Nazvosloví organické chemie

Od: odpovědí: 14 změna:

ahoj napiště mi někdo prosím u nazvosloví organické chemie když mám propin jak udělat molekulový strukturní a racionalní vzorec a když mam C2H2 jak udělat nazev nebo aspon stranku kde si to mužu procvičit je to chemie 9 ročník na zš

14 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar jabraka

Kajo,je to strašně jednoduché.

Do strukturního vzorce si napíšeš jednotlivé uhlíky a na ně si pamatuj,že každý bude mít čtyři vazby.U plných uhlovodíků pak na okrajové uhlíky tři vodíky,na vnitřní dva,pokud tam bude ještě další vazba,tak dvojná zmenší na obou uhlících počet vodíků o jeden,trojná o dva.Koncovka názvu - en znamená vazbu dvojnou,-in trojnou.

JABRAKA


jo ale když mám C2H2 jak mám vytvořit název?

Kajo,

máš zde dva uhlíky,na každém méně o dva vodíky.Tedy trojná vazba mezi nimi.Název etin.Kdyby to bylo C2H4 - tak na každém uhlíku o jeden vodík méně,tedy dvojná vazba,Název eten - etylen.

JABRAKA


prosím nemohl byste mi to ještě víc rozepsat stím C2H2 A C2H4 JA SE VTOM ZRTRACÍM

 


0x
avatar fatalwir

Dělej to tak, že si nakresli nebo představ strukturní vzorec, pak už není těžké podle pravidel vymyslet název. V obrázku níže prní vzorec je ten tvůj C2H2. Dva uhlíky znamenají základ eth- a pak koncovka se řídí tou trojnou vazbou (která vznikne, protože jak známo, uhlík má mít 4 vazby). Takže trojná vazba znamená koncovku -yn. Ve výsledku je z toho ethyn (@jabraka píše etin, také je to správně, ale dnes se učí spíše ten ethyn). Pokud máš C2H4, tak je to obdobné. Opět dva uhlíky, takže základ eth- a dvojná vazba má koncovku -en, takže je to ethen.

Nazvosloví organické chemie

ja nechapu jak přijdu na tu dvojnou nebo trojnou vazbu

mam C2H2

c2 je eth to chapu ale jak dál?


Nebo tohle jsem tet už trošičku pochopila ale co když mi dá c5h10 jak řešit tothle?

Tak zační tím, že si nakreslíš 5 uhlíků a pak k nim naskládej ty vodíky tak, aby u každého uhlíku byly 4 vazby. Třeba tak jako na obrázku. 5 uhlíků, takže základ je pent- a jedna dvojná vazba, takže koncovka -en. Správně by se mělo ještě dodat u kterého uhlíku je ta vazba, protože může být třeba uprostřed, takže úplně správně by to bylo 1-penten nebo penta-1-en.

Nazvosloví organické chemie #2

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]