Středoškolské vzdělání nejrychleji?

Od: Datum: 30.08.14 17:15 odpovědí: 12 změna: 31.08.14 04:20

Dobrý den,

na škole jsem měl nejlepší předpoklady v infomatice, avšak v době kdy jsem studoval nebyla v okolí žádná státní škola a rodiče si soukromou pro mě nemohli dovolit, nakonec jsem tedy skončil na odborném učilišti.

Na učilišti jsem nebyl připuštěn k závěrečným zkouškám z důvodu neklasifikace z praxe z důvodu absence a také šikany ze strany mistra kterého mi škola přidělila v posledním roce studia, kde jsem neklasifikaci neobhájil, a poté jsem tedy rezignoval na vzdělávání a začlenil se do pracovního procesu, známky z teoretické stránky jsem měl dobré, nyní již pátým rokem pracuji na HPP ocejchovaný základním vzděláním.

Chtěl bych zvýšit svojí šanci na trhu práce, ale současně musím živit rodinu, a tudíž chodit do práce, proto se na vás obracím s dotazem jak nejrychleji dosáhnout nějakého vyššího vzdělání než je základní, vědomosti mám a inteligentní celkem jsem, ačkoliv nevzdělaný, a proto bych to rád zúročil.

Možnost jít rovnou k nějakým zkouškám asi neexistuje nemýlím-li se?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dejv95*
Datum: 30.08.14 17:28

Tak jít rovnou nejde, ale jde uznat jedinotlivý ročníky pomocí doklásek a uznat nějaké předměty, třeba matiku, angličtinu, češtinu a podobné nesmysly a chodit jen na ty odborný předměty, nebo z nich dělat zkoušku, ale je třeba doložit výzo.Vím, že třeba na naší škole to tak de, ale úroveň je tam hrozná, je teda dost lehká na druhou stranu. Ale není tam zrovna informatickej obor. Jedině snad programátor na CNC strojích. Ale zkusil bych to dál, jinak je ještě blbý, že dálkař bude dost platit i na veřejnejch školách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rickclark*
Datum: 30.08.14 17:44

Asi jsme se nepochopily, já nechci dokončit to studium který jsem kdysi dělal, ten obor mi mistr znechutil a nemám chuť vynakládat jakýkoliv další úsilý s timhle oborem a už vůbec né se vrátit do tý stejný školy, navíc v tom pro mě nevidim budoucnost a nejde mi jen o ten papír.

CNC programátor by pro mě byl hodně lukrativní, protože mám pár metrů od baráku dvě fabriky kde nabíraj hlavně k CNC a platěj skoro ve zlatě.

CNC, informatika, grafika, angličtina, lakýrník, v těhle věcech mám interest, proto bych rád vzdělání v tomhle směru.

Datum: 30.08.14 17:57

Všechny maturitní obory budou trvat 4 roky (případně 5), je možnost denního studia (s možností individuálního vzdělávacího plánu - povoluje ředitel a rozhodnutí je jen na něm) a dálkového (nabídka škol a oborů je bohužel omezená a někdy je studium rozloženo do 5 let, často jej nabízí soukromé škoy, ale je v nabídce i škol veřejných).

Zkuste se podívat na nabídku oborů a škol v místě vašeho bydlidště - třeba zde http://www.atlasskolstvi.cz/

Další možnost je 3letý učební obor (výuční list) a 2letá nástavba (maturita).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 18:01

musíte si zjistit jaké jsou možnosti dálkového/večerního/distančního studia ve vaší akceptovatelné dojezdové vzdálenosti do školy. Dobře se hledá na http://www.infoabsolvent.cz/Obory?uroven=1&uroven2=26

V jakém městě?

Nejrychlejší způsob je 3-letý učební obor /velmi málo škol, hlavně velká města/. Po vyučení si lze dodělat maturitu na nástavbě, většinou 2-3 roky.

Maturitní obory jsou 4 až 5-ti leté

doplněno 30.08.14 18:27:

vlastně nejrychlejší způsob bude nechat si uznat část předchozího studia (tak 1 rok by vám ředitel mohl uznat po vykonání rozdílových zkoušek a pak už jen 2 roky k výučnímu listu). Když půjdete na maturitní obor, netuším, zda by vám uznali něco z přechozího studia. Vždy záleží na konkrétním řediteli školy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dejv95*
Datum: 30.08.14 18:42
Tak ten obor je programátor počítačem řízených strojů. Je to v Praze 10 je to sš jesenická. Dost blbá škola, ale dost lehká. No a já mimochodem nepoznal mistra, kterej by nebyl hovado.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 18:25
avatar

Nejrychlejší je složit závěrečnou zkoušku v nedokončeném učňovském oboru a navázat nástavbovým maturitním studiem (klidně v jiném oboru). Denní nástavba trvá 2 roky, dálkové většinou 3.

