Fotografování - na jakou školu?

Od: Datum: 29.06.14 07:31 odpovědí: 17 změna: 09.07.14 16:56
avatar

Dobré ráno. :) Na jakou školu bych měla jít, kdybych chtěla dělat např. fotografa nebo fotografa pro časopisy atp.? Strašně ráda fotím. Všechno. Obvzlášť zvířata, krajiny, lidi, rostliny apod. Kdybych chtěla jít na nějakou školu s tímto zaměřením, tak rozděluje se to do nějakých kategorii? Například zaměření focení přímo na zvířata, lidi, krajiny, rostliny atd. nebo je to všechno v jednom? Budu ráda za odpovědi. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.14 09:55
avatar

Dobré dopoledne. Neupřesnila jsi, zda ti jde o střední nebo vysokou školu. Já bych ti doporučila, pokud jsi na základní škole, absolvovat všeobecné gymnázium, za ty čtyři roky tvůj zájem o fotografování může opadnout nebo se tě držet, uvidíš... No a potom nějakou vysokou školu se zaměřením na fotografii, zajímavý článek o tomto tématu si můžeš přečíst zde: http://digiarena.e15.cz/proc-…studovat-fotografii-na-skole.

A tady v tomhle odkazu máš přímo porovnání jednotlivých oborů, přehledně: http://www.vysokeskoly.cz/cla…ek/porovnani-oboru-fotografie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.14 13:26
avatar

Jedná se o střední školu. ;) a děkuji za odkazy :)

Od: kjanik112*
Datum: 29.06.14 11:44

Opravdové fotografování je umění. Talent k umění buď člověk má, nebo nemá, to nejde naučit na žádné škole. Vyber ze svých fotografií ty nejlepší, najdi nějakého významnějšího fotografa, případně dojdi do fografické školy. Popros je, aby si prohlédli Tvé fotky a řekli Ti, zda má cenu o té škole uvažovat. Viděl jsem Pana fotografa, který fotil sochu sv. Floriána. Hledal dlouho různé úhly ohledu, lehal si i na zem a fotil odspodu. Když pak se obecní rada probírala štosem nabízených fotografií (od více fotografů), a došli na jeho fotku s pohledem odspodu, úplně vydechli a obdivovali krásu sochy-takhle ji nikdy neviděli. A to je právě to nenaučitelné umění: věc, kterou denně vidíme, podat v neznámém , novém úhlu pohledu. Nestačí jenom stisknout spoušť...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.14 13:29
avatar

Děkuji. :) Já se právě rozhoduji mezi školou uměleckou a tou "fotografickou" *smich* Blíže je u mě ta umělecká, jelikož mám talent na kreslení a malování, ale taky je můj obrovský koníček focení, který mě taky opravdu hodně baví. Nedávno jsem vyhrála fotosoutěž. Sice takovou obyčejnou, byla to psí fotosoutěž, ale aspoň jsem si uvědomila, že zas tak škaredě nefotím. Fotka, která vyhrála byla tato. Je to můj pes. ;)

doplněno 29.06.14 13:31:

Přidávám ještě jednu. Tuhle mám jako profilovou fotku. ;)

Datum: 29.06.14 19:58
avatar

Nezlob se na mne, ale jsou-li tohle tvé nejlepší fotky, doporučila bych spíše tu druhou školu. Při troše štěstí narazíš na fotografii (alespoň okrajově) i na grafické SŠ. 4 roky se můžeš dále rozvíjet a pak to zkusit na VŠ se zaměřením na fotografii.

Poznámka: Kvalita fotek může být zkreslena tím, žes je vložila sem.

PS: Máš pěkného psa.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.14 20:06
avatar

Také nevíme, jak kvalitní má tazatelka foťák. :) Myslím, že na žákyni ZŠ není kompozice těch fotek nijak špatná; sama bych ale též doporučila jít spíš na všeobecně uměleckou školu. Tam se fotografování vyučuje také.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.14 20:14
avatar

Ano, může to být foťákem nebo vložením sem, případně obojím. Sem lze fotky vložit jenom jako JPG, kvalita se snižuje na 85 %. Pro většinu případů je to dostačující, ale k posouzení kvality fotky by to chtělo víc ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.14 20:18
avatar

Mám obyč. kompakt za 2 tisíce. Jsem ještě na základní škole, a když půjdu na střední, hodlám si koupit nový fotoaparát - už asi nějakou zrcadlovku.

Datum: 29.06.14 20:40
avatar

Kdo to trochu umí, vyfotí hezkou fotku i mobilem. Podívej se na tohle moje album - foceno mobilem (Nokia 808 PureView) a levným kompaktem (Panasonic Lumix DMC-LZ2).

