Rodiče mě nechtějí dát na kadeřnici! Já chci

Od: Datum: 08.08.14 20:33 odpovědí: 19 změna: 20.08.14 21:25

Ahoj, po prázkách jdu do devítky a mám naprosto jasno v tom, co chci dělat dál. Kadeřnici. ♥ :3 Každý ráno (i když třeba nikam nejdu) si ráda přivstanu o třeba 20 minut dřív, abych si udělala krásně jemné a hladké, rovné vlasy, nebo natočila neposedné kudrlinky. :D ♥ Vlasy mám dlouhé nad zadek a tu délku si pěstuju už strašně dlouhou dobu - sama se stříhám a i patku jsem si sama střihla - s žiletkou (nechápu, jak se mi to povedlo :D teď bych si za to nafackovala :D bylo to dost riskantní, ale to byl tak rok dozadu, teď už jsem opatrná). U kadeřnice jsem byla jen párkrát a vždy mi háro šíleně zmrvila, pardon za výraz. Já chci být jednou kadeřnice, co poradí, lidé k ní budou chodit rádi a ona jim udělá to, co oni chtějí. Chci, aby existovala i kadeřnice, co vám ustřihne 5 cm, když si řeknete 5, a ne polovinu délky vlasů. :) Svoje vlasy mám krásné, zdravé - vyznám se v barvách, přípravcích, značkách... vlasy jsou moje vášeň už od dob, co jsem dostala první fén (byl i s nástavci, takže jsem si mohla dělat kudrnky, vlnky, rovné,..), a to mi bylo asi 10. Teď je mi o 5 víc. Ráda češu i kamarádky, několik jsem jich už i barvila a stříhala. Nikdy si nestěžovali.

Mamce už od tý doby co jsem dostala ten fén, říkám, že bdu kadeřnice. Ona se nad tím vždycky jen zasměje a řekne, že se ještě uvidí nebo tak něco. A dneska jsem si barvila vlasy, pak si je hezky vyfénovala, patku nažehlila, někde navlnila... a pak šla za mamkou, že si mylsím, jak my to sluší a co na to poví. :D A ona začala, že pěkný a blablabla... a mě to šíleně potěšilo a zase jsem začala vyprávět, že se nemůžu dočkat, až budu kadeřnice a takhle budu lidem dělat vlasy, a jestli nechce obarvit i ona, že jsem koupila zbytečně moc barvy... a ona mi najednou řekla, že by byla raděj kdybych šla na gympl. A já na ní zůstala civět jak opařená. Víte, učení mi vždycky šlo, aniž bych se učila. Matika, fyzika, chemie,, čeština, španěla, anglina... a jiné předměty, nad kterými osttaní sedí hodiny, jsem se já učila vždy před písemkama. A přitom jsem měla na vysvědčení jenom 8 dvojek, žádnou trojku (a předtím jsem měla dvojky 4 a jednu trojku...jkao to první pololetí). Mamka pak začala, že na kadeřnici si pak kdyžtak můžu udělat kurz, a když ještě nevím, co chci být (já to ale už moc dobře vím), bude nejlepší gympl, že tam si to rozmyslím, půjdu na výšku... a ten kurz jde udělat vždy ale výška ne. Pak tam přišel i táta a já, ptž jsem si myslela, že se mě zastane, jsem mu to všechno vychrlila a on že má máma pravdu, že o tom spolu už mluvili... že z tej kadeřnice vyrostu a vždycky navíc můžu dělat vlasy sobě. Že za 20 let by mě to stejně už nebavilo a akorát by mě bolely nohy, jak bych pořád stála a ani bych si moc nevydělala... A potom jsme na sebe začali křičet, překřikovat se a já skončila u sebe v pokoji úplně ubrečená. :(