Podmínkou k přijetí na nástavbu je výuční list z tříletého učebního oboru, je úplně jedno z jakého oboru.

doplněno 30.08.14 23:13:

Měla jsem na mysli podnikání. Myslím, že v tomto případě jde spíše o to, získat formálně vyšší než základní vzdělání. Pracovní zkušenosti už tazatel má, takže zaměstnavatele už obor vzdělání pravděpodobně moc zajímat nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 18:34

Nelze navázat jakoukoli nástavbu na jakýkoli výuční list. Výběr nástavby je podmíněn typem vystudovaného učebního oboru. Což znamená, že po vyučení se lze hlásit pouze na navazující nástavby (přesné informace na školském úřadě).

Pouze v nástavbách Podnikání nebo Bezpečnostní služby je úplně jedno, v jakém oboru je člověk vyučený. Na tyto nástavby se může hlásit každý vyučený bez ohledu na vystudovaný učební obor.

více Vazba mezi vyučením a nástavbovým oborem nástavbový obor navazuje na přípravu v učilišti a úzce souvisí s předchozím zaměřením. Studovat můžete jen obor, který s vaším vyučením souvisí a je s ním v příbuzenském vztahu . Výjimku tvoří pouze obory, které nejsou vázány s žádným oborem s vyučením. Do nich se může přihlásit každý zájemce s výučním listem. Jsou to:

-- obor Podnikání, který připravuje pro manažerské a marketingové činnosti v různých zaměřeních,

-- obor Bezpečnostní služby

vazbu obou typů vzdělávání (vyučení a nástavba) pevně stanovuje vládní dokument Nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělává

Příklad: Vyučení kuchaři si mohou zvolit nástavbové obory Gastronomie nebo Podnikání. Nemohou ale studovat třeba stavební zaměření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rickclark*
Datum: 30.08.14 19:21

No tak pokud je nejrychlejší cesta k maturitě skrze 6 let dálkového studia tak to znamená že naše školství je k ničemu, a že já se musím spokojit s tím co mám, při práci a rodině nepřipadá v úvahu žádná z výše uvedených variant, vážně mě zaráží že tu není možnost udělat maturitní zkoušku bez předchozího studia, pokud vědomosti člověk má tak nevidim důvod sedět někde 6 let po večerech v lavicích. Proč? Nepřijde mi to nějak amorální ...

Je tady hrozná byrokracie!

Nedalo by se něco takového udělat dálkově v zahraničí? Něco uznavaného i v naší krajině?

Od: dejv95*
Datum: 30.08.14 19:26
Měl jsem spolužáka, co dělal maturu za 2 roky. Rozložil si to že každej ročník udělal za pololetí. Já bych to nevzdával.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 31.08.14 04:20

tu není možnost udělat maturitní zkoušku bez předchozího studia, pokud vědomosti člověk má tak nevidim důvod sedět někde 6 let po večerech v lavicích
Zanedlouho by mely byt terminy podzimnich maturitnich a opravnych maturitnich zkousek. Jsou to verejne zkousky (veřejně přístupné), tak se schvalne na ně běž do školy, ve které by jsi chtěl skládat maturitu, podivat, ať vidíš, jestli by jsi to dal.

Nedalo by se něco takového udělat dálkově v zahraničí? Něco uznavaného i v naší krajině?
Můžeš studovat kdekoliv v EU (bezplatně (?) stejně jako tamější občané) nebo kdekoliv ve světě. Tvoje vzdělání ti pak bude v ČR uznáno (MŠMT 1,2). Vím, že třeba Němci shánějí české studenty do učebních oborů a ještě jim při tom platí (přes 500 euro měsíčně). Zájem je prakticky nulový ze strany Čechů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.14 20:28
avatar

No pak máš u nás pár podivných škol kde za cca 20tis nebo kolik dostaneš min papír na 3 leté vzdělání...

Zda i maturu to nevím, psali o tom seznamu na idnesu...je to sice nefér ale zcela legální.

A pokud je někdo chytrý ale kvůli debila nemá školu beru to jako dobrou věc...kdejaká svině se s tahákem dostane až k matuře a vzhledem k tomu jak to dnes funguje ji jaksi udělá, když už došel až ke zkoušce pokud to není totální lopata...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lmgify
Datum: 31.08.14 02:53

Vzhledem k tvym zajmum (informatika) a praci v okoli (vyrobny hledajici strojare) se mi zda, ze ten programator CNC by pro tebe mohlo byt dobre vzdelani a zamestnani.

