Nazvosloví organické chemie

Od: Datum: 15.09.14 13:07 odpovědí: 14 změna: 15.09.14 20:19

ahoj napiště mi někdo prosím u nazvosloví organické chemie když mám propin jak udělat molekulový strukturní a racionalní vzorec a když mam C2H2 jak udělat nazev nebo aspon stranku kde si to mužu procvičit je to chemie 9 ročník na zš

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.14 13:29

Kajo,je to strašně jednoduché.

Do strukturního vzorce si napíšeš jednotlivé uhlíky a na ně si pamatuj,že každý bude mít čtyři vazby.U plných uhlovodíků pak na okrajové uhlíky tři vodíky,na vnitřní dva,pokud tam bude ještě další vazba,tak dvojná zmenší na obou uhlících počet vodíků o jeden,trojná o dva.Koncovka názvu - en znamená vazbu dvojnou,-in trojnou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Od: kajaja
Datum: 15.09.14 13:36

jo ale když mám C2H2 jak mám vytvořit název?

Datum: 15.09.14 13:53

Kajo,

máš zde dva uhlíky,na každém méně o dva vodíky.Tedy trojná vazba mezi nimi.Název etin.Kdyby to bylo C2H4 - tak na každém uhlíku o jeden vodík méně,tedy dvojná vazba,Název eten - etylen.

JABRAKA

Datum: 15.09.14 13:56

prosím nemohl byste mi to ještě víc rozepsat stím C2H2 A C2H4 JA SE VTOM ZRTRACÍM

Datum: 15.09.14 14:09

já chapu že když mám C2H2 že mám 2 uhlíky a 2 vodíky ale nechapu jakousi trojnou vazbu

Datum: 15.09.14 14:17

prosím vás poradte mi někdo

Od: qt
Datum: 15.09.14 14:20

Tak si to nakresli. Nakreslíš dva uhlíky spojené jednou vazbu (zatím), ke každému uhlíku jeden vodík (jinak to nejde). A zjistíš, že každý uhlík se musí vázat ještě dvěma vazbami s něčím – není jiná možnost, než mezi sebou. Takže budou tvořit trojnou vazbu.

Mimochodem název etín se už nepoužívá, buď ethyn (systematicky) či acetylen (triviálně)

Datum: 15.09.14 14:54

Aha už to chapu stím C2H2 A TET KDYŽ MÁM C2H4 se to bude dělat stejně nebo jak? protože se mi musí vazat jednou vazbou ještě

Od: qt
Datum: 15.09.14 14:59

No, analogicky, každý uhlík bude mít ještě jednu volnou vazbu (ještě volný nespárovaný elektron) a tou se spojí navzájem.

Taky by se to dalo řešit přes obecné vzorce, když víš, že alkan má CnH2n+2, alken CnH2n a alkyn CnH2n-2, ale zrovna u ethanu/ethenu/ethynu se to dá představit snadno.

Btw: Doporučuji zapracovat na jazykovém projevu

Datum: 15.09.14 15:11

a kdybych měla C3H4 ma to vyjít propin tak jak bych to řešila napsal byste mi postup jak si to nakreslit potom už nebudu otravovat prosím naposledy

Datum: 15.09.14 15:46

Dělej to tak, že si nakresli nebo představ strukturní vzorec, pak už není těžké podle pravidel vymyslet název. V obrázku níže prní vzorec je ten tvůj C2H2. Dva uhlíky znamenají základ eth- a pak koncovka se řídí tou trojnou vazbou (která vznikne, protože jak známo, uhlík má mít 4 vazby). Takže trojná vazba znamená koncovku -yn. Ve výsledku je z toho ethyn (@jabraka píše etin, také je to správně, ale dnes se učí spíše ten ethyn). Pokud máš C2H4, tak je to obdobné. Opět dva uhlíky, takže základ eth- a dvojná vazba má koncovku -en, takže je to ethen.

Datum: 15.09.14 16:10

ja nechapu jak přijdu na tu dvojnou nebo trojnou vazbu

mam C2H2

c2 je eth to chapu ale jak dál?

Datum: 15.09.14 16:17

Nebo tohle jsem tet už trošičku pochopila ale co když mi dá c5h10 jak řešit tothle?

Datum: 15.09.14 20:19

Tak zační tím, že si nakreslíš 5 uhlíků a pak k nim naskládej ty vodíky tak, aby u každého uhlíku byly 4 vazby. Třeba tak jako na obrázku. 5 uhlíků, takže základ je pent- a jedna dvojná vazba, takže koncovka -en. Správně by se mělo ještě dodat u kterého uhlíku je ta vazba, protože může být třeba uprostřed, takže úplně správně by to bylo 1-penten nebo penta-1-en.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.