Netuším jak je přesvědčit, že chci na kadeřnici a budu moc ráda, když tam půjdu a budu moc ráda i až budu dospělá. :) Je to můj sen. Nechci sedět na prdeli v kanclu, chci stříhat vlasy... :( Mně by to na gymplu nešlo, nejsem zvyklá se učit. Tam by mi to co odposlouchám z hodin, naučím se před hodinou, opíšu z taháku/spolusedící... nestačilo. Tam bych akorát trpěla. A výška? Pochybuju, že bych dala maturu (HLAVNĚ POKUD BUDE POVINNÁ TA Z MATEMATIKY!) a studovat ještě několik let na výšce... kdy já se budu válet v učebnicích a žebrat o jídlo, zatímco jiná holka v mým věku bude stříhat a česat vlasy a už si vydělávat... ne, nechci... Všechno tohle jsem jim už řekla... a oni na mě řvali, že až budu dospělá, poděkuju jim. Starší bratr šel na gympl a teď je na vysoký. To mi taky připomínali. Jenže já nejsem on. On chtěl být vždycky nějakym tím chirurgem nebo čím že. Ale já nechci.

Děkuju všem, co se mi pokusej pomoct. :((

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 20:53

Ahoj, tohle je docela těžký. Chápu tebe, ale i rodiče. Nejlepší by bylo najít nějaký kompromis. Osobně si myslím, že s 8 dvojkami na vysvědčení není gympl vhodné řešení. Sice nevím z jakého jsi města, ale není u vás nějaký kadeřnický obor s maturitou? Někde jsem viděl spojenou kosmetičku s kadeřnicí. Měla by jsi maturitu a pak, kdyby jsi chtěla, bys mohla jít klidně i na VŠ (abys měla třeba i nějaké zadní vrátka, kdyby tě to náhodou omrzelo).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.08.14 22:22

Máš právo si vybrat své budoucí povolání i způsob přípravy na ně. Hlas rodičů by měl být jenom poradní. Jak vycházíš s třídní učitelkou a s výchovnou poradkyní? Nemohly by ti pomoci ony – promluvit s rodiči?

A co další příbuzní – tety, strýcové, prarodiče, ...? Jak se k tomu staví tvůj bratr?

Datum: 08.08.14 22:31

Tak to zkus takto znovu vysvětlit rodičům, tak jak jsi to napsala tady. Že tě učení se nebaví, že tě baví pracovat rukama. A dodej ještě, že řemeslo má zlaté dno. Aspoň dříve tomu tak bývalo. Nakonec - studovaných mladých lidí je tu hodně a spousta jich nemůže najít práci. Jako kadeřnice bys mohla být svou vlastní paní, pokud by sis vybudovala svoji vlastní klientelu. Ale i to je dost složité, to víš, na trhu je veliká konkurence. Spousta rodičů se bohužel neumí smířit s tím, že by jejich dítě bylo jen vyučené. Berou to jako něco méněcenného. Ale až bys měla jednou vlastní vyhlášený salon se spoustou spokojených zákaznic a zákazníků, pak by třeba zírali. Zkus s rodiči o tom stále mluvit za předpokladu, že jsi opravdu rozhodnutá na sto procent, že kadeřnicí chceš být. Vysvětli jim rozumně své důvody pro a důvody proti gymlu. Bez brekotu, bez ječení. Co jiného ti poradit? A je fakt, že jestli nejsi zvyklá se učit, tak ten gympl by byl asi pro tebe záhul. Anebo taky ne, jestli jsi nadaná. Ale to musíš cítit a vědět jen ty sama, jak na tom jsi.

Datum: 08.08.14 23:16

Podle toho, co jsem přečetla, tak bych tipla, že jsi velmi vhodný adept na tuto práci. Není jenom učební obor kadeřnice, ale dá se i poté pokračovat v kurzech na vizážistku, manikůru, masáže, kosmetiku, péče o tělo apod. Určitě se seznámit s nějakou starší kadeřnicí - kamarádkou a k ní chodit na zkušenou, povídat si a čerpat rady, začínat u ní i třeba s mytím vlasů. A počítat s tím, že budeš později třeba podnikat sama na sebe.