Muzes zacit na nejakem strojnim ucilisti, kde se i uci CNC programovani, ale jak uz se tady pise, je to beh na dlouhou trat. Uznaji ti asi jen prvni rok (pak se ucivo jednotlivych ucebnich oboru zacina dost lisit) a zbytek si musis dodelat. Mozna by to slo zkratit tak, ze si zazadas o individualni studijni plan a dokoncis to treba za rok nebo rok a pul misto tech 3 let vecerni skoly (zakonceni vyucnim listem). Nezapomen, ze maturita nema jen dokazat, ze mas znalosti z oboru, ale ze mas i vseobecne vzdelani (cesky jazyk, matematika, cizi jazyk). Tedy naucit se obor je jen cast vedomosti k ziskani maturity. Proto je studium delsi (3 roky ucebni obor + 2 roky nastavba nebo rovnou 4 roky oboru s maturitou nebo stredni skola [vse pri dennim studiu - vecerni je primerene delsi, jak uz se pise v jinem prispevku]).

Jako lepsi moznost se mi zda dodelat si ten svuj obor (i kdyz te nebavi), protoze ti zbyva udelat v podstate jen praxi a zaverecne zkousky. Klidne to dodelej na nejakem jinem ucilisti, kde se ten obor uci. Uznaji ti tam v podstate celou tvoji skolni dochazku a mozna budes delat jen rok nejake vecerni kurzy a praxi posledniho rocniku pred maturitou nebo zaverecnymi zkouskami nebo jak je dokoncen ten tvuj puvodni obor. Tim budes mit stredni vzdelani.

Pak existuji kurzy programovani CNC. Dohledej si, jake predpoklady musi clovek splnovat, aby se do nich mohl zapsat. Ty, co jsem videl (1,2,3), jsou bud rekvalifikacni nebo pro absolventy alespon strojniho uciliste (nepises, na jaky obor jsi chodil ty). Samozrejme si najdi kurz v okoli sveho bydliste (nepises, kde bydlis).

Dalsi moznost, ktera me napada, je zajit si na pracovni urad a zeptat se, jestli maji nejake programy pro zvyseni kvalifikace lidi jen se zakladnim vzdelanim. Mozna te doporuci na kurz programovani CNC i bez predchoziho vyucniho listu. Tak usetris rok na ziskani stredniho vzdelanim dokoncenim nejakeho ucebniho oboru a mozna usetris nejake penize i za ten kurz.

Jako dalsi moznost me napada zajit primo do tech tovaren a rict jim, ze bys chtel programovat CNC a ze jsi ochotny zacit uplne zdola a postupne se pres obsluhu CNC propracovat k jejich programovani. Zeptej se, jestli neco takoveho lidem umoznuji a meli by zajem, ze si i udelas kurz, kdyz budes videt, ze bys u nich mohl CNC v budoucnu programovat. Vysvetli jim, ze kdyby jsi si musel nejdrive udelat klasicky to vseobecne vzdelani, tak ze by to trvalo nekolik let a pak by jsi stejne umel pro obor prakticky to, co umis ted, tak proc by mela firma cekat X let, kdyz te muzou mit hned? Podstata je ta, ze oni si vychovaji cloveka, ktery umi presne to, co oni chteji, protoze se to naucil primo u nich ve fabrice a neprinasi si spatne pracovni nebo odborne navyky z predchozich zamestnani. Vyhoda do budoucna je ta, ze az po treba 5 letech budes hledat jine misto jako CNC programator, tak prakticky nikoho nebude zajimat, ze nemas stredni vzdelani, protoze pro ne je dulezitych tech predchozich 5 let programovani CNC. Nevyhoda je ta, ze kdyz si po 5 letech budes hledat zamestnani v jinem oboru, tak ti porad bude chybet to stredni vzdelani nebo vyuceni.

Ozvi se, jak jsi se rozhodl a jak pokracuje tvoje cesta za vyssi kvalifikaci.

doplněno 31.08.14 03:33:

3-lety ucebni obor Obrabec kovu (bere se tam i zakladni obsluha a programovani CNC stroju), ktery nabizi i jine, nez jen denni studium, je nabizen jen na jedine skole v CR ve Zdaru nad Sazavou (dalkove studium, loni prijali 10 lidi - tedy vsechny, kteri se prihlasili). Je videt, ze ty dilny (praxe) je vyznamna cast toho vzdelani (resp. asi vetsiny ucnovskeho vzdelani) a skoly to mimo denni studium nenabizeji. Hledal jsem i mezi nestatnimi skolami a tam ani jedna z tech 8 skol jine, nez denni studium, nenabizi.

Zdar nad Sazavou je zhruba v pulce mezi Prahou a Brnem (viz mapa nize).

Jestli tedy chces delat dalkove nebo individualne, tak si musis vybrat neco bez praxe. Tedy asi stredni skolu (jak nekdo psal, na individualni studijni plan to nekdo dal za 2 roky, ale pro tebe tam bude hodne obecnych veci, ktere nebudes v praci a zivote potrebovat) nebo nejaky ucebni obor s maturitou bez vyuceni.

Jak pisu vyse, tvoje nejblizsi a nejkratsi cesta je - podle me - dokonceni tvojeho oboru, kde ti chybi jen udelat praxi a slozit zaverecky. Za pul az 3/4 roku to muzes mit sfouknute.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.