Komorná - postavení ve spol., vzhled

Od: Datum: 22.06.14 22:16 odpovědí: 3 změna: 23.06.14 07:01

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké postavení měla komorná ve společnosti, jak vypadala, atd. Na internetu jsem nic bližšího nenašla, ani pořádně nevím, co tahle pozice obnášela. Domnívám se, že to bylo něco jako služka, ale nevím to jistě. Děkuji moc za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.06.14 22:57
Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.06.14 06:50

Komorná byla služka pro paní. Její povinnosti bylo starat se o vzhled paní. Česala ji, pomáhala s oblékáním, udržovala její šatník. Co bylo potřeba, to zašila, vyžehlila, co bylo potřeba, předala pradleně. Udržovala pořádek v šatně a skříních paní. ;) Totéž, ale pro pány, byl komorník.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.06.14 07:01

Komorná, paní k službám a pánovi občas pro radost.

Bývala to pěkná a čistá mladá dívčina. Ačkoliv, když jsem viděla v TV film V zámku a v podzámčí podle B. Němcové, tak mamzel Sáru, práskanou a vypočítavou komornou hrála paní Slávka Budínová. Byla už v letech. Takže to mládí asi podmínkou nebylo. Hlavně, když v tom služebnictvo umělo chodit.

Proto se kdysi v jedné odrhovačce zpívalo:

"Na všechno jsem tady já, mě baronka ráda má,

že se umím dobře hejbat a kejvat mezi nóbl dámama..." *smich* Jaga.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.