Je potřeba být komunikativní a též být dobrý psycholog. Zákaznice k tobě musí chodit rády a cítit se dobře. Dobré kadeřnice mají svou klientelu a myslím, že se uživí. U nás je přes pět tisíc obyvatel a je zde snad 8 - 10 kadeřnictví.

V dobrém salonu je potřeba umět i cizí jazyky, obsluhuje se zahraniční klientela a tím pádem je lepší finanční ohodnocení, pokud by jsi chtěla pracovat jako zaměstnanec. Ale většinou se pronajímá ,,křeslo,,.

Proč studovat vysokou, když je vysokoškolák pak nezaměstnaný?

Rodiče chtějí po dětech, aby to dotáhly co nejdál, ale myslím, že v mnoha z nich přežívají staré časy. Mnohý vysokoškolák jde dělat i manuelní práci, která ho pak baví, když vidí nějaký výsledek. Četla jsem o vystudovaném, ale bavila ho truhlařina, kterou potom stejně začal dělat i s VŠ, když nemohl sehnat uplatnění ve svém zaměření.

Komunikujte s rodiči, že to myslíte vážně, vždy jen něco nadhoďte, ale nenechte do rozrůst do hádky. Stáhněte se, když uvidíte možnost hádky. Ale třeba za týden zase zkuste nahodit řeč. Kupujte si potřebné věci k výkonu toho povolání, též časopisy, komentujte to, zkoušejte česat tetu, babičku, stříhat dědu, mladší sourozence, příbuzné atd. Mluvte o tom, rodiče si zvyknou, když uvidí stálý zájem.

Byla jsem sice starší /20/ ale jednou jsem to zkusila na dětech a pak pak už jsem stříhala chlapy běžně.

Datum: 08.08.14 23:47

Jít na kadeřnici je blbost. No ale máš zase pravdu, že se svými znalostmi a stylem učení možná na gympl nemáš. Jsi schopná dělat v textu velmi hrubé gramatické chyby, za mě bys nemohla mít z češtiny lepší známku než za 3, spíš za 4. Ale požadavky šly dnes hodně dolů...

Většina kadeřnic si vydělá prd. Třeba taková doktorka, nebo jakákoliv úřednice si vydělá násobně víc a s minimem práce. Kadeřnice mají vysoké riziko vážných onemocnění - nejen proto že se stýkají s velkým množstvím lidí, ale hlavně kvůli jedovatým chemikáliím, aerosolům, ve kterých jsou celý den. Namítneš, že to není jedovaté - ano, ale v typickém množství. Sprchový gel taky není jedovatý, ale když se to s ním hodně přehání, máš prakticky jistotu rakoviny kůže (lze takové případy dohledat). Taky to většinou není zaměstnání na celý život. Dokud budeš mladá, třeba se nějak protlučeš a 8 hodin na nohách zvládneš. Ale co až budeš starší? Vysoký tlak, otékající nohy, křečové žíly. Bez šance. Pokud se nestihneš dobře vdát, skončíš někde na pracáku nebo u pásu s minimální mzdou. Takže než se rozhodneš, zamysli se.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.08.14 23:56

Ahoj, v žádném případě se nenechej odradit od svého snu... Popros ostatní z rodiny, ať ti pomohou, popros ve škole kantory, ať rodičům domluví. S tvým prospěchem na gympl určitě nejsi, ale gympl je stejně na prd - vyjdeš a nejsi nic. Jsem zastáncem toho, že když po něčem toužíš, chceš to, tak máš jít za tím a to přes mrtvoly (no né doslova samože :-D ). Já mám také svůj sen a jdu si za ním, i když mě všichni odrazovali ;) Odjakživa mě lákají ekosystémy jeskyní a jejich ochrana, proto studuji na vysoké ekologii a zkouším se víc a víc tomu přiblížit. Peníze zatím vydělávám kde se dá, také jezdím ve volném čase na eko praxe, každý si klepe na čelo, na jak blbý obor jsem se dala atd. (protože přeci frčí marketing a management), ale nenechám si do toho prostě kecat. Takže ti moc držim palce, ať to s rodiči zvládneš ;)

