Problémy s romy ve třídě

Od: Datum: 07.09.14 11:44 odpovědí: 13 změna: 08.09.14 13:43

Ahoj,

můj první syn začal chodit do školy. Jedná se o školu na sídlišti, jen v okolí cca 500m jsou další tři školy.

V našem městě máme část obce, kde je velký pčoet romů, nicméně firm, která se postavila nové doby zatalčila na město a město je přestěhovalo do naší části.

Ve třídě mého syna je 25 dětí, z toho 3 romové. S jedním nejsou problémy (podle toho co říká syn, učitelka a ostatní rodiče), za to další dva výuku pořád narušují, učitelka je musí neustále napomínat, o přástávce berou ostatním dětem svačiny, baví se velice vulgárně a neustále dětem vyhrožují. Věc řešil již v prvním týdnu školy jak třídní učitelka, tak zástupce s ředitelem, nicméně dostaly pouze zápis, nic jiného.

Neočekávám situaci na zlepšení a bojím se nějakého dalšího stupňování. Nejde tu opravdu o žádný rasismus.

Je možné změnit už nyní školu?

Děkuji za vaše otázky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 07.09.14 11:54

Dobrý den.Samozřejmě,že je to možné.Zajděte do jiné školy,řediteli sdělte jak se věci mají a on vám zcela jistě vyhoví.Jde přece o blaho vašeho dítěte !

Ohodnoceno: 5x

Datum: 07.09.14 11:55

Určitě by se škola ptala proč chcete měnit školu a pak by třeba začla jednat,dle nějákých svých stanov,určitě jsou školení jak si sjednat pořádek.Školu samozřejmě změnit můžete,ale dala bych jim šanci jednat,bude vás stěžovatelů určitě víc.O rasismus nejde,to chápu,oni jsou jen zvyklí na jiné hodnoty a jiný přístup a čekají,že většina se přispůsobí jim.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 07.09.14 12:53

Dělat nemohou učitelé nic a ty děti se nezmění. Změnit školu je možné kdykoli, je to jenom na vašem rozhodnutí. Jen je otázka, jestli to nebude z bláta pod okap - jestli na sídlišti jsou, tak jich bude nejspíš ve školách po okolí taky dost.

doplněno 07.09.14 18:06:

... je hrozná psina, jak je z odpovědí na první pohled vidět, kdo má a kdo nemá děti. :-D

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.09.14 13:07
...šťastní to lidé. Mají problémy jenom ve třídě...
Tazatelka promine.
Já si tento problém pamatuji už od šesté třídy. A to je už více desetiletí.
A nikdy pořádek nebyl.
A v této demokracii?
doplněno 07.09.14 13:35: Školský řád upravuje chování žáků. Teda by byla páka na to, aby žáci, kteří ho porušují, byli vyloučeni.
Ovšem musí to být osoba otrlá, nebojácná, silná a nezávislá, aby odolala všem nařčení z rasizmu, diskriminace, výhrůžkám a fyzickým napadením.
Nejsou lidi...
Ohodnoceno: 4x

Datum: 07.09.14 19:29

školský řád sice chování žáků upravuje, nicméně nepleťte si základní školu se školou střední - ze základky fakt nikoho vyloučit ředitel nemůže, i kdyby si to do školního řádu napsal třeba desetkrát *nevi*

Ohodnoceno: 0x

Od: miluska*
Datum: 07.09.14 13:17

Já děkuji všem za odpovědi a jejich postoje.

Stěžuje si většina rodičů bohužel, ale jak tu již někdo psal - sama učitelka nám neoficiálně řekla, že mají svázané věci.

Příští týden máme sezení s ostatními rodiči a řidetelem školy, tak uvidím, co z toho vzejde. Jinak pak přichází v úvahu jen škola v jiné části města, to by však znamenalo ráno jej hodit při jízdě do práce a pak hlavně řešit vyzvednutí, ale lepší, než si nechat dítě nějak zvlčit.

Datum: 07.09.14 14:51

a jak víte, že v té nové škole není u prvňáků žádný Rom? Kromě toho, někdy i "bílý" Čech může ve škole nadělat pořádnou "paseku". Nejdřív si zjistěte, jak vypadá třída, kam chcete dítko přehlásit

Ohodnoceno: 2x

Od: lmgify
Datum: 08.09.14 12:55

Kromě toho, někdy i "bílý" Čech může ve škole nadělat pořádnou "paseku"
Kdysi jsme v 1. nebo 2. třídě měli ve třídě cikána a to se nedalo porovnat ani s tím největším průšvihářem. To bylo úplně z jiné dimenze. Asi jako mít ve třídě mutanta z jiné planety. Naprostý střet vzájemně nekompatibilních kultur. Všechno, co normální Čech považuje za "dané" a "normální" a za něco,nad čím člověk ani neuvažuje, se ukázalo jako velká překážka. Všechno, čeho si vážíte a co respektujete, mu bylo cizí a nepochopitelné.

