Má učitel právo nevyzkoušet studenta?

Od: Datum: 10.06.14 18:19 odpovědí: 37 změna: 12.06.14 17:54
avatar

Pěkný den, má na SŠ učitelka právo nevyzkoušet studenta, který si dobrovolně chce opravit konečnou známku? Bylo mu sděleno, že ho prostě nevyvolá (jako vůbec, až do konce roku), a pokud ho vyzkouší, tak až ona sama bude chtít.

Co s tím? Student je vůl, že to nechal na poslendí chvíli, je toto nějak ošetřeno legislativou, nebo má učitel neomezenou moc?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.14 18:30
avatar

Martino máte pravdu, student co se půl roku flákal a pak si myslí, že to srovná jedno zkoušení a on získá stejnou známku jako ten co se dřel, je vůl.Pokud nemá s učitelem dobré vztahy, tak mu ani to zkoušení nepomůže, budu-li mu chtít dokázat, že má pouze na trojku, tak mu to vždy dokáži.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 18:36
avatar

Vůl je pořádný, ale bohužel by mu hrozil reparát nebo komisionálky nebo jak to teď chodí, netuším. Jde mi jen o to, zda skutečně učitel může říct "nevyvolám tě, protože já nechci".

Datum: 10.06.14 18:33

Tato otázka je pokusem o vtip?

Konečná známka je přece hodnocení za celý rok a ne až se to bude hodit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.06.14 18:35
avatar

Přijde Vám to vtipné?

Samozřejmě, ale pokud student prokáže, že látku ovládá, tak by to učitel mohl vzít v potaz. A "nevyvolám tě", protože prostě nechci - to mi přijde jako velmi podivný přístup.

Datum: 10.06.14 18:45
avatar

Pro řádnou klasifikaci musí být určitý počet známek - nevím přesně kolik. Takže jestli dotyčný má třeba dvě čtyřky a čtyři pětky - tak je známek dost k tomu, aby byl klasifikován.

Já to vidím trochu naopak - ne že učitel má právo nevyzkoušet, ale student nemá právo domáhat se vyzkoušení v okamžiku, kdy mu mocně teče do obuvi a myslí si, že to vyřeší tím, že se vyjímečně naučí a nechá se vyvolat.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.06.14 18:47
avatar

Máte pravdu, prostě vůl, co k tomu mám říct :(, na druhou stranu se nechává koncem roku vyvolát plno studentů a dělali jsme to i my, jak na základce, tak na střední, a vždycky byla možná nějaká domluva...

Od: prekernisituace
Datum: 10.06.14 19:13

V každém pololetí mám připraveny písemky a zkoušení studentů o určitém rozsahu. Nevím o tom, že bych musel studenta zkoušet podle jeho vůle. To slyším prvně. Pokud by se student, který propadá, dožadoval na poslední chvíli zkoušení. Zcela jistě bych vyslišel jeho přání. Musel by ovšem počítat s tím, že to bude za celé pololetí nebo v případě lepší nálady - za poslední čtvrtletí :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: phoebe*
Datum: 11.06.14 06:31
jestli vy něco učíte, tak doufám, že ne češtinu, omg, prý vysl I šel...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fido*
Datum: 10.06.14 19:21

jo jo, Martino, tohle řešímě skoro každý půlrok s nějakou učitelkou. Dítko je jelito a učitelka namyšlená kráva, co nedá jelitu šanci na opravu. Naštěstí neřešíme opravy špatného prospěchu, ale dcerka si honí triko za dobré znamky. Ale učitelka dítko vyzkoušet musí. Ale znáte to, půjdete li do školy, bude se Vám na tom "volovi" vozit a utopího ... třeba za rok

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 20:16
avatar

Tož ten náš není jelito, jen vůl, bohužel:( Bohužel to není můj syn, protože by to vypadalo trochu jinak*bum*

Já mu poradila osobně za ní zajít, třeba s čokoládou, hluboko svěšenou hlavu a pokusit se domluvit. Pokud ale bude učitelka mrcha - jak píšete - tak ho prostě propadnout nechá. Snad aspoň komisionálky by mohly projít. Je to flákač a vůl, ale je velice inteligentní.