Od: jinx®
Datum: 13.08.14 07:08

Poznam chalana ktory je kadernik.Je šikovny,má nápady a vie poradiť.Je drahý,za obyčajne strihanie (prišiel ostrihať manželku) u mňa doma pýtal 10 euro (rok 2009).S luďmi to vie.Nechodí autom,nemá vodičák čož si myslím že je aj tak trochu chyba.Mobilné kaderníctvo môže osloviť zase inú klientelu.Osobne si myslím že kadernictiev u nás v meste je viac než dosť.Ludia u nas v meste nie su ochotní toľko zaplatiťpreto je orientácia na cenu.Preberať skusenosti od staršich...to snaď nemyslíte važne..to akože prídem,poviem "ja som vyučená kaderníčka,dajte mi vaše know how a klientelu hej".veď práve tá osobitosť,ten štýl je niečo čo sa neučím u starších,ale skúšam to na svojich zakazníkoch.Slečne by som odporúčal letnú brigádu v kaderníctve aby vedela čo tá práca obnáša,ako je to s klientelou,aké sú možnosti,čo zákazníkom môže a čo oni sami chcú.Ísť na odbornú školu,nie na gympel.Ten je velmi všeobecný.Na odbornej škole pochyti niečo z obchodu,marketingu,ekonomiku,ako si vytvorit vlastnú s.r.o.,ako sa zviditeľniť,naplánovať nejakú stratégiu,vyštudovať a potom sa tomu venovať naplno.Spraviť si vodičák...kvôli tomu aby bola bližšie k zákazníkom.Slečna ešte nech na sebe hooodne popracuje lebo kaderníctvo ako také ju môže,ale nemusí uživiť,skôr myslím že nie a bude to musieť zobrať komplexnejšie lebo plno zákazníkov neskončí iba pri vlasoch..najlepšie je ponúknuť im to čo iní nemajú a dokázať to predať (myslím službu).Uvažovať môže nad tým celé obdobie štúdia,ale kde... to sa uvidí časom.Ak začne podnikať hneď po skončení školy bude to vyžadovať nemalé investície s nejasným výsledkom.Gympel je velmi všeobecný a prirodne vedy v kombinacii s matematikou,dejinami atď si naozaj vyžaduje pokračovanie na VŠ aby z nej nebol iba polotovar...vzhľadom k jej súčasným výsledkom.Tie známky podľa mňa sú skôr na odbornú školu,toľko môj názor.

Od: petrat
Datum: 13.08.14 07:08

Jestli půjdeš na kadeřnici, tak se připrav na to, že o ty tvoje dlouhé, krásné vlasy přijdeš. Ony kadeřnice se totiž učí stříhat na sobě navzájem. Když nastupuješ na učiliště, tak musíš podepsat souhlas, že na tobě bude tvými spolužačkami experimentováno. Na konci prváku budete mít všechny na hlavě oškubané tříbarevné ježky.

Od: martink*
Datum: 13.08.14 08:47

Podat přihlášku na gympl i na kadeřnici. Testy na gympl odfláknout ...

Datum: 13.08.14 10:37

Kamarádka má dceru, šla na kadeřnici. Vyučila se, byla šikovná, bavilo ji to, dodělala si maturitu a dneska je mistrovou odborného výcviku. Učí budoucí kadeřnice. A moc se jí to líbí.

Byla bych při Tobě, dělej, co Tě baví, ne to, kam Tě rodiče tlačí. Oni místo Tebe v práci nebudou.

