Příklad s žárovkou

Od: Datum: 25.06.14 14:43 odpovědí: 3 změna: 25.06.14 16:34

Ahoj, potřeboval bych pomoct s tímto příkladem, nějak si nevím rady..předem děkuju.

Kondenzátor s kapacitou 2 mF nabijeme s napětím 230V. Jak dlouho vydrží napájet žárovku o příkonu 100W?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.06.14 14:52
avatar

Takhle to tu nefunguje. Napiš své řešení (postup nebo aspoň návrh), zkontrolujeme je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.06.14 14:59
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 25.06.14 16:34

Kdo tohle vymýšlí? Velikost náboje je zřejmá Q = C.U [C; F, V] - dosazuje se v základních jednotkách [Coulomb; Farad, Volt], kde 2 mF jsou 0,002 F.

Pan učitel zřejmě chce toto Q použít i v druhém vzorečku, kde Q = I.t [C; A, s] kde I je proud v apérech a t je čas v sekundách. Jednotka 1 Coulomb je v podstatě je 1 ampérsekunda.

Pan učitel asi chce, abyste si nejdříve vypočítali proud žárovkou 100 W při napětí 230 V a dál počítali s ním a vypočítali dobu t. Jenže to není lineární (přímo úměrné). Kdyby si to sám nejdříve vyzkoušel, asi by dal jiný příklad.

A jak vůbec si pan učitel představuje pojem "vydrží napájet žárovku"? Pokud svítí naplno, nebo alespoň trochu svítí, nebo až do úplného zhasnutí, nebo do... čeho?

Kdyby vám zadal jak dlouho bude dodávat proud akumulátor s kapacitou 44 Ah (ampér hodin), tak byste logicky viděli, že při odběru 1 A by mohl dávat tento proud odhadem asi tak 44 hodin, nebo při odběru 44 A jednu hodinu. Ale jak se akumulátor postupně vybíjí, tak také klesá napětí a klesá i proud.

U kondenzátoru při nabíjení napětí vzrůstá nelineárně a stejně tak nelineárně klesá, to už je jiná kapitola. Nebude na něm stále stejně napětí, jako by bylo na akumulátoru (skoro stejné, viz vybíjecí charakteristiky).

U vašeho kondenzátoru pan učitel mohl najít nějakou lepší zátěž. Žárovka 100 W je velmi nelineární, to znamená, že při jmenovitém proudu pro 100 W svítí, vlákno je žhavé a když napětí klesá, klesá i proud žárovkou a mění se odpor vlákna, které má při nižší teplotě nižší odpor, atd.

Pokud si pan učitel myslí, že když je žárovka na 230 V (síťového napětí) a bude kondenzátor nabíjet napětím ze sítě 230V~, a použije elektrolytický, bude se divit, až mu vybouchne před očima a bude hledat nový (a s ním to dopadne stejně). Pro střídané napětí se vyrábějí se například polyesterové 2,2 mF/250V. A vůbec by bylo lepší to nezkoušet, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.