Na jakou SŠ jít?

Od: Datum: 06.08.14 19:17 odpovědí: 9 změna: 07.08.14 13:30

Ahoj, jdu do devítky a pořád nevím na jakou SŠ jít. Zubní laborantka nebo policistka - nad tím přemýšlí mamka. Ale klidně bych to za něco vyměnila. Chci abych měla práci která je dobře placená a taky bych byla ráda kdyby ta škola byla v Ostravě, protože nechci na kolej a nebo dojíždět. Nemáte nějaký nápad na dobrou školu v Ově i dobře placenou práci? Bavila by mě zubařka ale tam bych se asi nedostala... (Můj průměr v 8. je 1.4) předem díky za nápady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tukan*
Datum: 06.08.14 20:10

Jdi na gympl, a pak zkus zubařku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 20:17
avatar

Je sice pěkné, že nad zubní laborantko či policistkou přemýšlí tvoje mamka, ale tou prací se budeš nakonec živit jen ty sama. Tudíž si vyber obor studia, který tebe baví. Asi by bylo nejlepší jít na gymnázium, ten průměr nemáš špatný. A pak se rozhodneš, co budeš chtít jít vlastně dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 20:28
avatar

Já osobně bych si to už nyní vyjasnil co by tě bavilo. Znám spoustu lidí, kteří šli na gympl a vůbec je to nebavilo, průměr se rapidně zhoršil a když odmaturovali, tak neměli žádné zaměření. Já tak nějak vždycky jsem chtěl umět účetnictví, jazyky a celkově se pohybovat v ekonomických oblastech. Vždycky jsem chtěl na VŠ ekonomického směru, jako SŠ jsem zvolil Obchodní akademii a na vejšce jsem měl před gymplákama dost velký náskok. Pokud chceš být zubařkou, tak se zkus informovat od nějakých středoškoláků od vás ze zdrávky nebo na dni otevřených dveří přímo učitelů. Zeptej se jaké jsou úspěchy absolventů, popř. zda někdo pokračoval na LF. Znám jednu holčinu, která šla na lékařské lyceum a poté pokračovala na Lékařské fakultě a také říkala, že má před gymplákama náskok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 20:48
avatar

Podle Listiny základních práv a svobod máš právo na svobodnou volbu povolání i na způsob přípravy na zvolené povolání. Takže maminčin hlas ber jako poradní.

Školu nevybírej (jenom) podle toho, jakou mzdu/plat lze po jejím dokončení očekávat.

Je možné, že by tě zvolené povolání mělo živit po velkou část života, takže je důležité (podle mne dokonce nejdůležitější), aby tě práce aspoň trochu bavila.

Chodit do práce, která tě nebude bavit, tě rychle přestane bavit i v případě, že bude dobře zaplacena (jenom kvůli penězům se činnost, která člověka nebaví, nedá dělat moc dlouho).

Jestli si myslíš, že by tě bavila stomatologie, vyber si gymnázium a potom VŠ. Gymnázium má i tu výhodu, že pokud v průběhu studia změníš názor, můžeš klidně jít na jinou VŠ (gymnázium tě připraví dobře pro všechny).

Vybereš-li si nyní zubní laborantku (ale jako povolání tě neláká – alespoň to nepíšeš), budeš také moci jít na kteroukoliv VŠ, ale k přijímačkám na VŠ se budeš muset řadu předmětů doučit na úroveň gymnázia.

doplněno 07.08.14 17:40:

@ Lucka321: Co se ti nezdá na vyznamenání a na průměru 1,4? V osmičce to rozhodně není špatný výsledek a tazatelka může v devítce průměr ještě zlepšit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 22:18
avatar

Tak pokud chcete dobře placenou práci tak policistka to určitě nebude. Tam je plat cca 17 000,- čistého a zubař? :D u nás v malém městě s obyvatelstvem okolo 4500 lidí má výplatu více jak 30 000 a to ještě něco vrací pojišťovna zubaři zpět. Takže? myslím, že je to úplně jasné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 06.08.14 22:21

Podnikej, nebo udělej jakoukoiv SŠ a vrhni se na politiku!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 11:56

No tak na nějaký lepší gympl s takovým průměrem bych tedy rozhodně nešla. Jdi na to, co chceš ty sama to hlavně. V tomhle opravdu neposlouchej nikoho jiného než tebe. Než vystuduješ tak se platy a nabídky o práci ještě změní. Ale jedno je jistý scháňka bude vždy ve zdravotnictví. Jestli by tě bavila zubařka tak bys třeba mohla jít na zdrávku a potom později, však je to asi menší šance se dostat na vysokou než z gymplu. Ale tak jedině, že bys ten průměr ještě vytáhla, ale je to celkem risk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 11:57

Technický obor, pokud vyloženě mezi těmito dvěma, tak na zubaře ;) Víc peněž a méně stresu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ppppp
Datum: 07.08.14 13:30

Zkus www.atlasskolstvi.cz - tam stačí zadat svá kriteria.

Možná bych tě opravila. "Přechodné" ubytování na střední škole nejmenuje kolej - tak se tomu říká na vysoké, ale je to tvz. domov mládeže, lidově se tomu říká intr (internát).

Taky uvažovat hned o zubařce je zatím trošku zcestné. Nejprve musíš mít maturitu a teprve pak můžeš přemýšlet o pokračování. Zubní laborantka není zubařka. Navíc - u příjímaček na zubní laborantku jsou - bývaly? i talentovky (kreslí se a modeluje z drátu, plus "rýpe" do sádry, tuším).

Ke studiu zubařiny není potřeba mít maturitu na zdravce, podmínkou je maturitní vysvědčení, znalosti a schopnost udělat přijímačky a zvládat studium. Na nic dalšího se tě nikdo ptát nebude. Jen je to více přípravy na přijímačky po střední škole, kdy v určitých věcech nebudeš úplně v obraze.

K policii můžeš jít s maturitou také v jakémkoli oboru, pokud splníš fyzické a psychické testy - takže taky není podmínka, jít tam hned.

Pokud váháš, zvol gymnázium, kde není velký počet uchazečů, případně to, kde berou bez přijímaček (letos to bylo v Ostravě HELLO - http://www.gymnaziumhello.cz/cs/default.aspx). Dalším tipem je pak Hladnov - http://www.infoabsolvent.cz/Skoly/Skola/600017494).

Přemýšlet dopředu o zvolené práci je sice chvályhodné, ale to nikdy dopředu nemůžeš odhadnout. Situace na trhu, i tvé preference se mohou zcela v průběhu let a studia změnit.

Stejně, jako přijetí na střední školu automaticky neznamená úspěšné zvládnutí jakéhokoli vybraného studijního oboru. To už záleží hlavně na Tobě. Máš před sebou kus důležité životní cesty a je fajn, že se k tomu snažíš přistupovat zodpovědně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.