Náš vnuk se od mimina zhlédl v mašinkách. Nic jiného ho nebaví. Knihy o vlacích, modelová železnice, různé akce - např. Lužná. Otec /VŠ/ chtěl, aby kluk šel na gympl a pak na VŠ. Vnuk si prosadil to, o čem je přesvědčený, že tam bude šťastný. Železniční průmku. V září nastupuje. I když je škola asi 120 km od jeho domova, těší se. Protože ví, že bude dělat to, co sám chce, co si vybral.

Proto přeji i Tobě, ať se Ti podaří ta kadeřnice. Daleko lepší je, když má člověk rád své povolání a těší se tam, než si odbýt hodiny s kyselým obličejem tam, kde ho to nebaví. *placni* Jaga.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.08.14 11:26

Mám dceru, vyučenou kadeřnici. Po vyučení si udělala nátavbu, má maturitu a ještě pedagogické minimum. Po absolvování pracovala jako mistrová u kadeřnic, pak si udělala dálkově vysokou a již několik let učí. Ale to vyučení se jí hodí, dělá celou rodinu i pár známých. Ještě to s vašími prober, každé vyučení, každý kurz nebo škola ti něco dají.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 13.08.14 19:12

Šikovná kadeřnice je k nezaplacení, určitě je lepší být dobrá kadeřnice, kuchařka... než mít dvě VŠ k ničemu. Promluvte s rodiči v klidu a vysvětlujte a vysvětlujte. Zkuste jim říct, jak tu zaznělo, že můžete klidně odmaturovat a jít pak dělat mistrovou, rozumní rodiče by to měli pochopit.

doplněno 13.08.14 20:48:

"sisalabim" proč ji děsíte, u nás to rozhodně neplatí do učňovské provozovny chodí docela dost movitých lidí, holky jsou šikovné a pod vedením mistrové to asi zvládají, jinak by tam tolik lidí nechodilo. Že by se musely ostříhat, to určitě není pravda, možná to tak bylo kdysi. Není to tak dlouho co dcera vedla čtyřletou vnučku do učňovské provozovny, holky si měly sehnat 1-2 děti, vnučka ostříhaná tak jak chtěla a cena 30Kč.

doplněno 13.08.14 21:45:

Tak mi to nedalo a šla jsem se zeptat, sousedka na jedné státní škole učí, ona sice kuchaře-číšníky ale zavolala mistrové od kadeřnic. Ano kdysi to tak fungovalo, dnes máme demokracii a nikdo nás k ničemu nemůže nutit, holky vždy předem ví, že si "model" musí sehnat, třeba i z ulice, prý to ale nejvíc odnášení babičky a jejich známé, pokud už umí a jdou do soutěže, hledají někoho s kvalitními vlasy, pokud se dohodnou mezi sebou je to jejich volba. Možná existuje škola, kde se zastavil čas a funguje to stále, musíš se ostříhat ať chceš nebo ne.

Datum: 13.08.14 20:55

Tak holky co znám jsou i mladší než já a teda je to přesně před rokem, že se každá musela stát modelem pro třeťačky. Pak se jezdí na soutěže apod. Pokud se nebude chtít ostříhat tak bude asi jediná, protože holky chcou i něco zažít, hezky je tam nalíčí, ukážou střih a vyberou i vhodné oblečení. Navíc pak ve třeťáku nebude mít přidělenou prvačku zase ona a zase se na ni budou všichni dívat skrz prsty. Vím o čem píšu, stačí se informovat v těch školách. Hned to těm holkám nikdo neřekne, že je ostříhají to dá rozum, že by všechny utekly. Nakonec to ale podstoupí všechny. Každá kadeřnice i z lepších salonů to potvrdí, že se musela v prváku stříhat až skoro strojkem. Ještě si tam nechali vytvářet ornamenty. Stačí si i projet různé diskuze na toto téma a uvidíte, že většina píše, že se musela ostříhat.

doplněno 13.08.14 21:13:

http://www.omlazeni.cz/musi-se-prvacky-33-248948-0.html

Datum: 13.08.14 22:10

Ano kdysi to tak fungovalo, dnes máme demokracii a nikdo nás k ničemu nemůže nutit.
Vždyť od toho je ten papír co se podepisuje na začátku školního roku. Nikdo nikoho nutit nemůže, aby papír podepsal, ale ať pak není překvapen. Nedokážu si moc představit, že je holka na internátu a její babička bude jezdit jako model třeba 2 hodiny cesty.

