Chemie - laboratoře - chlazení a chlad. směsi

Od: Datum: 05.10.14 20:50 odpovědí: 2 změna: 07.10.14 15:58

Zdravím, potřebovala bych od vás poradit. Mám pár otázek ohledně zítřejších laboratořích. Mým úkolem je zkapalnit oxid siřičitý a mé otázky jsou takové:

1) mám použít chladící směs : NaCl + led. V tabulce je uvedeno: 100 hmotnostích dílů ledu, 33 hmotnostních dílů NaCl --- tepolota -21 °. Jenže v úkolu se nikde nepíše, kolik tam toho NaCl mám dát? To má být od oka, kolik se mi do té kádinky vleze, nebo jak to mám spočítat?

2) Na konci mám určit teplotu varu SO2. Vybrat k tomu mám vhodný teploměr. A jaký? Jak mám zjistit který teploměr je vhodný? Rtuťový, alkoholový,...?

3) Když tento úkol dělala sousedka, tak se jí učitelka ptala různé reakce - tuším, že ptala na vývoj vodíku, apod. Kde se v tomto úkolu vyskytuje vodík? Popřípadě něco jiného?

4) Do baňky mám o obsahu 500 cm3 mám nasypat 100 g disiřičitanu sodného a rozpustit ho v 250 cm3 vody. Rozumím tomu dobře, že mám nasypat těch 100 g Na2S2O5 a do toho nalít 250 ml vody?

Přikladám fotky úkolu. Děkuji za odpovědi a pomoc. Popřípadě další rady na co si dát pozor, kde co přepočítat, apod. Díky moc!Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.14 23:24

1: Znamená to, že ke každým 100g ledu přidáš 33g soli, nebo na každý gram ledu 0,33g soli.

2: Záleží, jak přesně máš bod varu stanovit. Je okolo -10°C, stačil by lihový i rtuťový teploměr. Při vyšší požadované přesnosti (lepší než 0,2°) bude nutné použít Beckmanův teploměr.

4: Pochopil jsi to dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezka1995*
Datum: 07.10.14 15:58

Díky za odpověď. Já jsem u té jedničky pochopila ty množství, jen že nikde nebylo dáno kolik toho dát na začátku. Nakonec se dávala zhruba od oka, kolik se vlezlo do kádinky :) U 2 jsem měla spíš na mysli to, že jestli lze nějak zjistit, jinak než z tabulkových údajů, přibližnou teplotu varu. Našla jsem si, že má So2 teplotu varu kolem -10°C, ale nevěděla jsem, jestli jsem to nejprve měla zjistit nějak přes výpočty. Asi už přemýšlím nad blbostmi, místo toho, aby si to ulehčila. A u té 4 mě jen zarazily jednotky v cm3, když se to váží v g. Čekala jsem nějaký chyták :) Ale děkuji :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.