Dobry vojak svejk

Od: Datum: 12.09.14 16:18 odpovědí: 5 změna: 12.09.14 22:00

Dobrý den,

Potřeboval bych se zeptat na jednu ukázku z čítanky, kterou nevím.

V čem spočívá podstata Haškovy komiky?

Jaké jsou charakteristické rysy Švejkovy povahy prozrazují ukázky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fx
Datum: 12.09.14 16:31

Jo bez ukázky to jde těžko. Ale ono je to jedno, ty ukázky jsou stejně koncipované tak, že tu knihu člověk musí znát, aby o tom něco řekl.

Hašek v podstatě napsal satiru na Velkou válku, jestli si vzpomínám, tak moc nepoukazoval na umírání (jako třeba Na Západní frontě klid), spíš na přebujelou byrokracii války a na to, co se stane, pokud se doslovně poslouchají rozkazy, což Švejk všude dělal.

Se Švejkovou povahou je to těžké, doteď není jasné, jestli to byl vážně imbecil/debil/idiot, nebo vychcaný prevít.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 12.09.14 16:36
avatar

Dobrý den, těžko říci, zda to půjde použít pro školu (a když ukázku neznám), ale myslím si, že postava Švejka byla citlivá, moudrá a přirozeně inteligentní osoba, která se rozhodla tu neveselou dobu přežít za použití nadhledu, humoru, nadsázky a výsměchu - což dával pocítit mocným hranou blbostí. Snažil se přežít a zůstat lidský. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janplinto*
Datum: 12.09.14 16:39

Není to sice odpovědí na otázku, ale jde zřejmě o jediný bod, v němž se plně ztotožňuji s mediálním kuchařem Pohlreichem: Švejk rozhodně není něco, na co bychom měli být hrdí. *stop*

doplněno 12.09.14 17:09:

Protože Švejk zdaleka není jen o přežití vojny a rakouské nadvlády, potažmo jakékoliv nadvlády a útlaku vůbec. Je to teorie a praxe českého ksindl(ism)u, relativizace či spíše dokonalá negace čestnosti (například nález prstenu) a naopak adorace podlosti a všiváctví. To pro začátek stačí, i tohle už je porušením pravidla Z2.

doplněno 12.09.14 17:22:

Poněkud plytká obhajoba...ale na této úrovni to nemá cenu dále rozvádět. Souhlas alespoň v tom, že Nobodys perfect.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fx
Datum: 12.09.14 16:53

OT: Proč ne? Mně Švejk přijde jako velmi originální a svérazná postava.

doplněno 12.09.14 17:13:

Vidíš, mně to jako adorace nepřišlo. Prostě je to postava, která má pozitivní i negativní stránky. To se ti pak nemůže líbit žádná kniha, kde není hlavní hrdina dokonalý dobrák, ne? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 12.09.14 22:00

Ve Švejkovi je hodně z české povahy. Především je to individualista, mazaný, chytrý, ale jenom sám pro sebe, a vždy bojuje jenom sám za sebe. Smysl pro kolektiv má nulový. Zajímavost: Když jsem mluvil s Němci nebo Rakušany, kteří Švejka četli, tak připustili, že jeho příhody jsou legrační, ale jeho individualismus a nekolektivnost nemohli pochopit. Jak může být někdo na vojně, a neprožívat to nádherné mužské kamarádství, družnost,na co se pak celý život vzpomíná? Ovšem ta jeho prohnanost může existovat jen v individualismu- nemohl přece každému vykládat, že to dělá schválně...Svou mazanost mohl uplatnit jen sám.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.