Možná existuje škola, kde se zastavil čas a funguje to stále
Těch škol je asi víc, kde se zastavil čas. Ty holky se stříhají taky proto, aby si pak navzájem mohly trénovat natáčení trvalé, vodové a další kadeřnické vymoženosti právě, aby pak uměly těm babičkám natočit tu trvalou na krátké vlasy. Zase co jsem si zjistila já, tak je nedostatek tzv. zkoušecích hlav na provozovnách pro učně a proto nezbyde nic jineho než ty vlasy dát alespoň na mikádko. Je to pouze v prvním ročníku a do třeťáku vlasy dorostou :) a pak se pravděpodobně budou učit zase společenské účesy, protože ty jsou přeci jen náročnější.

Datum: 13.08.14 20:40

Pěstuješ si vlasy nad zadek? Tak se s něma rozluč. Většinou totiž třeťáci stříhají prváky na krátko a potká to úplně každého. Znám holky, které měly nádherné, zdravé vlasy a šly na kadeřnici kde jim je bez milosti ostříhaly, protože na něčem se to učit prostě musí. Ten kurz je taky volba. Holky, co si ho udělaly si otevřely normálně salon a v pohodě jim to vydělává. Kadeřnice hodně trpí na křečové žíly, problémy se zády, ale to jistě i mnoho dalších povolání. Jak to tak píšeš tak k tomu máš fakt vztah, ale musíš být připravena také na klientelu co bude navštěvovat učňovskou provozovnu (zapáchající lidé - bezdomovci, někdy vši a jiné). Já bych volila ten kurz, kadeřnici dělat můžeš a kdyby tě to přestalo bavit tak budeš mít zadní vrátka otevřená.

Datum: 13.08.14 21:04

Ještě rada na závěr. Určitě si zajděte na den otevřených dveří a informujte se tam o tom stříhání v prváku. Na začátku se musí podepisovat i papír s tím, že souhlasíte a pokud zatrhnete že ne, tak Vás na základě toho nemusí přijmout.

Od: barunka9875*
Datum: 13.08.14 21:45

Já tě chápu,rodiče vždycky dětem říkají,co ne pro ně nejlepší. Ale když děti vyrostou,tak už si můžou dělat co chtějí! Řekni rodičům,že až vyrosteš, tak si můžeš dělat,co chceš.

Já jsem taky holka,je mi 11 a ty se máš,protože já chci mít vlasy jiný. A ty si je můžeš upravovat. Fakt se máš.

Od: any*
Datum: 14.08.14 22:24

Ahoj,

naprosto tě chápu, moje mamka je ten samej případ. Není to lehký a už vůbec ne, když se musíš stavět proti vlastním rodičům. Ze všeho nejlepší podle mně je, když najdeš osobu, co se tě zastane. Měl by to být někdo blízký; někdo, kdo s tebou a s tvými rodiči může sednout na gauč, všechno jim vklidu s tebou vysvětlit znova a pomalu, důkladně zdůraznit, že jde o tvůj život a že když budeš nešťastná ty, budou nakonec nešťastní i oni, že peníze v zaměstnání nejsou všechno a podobně. Pochopitelně by to chtělo někoho staršího, například od Vás z rodiny, koho Vaši znají a budou se na celou věc z jeho úst dívat trochu jinak a vážněji. Hlavní je nedělat scény (věř mi; vím o čem mluvím). Držím palce a doufám, že nakonec tví rodiče nakonec najdou porozumnění ;)

Palečky ti drží

Any

Datum: 20.08.14 21:25

Ahoj,jdi na ten gympl a zkaš příjmačky, udělaj je špatně a hotovo

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.