Neumím si ani představit, jak to vypadá ve třídě, kde jsou dva (toho třetího nepočítám) a vzájemně si přilévají olej do ohně svého chování.

Ten náš snad nevydržel u nás ve třídě ani rok (už k nám tenkrát propadl) a byl odporoučen na tehdejší zvláštní školu.

Ta oblast v ČR je i dnes dobře známa velkým podílem nepřizpůsobivých. V tomto ohledu má tazatelka štěstí, že řeší jen problém dvou a ne tří. I u nás ve městě je pár slušných. Bohužel jejich počet je mnohonásobně převýšen těmi mediálními případy.

Datum: 07.09.14 16:03

Neuděláte vůbec nic. Ani vy, ani učitelka, ani ředitel *plac* Před koncem šk. roku, jsem potkala sousedku, vesele rozprávěla se synem. Zeptala jsem se, proč mladý není ve škole. Kluk odpověděl, že učitelka volala mamě, že je agresivní, ať si ho odvede.Ona na něho chodila všude, i na hajzl. To jsem, prosím citovala jeho. Teď budu citovat mámu: On za to nemože, mame doma prašky, ale ony stejně nepomahají, tak je nebere. Tak co mam dělat?! *plač* Kluk 14 let.

doplněno 07.09.14 17:11:

Dostatečně jsem nezdůraznila to, že nepadlo ani slovíčko o tom, že se to nemá, že není dobré ubližovat dětem. Mladý byl vítěz, protože za to nemůže! A je!

Datum: 07.09.14 16:08

Změna školy je až to poslední. Váš prvňáček si zvyká na nové spolužáky,protředí a povinnosti. Má-li ve třídě nějaké děti, které zná ze svého okolí, nebo ze školky, je to pro něj o něco snazší.

Změna školy jej pravděpodobně připraví o některé kamarády. Změna školy navíc není zárukou,že se v nové škole problémy neobjeví.

Problémy ve třídě musí vyřešit/zvládnout vyučující a vedení školy. Pokud by nic nepodnikli, obrátila bych se na zřizovatele školy a/nebo na školskou inspekci.

Datum: 07.09.14 16:19

Vím,že při žádosti o poručnictví romských dětí,budoucí pěstouni mají kurzy jak se k nim chovat.Jaké má ta kultura tradice,proč dělají to či ono a jak s nimi vyjít bez konfliktu.Mi to připadá jako trapné ústupky,když se nedokáží přizpůsobit většině a dodržovat jejich kulturní a morální hodnoty,tak tady nemají co dělat.Bohužel ale realita je jiná a školská zařízení mají určitě taky školení a kurzy pro ředitele a zaměstnance.Já bych se bála,že děti získají pocit,že utíkat před problémem je správné.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.09.14 13:02

Vsak ono se to brzy protridi.

Od: 7tripp*
Datum: 08.09.14 13:43

Než se pokusím odpověděd na otázku:

Nejsem zastáncem výrazu a označení ROM.Odjakživa bylo toto velice přizpůsobivé etnikum (nepřizpůsobiví rozhodně nejsou) označováno jako CIKÁNI, proto já jejich jedince tak zcela veřejně a jakkoli bez sebemenšího náznaku rasismu vždy označuji jako cikány.Stejně jako oni mě GÁDŽO.

K otázce:

Co já bych dal za tři cikány ve třídě mého 12-ti letého syna.U nás na okrese se rušila škola, které shodou okolností stála v lokalitě hustě obydlené cikány.Po zveřejnění záměru rušit tuto ZŠ rodičům a žákům ostatních škol v dosahu neudělalo dobře v obavách z následků, které tento administrativní počin města vyvolá. A stalo se tak: syn, který do své školy přes ulici chodí již šestým rokem přišel první den zcela deprimován z toho, že je v jeho třídě z 29 žáků celkem 20 cikánů.Proč? Škola, jako sportovně zaměřená rozdělila ročník na sportovce a nesportovce a můj syn, se svou lehkou srdeční vadou má smůlu, že jednak přišel o kamarády a pak, zůstal ve třídě odpadlíků, cikánů a dětí sociálně slabších rodin.

Proto vaše tři cikány ve třídě považujte v naší multikulturní, humánní a pravdoláskařské společnosti za standart, se kterým si zkušený pedagog jistě dobře poradí. Stačí totiž jedno varování rodičům cikáněte a upozornění na možnost odejmutí dávak, a bude klid.

Se svou ženou samozřejmě nenecháme svého syna na pospas lůze, ale budeme usilovat o přestup na jinou školu i za cenu, že to bude škola na druhé straně města.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.