.14 18:22

No, totéž - ovšem s hydrostatickým tlakem se používá v vysvětlení Archimedova zákona. Šestá třída. Bez hydrostatického tlaku je otázka tak primitivní, že přece nemůže být myšlena vážně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.