Nedělá školní úkoly

Od: Datum: 23.06.14 13:17 odpovědí: 6 změna: 23.06.14 17:37

Dobrý den.

Nevím jak postupovat případně trestat neplnění školních povinností. Synovi je 17 a je prvním rokem na střední škole. Na základní škole se dobře učil, resp. šlo mu to samo. Nástupem na střední školu se zhoršil v učení, ale to jsme zvládli stanovením si doby na učení a přezkoušení. Syn s tím souhlasil a říkal, že mu to vyhovuje, že ho to nutí se učit. Ale problém je v tom, že když dostane "domácí úkol" což je většinou referát či zpracování laboratorních prací popř. nakreslit technický výkres, tak ho neudělá včas. Buď si to nechá na poslední chvíli (např. kreslí v 6 ráno v den odevzdání), nebo na to zapomene úplně a pak má zbytečně škaredé známky a to to pololetí to dopracoval k neklasifikaci ze dvou předmětů právě z důvodu neodevzdání (pozdního odevzdání) referátů a laboratorních prací. Na opakované naléhání ať si to zapíše na papír či do telefonu jako upomínku nereaguje. Jak v této situaci jednat a jak motivovat opravdu nevím. Kapesné má jen symbolické. A nevím jestli striktní zákaz počítače ho jen nezatvrdí. Děkuji Hájková Petra


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.14 13:24
avatar

Tak jestli máte doma rákosku...nikdy není pozdě..že..

doplněno 23.06.14 13:33:

P.S.: vzbuďte ho ve 4h ráno...posaďte do auta a jeďte s ním před nějakou místní fabriku, ukázat mu, kdy se chodí do práce když se bude "učit" jak to dělá teď..Když to nezabere, pak exkurze pod nejbližší most mezi bezdomovce, ať si tam zamluví místo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.14 13:25
avatar

Je vidět, že zvolená škola chlapce evidentně nebaví. Je teprve v1. ročníku -promluvila bych s ním a převedla ho na učňák. Za 3 roky bude vyučený, bude vydělávat a postará se sám o sebe. Bude muset.

Při dnešním laxním přístupu ke studiu je ve hvězdách, zda by skutečně střední školu jakžtakž dodělal. Ztracené 4 roky, ztracené peníze. Když na to nemá, nebo se učit nechce, ať se vyučí a maká. Je možné, že časem třeba zmoudří a školu si dálkově či večerně dodělá. Ale to už je na něm. Vy jste mu vstříc vyšli, on to pohnojil sám, o učivo zájem nemá.. Tak co s ním jiného? Jaga.

Navíc to není žádná hanba či trest. Někdy je lepší pilný a šikovný učeň, než líný a neschopný student. Takže bych mu to nepředestřela jako trest, v žádném případě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 23.06.14 13:28
avatar

Dobrý den, to, že se výborný žák základní školy po vstupu na školu střední i výrazně zhorší, se stává poměrně často. Je to jiný způsob vyučování a najednou mnoho nároků. Možná to tak bude i v tomto případě a Váš syn nestíhá. Dříve se možná nemusel tolik učit, což nyní musí a k tomu ještě ty domácí úkoly - je toho prostě více a čas je stejný, resp. musel by něco vypustit, co ho baví více. Já jsem Vám tímto asi neporadil, ale jenom, že to není tragédie. Syn už nebude asi ten nejlepší žák, ale snad se tím prokouše a zlepší se. A na trestání zapomeňte - je to už kus chlapa, tak snad spíše drobné pochvaly, když se něco povede (to na chlapa platí více, než zákaz). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 13:29
avatar

Zdravím, a jak vypadaly školní povinnosti před nástupem na střední? Zkusila bych nabídnou dvě možnosti - pokud tě škola baví, tak zabereš, jinak žádné kapesné, počítač a podobně. A stůjte si na svém, jakkoli bude uražený a bude dělat naschvály.

Nebo - pokud tě škola fakt nebaví, můžeš zkusit přejít na jinou, případně učební obor. Ale s tím, že pokud to budeš flákat i tam, přestávám tě jakkoli podporovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: garagmel
Datum: 23.06.14 17:16

Buď je to flákač nebo na tu školu nemá. Být neklasifikován ze dvou předmět hned v prvním ročníku, to je teda síla! V 17-ti letech být teprve v prváku taky o něčem vypovídá.

Jediná jeho povinnost je chodit do školy a připravovat se do ní. Jestli to nemíní plnit, tak bych mu nedával ani to symbolické kapesné + přidal pomoc v domácnosti / na zahradě. Pokud se situace zlepší, peníze dostane a práce doma mu postupně opět odpadne.

Takových jsem už viděl, co na to kašlali, pak ani tu školu nedodělali a většina takových zůstane pouze se zákl. vzděláním na krku jejich rodičům, kteří je živí. Bohužel ve většině případů to byla chyba právě rodičů, kteří si nepřipoušteli, že by to mohlo dojít tak daleko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 17:37
avatar

Zhoršení prospěchu na SŠ je běžné, žáci si zvykají na nové prostředí, nové vyučující i spolužáky, na jiný způsob práce i přípravy do školy a na vyšší nároky. Nejobtížnější může pro mnohé být určitá samostatnost a odpovědnost, kterou po nich SŠ vyžadují.

Jak je na tom Váš syn? Má doma nějaké úkoly, přesouváte na něj (částečnou) odpovědnost za chod některých věcí?

Syn si musí zvyknout, že učitelé na SŠ zadají úkol a už jej nepřipomínají. Odpovědnost je na žácích...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.