Ano, pozítří si jdu pro Canon 400D, ale základy kompozice, práce s bleskem, expozicí atd. se naučíš i na tom kompaktu. Jestli chceš, můžu ti s tím pomoct (ale pokud nejsi z okolí Františkových Lázní, tak jedině přes Skype nebo podobným způsobem), stačí mi napsat "vnitřní poštou".

doplněno 29.06.14 20:49:

Jinak fotky výše jsou podle mne z hlediak kompozice celkem dobré, ale ta první má špatně vyvážené barvy (foceno při západu slunce?) a ta druhá je přeexponovaná.

doplněno 29.06.14 21:04:

Trošku jsem si hrál Tahle je přeexponovaná taky (pořádně jsem si toho všiml až při editaci), lepší by to bylo při focení zleva (foťák by se přizpůsobil silnému světlu).

doplněno 29.06.14 21:11:

A co se týče školy, doporučuji to, co jsem udělal já: Jít na nějakou "normální" školu a focení si nechat jako koníček, který nakonec i tak může přerůst v zaměstnání. Ale chce to mít vzdělání i v jiném oboru, protože na to, aby ses focením mohla živit, bys musela být opravdu HODNĚ dobrá a to nejen s foťákem, ale i s editačním SW. Taky by ses musela primárně zaměřit na jeden obor (např. zvířata). A aby toho nebylo málo, fotografické vybavení, které bys potřebovala, stojí v řádu deseti- až statisíců Kč.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lego®
Datum: 29.06.14 16:19
avatar

Uz pred 20-ti lety byla v republice pro fotografy jen 1 skola tak nevim jestli je dnes z ceho vybirat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 17:30
avatar

Fotografování není to, co bys měla studovat. Fotografů je strašně moc a málokdo z nich může říct, že se tím uživí. Píšeš tu ale, že máš talent na malování. Proč nezkusit nějakou školu zabývající se počítačovou grafikou, bo něco podobného? O grafiky je velký zájem a jsou velmi dobře finančně hodnoceni.

Mohla bys sem přiložit nějakou tvoji malbu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 08:41
avatar

Ano, o počítačové grafice jsem přemýšlela. :) A rodiče mi to stále vnucuji, ať na takovou školu jdu. Abych řekla pravdu, tak radši kreslím než maluji. ;) A kreslím zvířata. Lidi kreslit neumím (myslím portréty apod.)

Moje kresba:

Mourovatá koťátka

Datum: 01.07.14 09:00
avatar

Poslechni rodiče. Kreslíš moc hezky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.07.14 15:46
avatar

Podle kresby a fotografií je jasné, že kreslíte o dvě třídy lépe, než fotíte..

Takže i já bych radil spíše kreslit

Což neznamená, že se časem ve fotografování nemůžete zlepšit..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 15:41

Myslím si, že u fotografa je vzdělání jedno. A vzhledem k tomu, že spousta těch, co mají foto jen jako hobby fotí dost slušně, tak opravdu můžeš narazit na problém.

Stejně jako tu už padlo - studuj něco jiného, foto si nech jako hobby. Udělat z toho zaměstnání není až tak složité.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.14 16:24

ahoj,,maluješ také olejem a pod.?Tam musíš ukázat jak vlastně vidíš stínování předmětu v barvách,,,,,protože vystínovat něco v černobílé provedení,,,celkem nic není. Ale v barvách musíš již to udělat tak ,aby to bylo plastické.A to je ten problém. Někdo namaluje kočku ,nebo psa,ale portrét již je problém,jelikož nesmí být plochý,,,

Pošli nějaký obrázek namalovanými barvami ,ale ne pastelkami, zkus namalovat obličej tak,aby nos vystupoval ,brada, lícní kosti..Dokážeš to?

Pastelkama to je lehké..Pokud neumíš lidi,tak něco jiného

doplněno 09.07.14 16:32:

Můj kolega ten chodí nyní do dvouletého kurzu ,kde naučí celkem hodně věcí...ale musíš mít velkou předstaivost Chodí s kamarádkou a je to velký rozdíl .Když 2 děljí totéž --není to totéž Od ní mne fotky zaujmou,ale jeho ne. Asi na to nemá ten správný pohled...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 09.07.14 16:56
avatar

A já bych doporučila úplně jinou školu, než uměleckou :) Na uměleckou školu jsem se dostala až na vejšce a jakmile se z koníčku stala povinnost, začalo mě to strašně otravovat. :)

Když už, tak bych ale doporučila obor typu propagační grafika. Kreslíš i fotíš pěkně, ale aby se tím člověk mohl v dnešní době uživit, mělo by to být perfektní.. V reklamě a propagaci bude práce pořád dost..

Pro zlepšení dporučuji přidat se na weby s různou uměleckou tematikou, kde nahráváš své práce a lidi ti je můžou objektivně zkritizovat :), účastnit se soutěží je také dobrá volba, jen by bylo dobré mít i zpětnou vazbu od zadavatele, nebo spolusoutěžících..

Tak hodně štěstí :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.