Hudební výchova

Od: Datum: 25.07.14 18:42 odpovědí: 3 změna: 26.07.14 08:42

Dobrý den potřebovala by jsem pomoc s tímto zpěv připravené lidové písně, zpěv téže písně v jiné tónině podle zahraného začátku či akordu děkuji za všechny rady předem sas zaspívat chápu ale nevim co s tím potom


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.14 19:21
avatar

Tak to máš dobrý, Sas, to já bych zaSpívat nezvládla ... Zazpíváš-li píseň v základní tónině, měla bys zvládnout ji zazpívat i v tónině jiné. Jinou tóninu zadají přehráním začátku písně v té tónině, ve které ji máš zazpívat. (Zjednodušeně: tutéž píseň zazpíváš "posazenou" o něco výše nebo níže.)

Můžeš si to doma vyzkoušet, nauč se píseň, potom ji zkus zazpívat např. o kvartu výše, o tercii níže, ... Začátek si vždy předehraj (klavír, kytara, ...)

doplněno 26.07.14 04:23:

@ Sonyboy: A mně právě ta kvarta a tercie připadaly tak jednoduché... Ale máte pravdu, pokud si někdo pod tímto zadáním nepředstaví, co se po něm chce, mohl by mít problémy i s intervaly. Myslím, že jste to vysvětlil lépe.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.07.14 20:40
avatar

Možná bych to zjednodušil pro člověka, který má zjevně problém s intervaly, takže kvintu, kvartu, tercii, bych zatím nevytahoval. Jde o to, že jsi zvyklá zpívat písničku a tvůj hlas při tom je nízko, nebo vysoko. Proto se základní tón posune o něco níž, nebo výš, podle potřeby, aby tvůj hlas vyzněl v plném rozsahu. No a ty zpíváš tu písničku podle prvního tónu, který ti dají. Další tóny ti naskočí automaticky. Prostě zpíváš písničku níž, nebo výš. Určitě znáš stupnici C dur, tak si to vyzkoušej. Zkus si hlasem dát tón C dur a od něj to začít zpívat. Potom to zkus třeba od E dur. Jde jenom o celkové zvýšení, nebo snížení tóniny. Říká se tomu transpozice, Snad jsem to vysvětlil aspoň trochu srozumitelně ;)

Tady je ukázka lekce zpěvu. Přesně to, co se tam hned na začátku děje, jsou transpozice směrem nahoru.


Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.07.14 08:42
avatar

Nic složitého. Nechce se po tobě nic jiného, než zazpívat nějakou písničku a pak ji zazpívat ještě jednou, ale od jiného základního tónu. To znamená zazpívat tutéž písničku, ale například o tón výš.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.