Výpočet zatížení nosníku

Od: Datum: 15.06.14 22:00 odpovědí: 6 změna: 19.06.14 16:24

Ahoj, měl bych prosbu. Byl by někdo ochotný mi pomoc s referátem, jedná se o dva příklady zatížení nosníku, viz. příloha. Nějak si nejsem jistý postupem a nevim, jestli jsem došel ke správnému řešení, prosím o výpočet pro kontrolu, předem moc děkuji, Jirka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.06.14 06:54

Tak sem hoď to, co jsi vypočítal... My ti to zkomentujeme. Tohle jsou základy, co počítáš, SŠ...

Rada: Zaveď si protireakce reakce do podpor - vynuluješ tím sílu(y).

Ohodnoceno: 0x

Od: trtr
Datum: 16.06.14 14:31

1.) Zdravím, první těleso je vázáno na dvou podporách, tak je nutno úplně uvolnit, tzn. odstranit myšleně vazby a zavést reakční síly, od každé vazby směrem vzhůru. Potom sestavit podmínky SR (statické rovnováhy), budou pouze dvě, protože se jedná o soustavu rovnoběžných sil v rovině- jedna silová a jedna momentová např. k bodu B. Tím, že neznámými parametry jsou pouze dvě sytykové síly(síly ve vazbách) a máme dvě podmínky SR, je úloha staticky určitá. Následuje udělání VVÚ (výsledná vnitřní účinky). VVÚ bude obsahovat tři myšlená řezy, intervaly a nenulové složky VVÚ budou T(posouvající síla) a Mo(ohybový moment).Pak již postupovat dle vztahů pro výpočet zadaného parametru(nevím jaké znalosti pružnosti pevnosti máte).

Z VVÚ vždy určete číselně extrémy.

2.) U druhého příkladu se jedná o vetknutí, tak není třeba uvolňovat(pokud uvolníte, tak zavést dvě síly a moment jako reakce) a řešit SR a můžete dvěma řezy rovnou udělat VVÚ graficky.

VVÚ lze řešit integrálně (SR uvolněného prvku) nebo diferenciálně tzv. Schwedlerovy věty.

U ohybu je důležité vypočítat také osové kvadratické momenty průřezu; pozor vždy příslušný kvadratický moment příslušnému ohybovému momentu-např. pro Moy to bude Jy, pro Moz to bude Jz(kde y a z udává osy).

Od: jirkahory*
Datum: 17.06.14 16:12

Mohl by jsi se mi na to prosím mrknout, budu vděčný za každou radu. Předem díky, Jirka

Datum: 16.06.14 16:05

Díky moc za pomoc, přikladámtedy ještě můj pokus o výpočet, zkuste na to prosím mrknout. Díky, Jirka

Od: trtr
Datum: 17.06.14 18:59

Ahoj, tak:

1.)Statická rovnováha je: Fd=0N a Fb=100 000N, VVÚ vypadá ok, extrém ohybového momentu je -50 000Nm(v absl. hodnotě kladné), takže ok. Volba též ok, pokud jsi dosazoval vše v základu a dle modulu průřezu v ohybu zvolil nejbližší vyšší průřez-pevnější.

2.)SR dobře, ale není třeba pro VVÚ(je to prut vetknutý, takže můžeš dělat přímo VVÚ, ale pouze u vetknutí). Moment ve vazbě vetknutí je nula-je vidět i z VVÚ, síla ve vazbě je 50 000N dle tvé orientace. VVÚ dobře a k volbě profilu, jako u předchozího, nemám normy u sebe.Jen si dej pozor při výběru modulu, aby jsi vzal modul v ohybu Wo(podíl osového kvadratického momentu a charakt. vzdálenosti) a ne Wk v krutu(podíl polárního kvadr. momentu a charakt. poloměru)!

Tak ať se daří, mělo by to být dobře. Kdyžtak porovnej se spolužáky.

Datum: 19.06.14 16:24

Ahoj, díky moc za informace, zkusím to odevzdat a uvidim. Porovnat to bohužel nepůjde, tento referát jsem dostal jen já, ostatní mají úplně jiné záležitosti. Ještě jednou díky, Jirka

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.