Stařec a moře - Metoda Ledovce

Od: Datum: 31.07.14 19:15 odpovědí: 4 změna: 01.08.14 07:47

Dobrý večer,

před nedávnem jsem dočetla knihu Stařec a moře. O autorovi jsme se učili ve škole, ale nerozumím 1 věci. Ve škole jsme se učili že Hamingway používal metodu tzv. ledovce což je objektivní, úsporný styl, a že kvůli větší účinnosti textu vyřazoval vše vedlejší a nepodstatné = hlavně tady to se mi zdá jako velká blbost. Dyt on byl na tom moři a čekal na toho mečouna a tam se jakoby vykecával a přemýšlel, a vše tam podrobně popisoval a to se mi zdá zdlouhavé a nepodstatnét. To je právě takové to vedlejší a žádná účinnost teda z toho textu nebyla. Tak já jsem s toho v koncích teda. už ani ty knihy nechápu co tím chtěl autor říci. Kéžby třeba tak psal jako Petra Soukupová (Zmizet), tam není nic nepodstatného a je tam vše podstatné, aspoň mi to tak připadá.

Prosím Vás jak vy chápete metodu ledovce u Starce a moře?

Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.14 19:17
avatar

Ahoj, no já si spíš myslím, že to znamená, že to není zbytečně zdlouhavé, je tam minimum vedlejších dějových linií. Ale samozřejmě, co člověk to názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luuuuu
Datum: 31.07.14 19:29

aha, z takového pohledu jsem se na to nedívala. Já to chápu že se tam jakoby vykecává zbytečně někdy na tom moři jak tam je. Jestli víte co asi přibližně myslím :)

Datum: 01.08.14 07:23
avatar

Přečti si někdy něco od Victora Huga nebo knihu Bílá velryba od Melwilla. Ty knihy se těžko čtou a budeš mít problém je vůbec dočíst, protože půl textu jsou samé popisy.

Právě například popisy Hemingway prakticky vůbec nepoužívá a píše rovnou k věci. Jeho knihy mají jeden děj, jednu linku a jednu pointu. Stařec a moře přece není o čekání na mečouna, ale o tom, jak marný boj ten stařík vede se životem. Hemingway ho postavil do situace, kdy děda po dvoudenním tvrdém zápolení konečně udolal velkou rybu, udělal životní úlovek a pak vede marný boj se žraloky, jak se sám před sebou stydí, jak má špatné svědomí, že tu rybu nedokázal uchránit.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.08.14 07:47
avatar

Každý z nás jsme svým způsobem starcem na moři. *sok*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.