Datum: 10.06.14 20:27
avatar

O takových rodičích, jako jste vy, se ve sborovnách vyprávějí legendy. Ne, učitel opravdu nemusí zkoušet žáka tehdy, kdy si to žák nebo jeho namyšlený rodič zamane.A známka na vysvědčení by měla být výslednicí práce za celé období (takže jedno vyzkoušení to taky nemusí zachránit.)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lk
Datum: 11.06.14 10:01

nedivím se pak výsledkům těch maturit, když žáci jsou jelita a učitelky namyšlené krávy ) asi by to chtělo nějakou změnu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 20:06
avatar

Má učitel povinnost vyzkoušet studenta, který to po něm požaduje?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 20:14
avatar

Na to právě hledám odpověď.:)

Od: prekernisituace
Datum: 10.06.14 20:17

NEMÁ. Pokud by si student nebo žák poroučel kdy a z čeho může/chce být zkoušen, SŠ by udělal vlastně každý idiot nebo flink. Na zodpovězení některých otázek stačí zapojit selský rozum.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 20:22
avatar

Nikdo si nic neporoučí, to jste evidetně špatně pochopil.

Jen mi jde o to, když se student hlásí dva týdny každou hodinu, jestli to prostě učitel může takhle přehlížet. Nám se takové schválnosti nedělaly, a taky jsme byli praštění a na leccos jsme kašlali.

Od: prekernisituace
Datum: 10.06.14 20:28

Učitel je omezený schválenou učební osnovou, obvykle vykonanou čtvrtletní nebo závěrečnou písemnou prací. Student by měl být také minimálně jednou u tabule. To je vše. Učitel obvykle dál nemusí vůbec nic. Pokud je syn odzkoušený tolikrát, jako ostatní a má za sebou písemné práce jako ostatní. Může být ohodnocen, tak jako ostatní. Vynutit si přezkoušení lze - pouze ale za celé pololetí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 20:29
avatar

Děkuji, možná nic jiného nezbyde, pokud nezabere nějaká domluva. Syn to není:), ale je mi ho líto, i když velká část viny padá především na laxní rodiče, kteří to rok neřešili.

Od: prekernisituace
Datum: 10.06.14 20:20

Pokud student nesouhlasí s hodnocením pedagoga, může požádat o přezkoušení z látky rovnající se obsahu daného pololetí. Právo na to, přijít k učiteli a říct mu., hele chci vyvolat z poslední hodiny nebo dvou, abych u vás nerupl rozhodně NEMÁ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 23:59
avatar

Ano, učitelka má právo nevyhovět žádosti studenta ohledně přezkoušení. Není-li student spokojen s výsledným hodnocením, může písemně požádat vedení školy o komisionální přezkoušení.

O jaký jde předmět? Jestli jde o maturitní předmět, pochopila bych, že to učitelka nechce studentovi laxním přístupem "dát zadarmo".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.06.14 11:58
avatar

Děkuji, bude zkoušet ústní domluvu, zítra jde za učitelkou. Je to přírodopis, maturitní není a je na hony vzdálený jak zájmům, tak budoucímu zaměření. Na druhou stranu se učitelce nedivím, když na to celý rok kašle a ještě má svoje chytré průpovídky...

Datum: 11.06.14 22:10
avatar

Na druhou stranu se učitelce nedivím, když na to celý rok kašle a ještě má svoje chytré průpovídky...

A jsme u jádra problému ! Žáček celý rok vysírá učitelku, ta mu nemůže dát přes čuňu, anžto to má zakázané. Takže jediné co jí zbýva, je dotyčnému vymáchat hubu v jeho vlastním ho.ně, neboli využít možností systému, tedy nechat dotyčného rupnout, nebo mu alespoň zkomplikovat jeho cool postoj k učení.

Nemůžu tvrdit, že bych úču nechápal... *haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 11.06.14 07:55

Martino, práva žáka SŠ jsou v dokumentech tvé školy, takže nahlédni tam - školní řád + klasifikační řád + příkazy ředitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 08:44

Ve škole existuje dokument zvaný Klasifikační řád (často příloha či součást školního řádu). Mimo jiné je tam psané, že se hodnotí práce za celé pololetí. Také je tam napsáno, kolik známek žák ke klasifikaci měl mít a také to, že aspoň jedna musí být z ústního zkoušení. Učitel často na začátku roku říká, co bude ke klasifikaci třeba. Pokud má učitel dostatek podkladů ke klasifikaci nemá důvod žáka zkoušet (a o nějakém právu žáka se nechat vyvovat fakt nevím).

Osobně nesnáším, když někdo dělá skoro celé pololetí prd a na konci pololetí se jendou naučí a nechá se vyvolat, aby aspoň nepropadl. Znám lidi, co jim to neprošlo jen v maturitním ročníku a tak maturovali na podzim. Takže tohoto učitele podporuji.

Ten tvůj "vůl" si tak aspoň bude pamatovat, že je třeba dělat něco i jindy než v lednu a červnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 12:01
avatar

Děkuji, taky se učitelce moc nedivím, na druhou stranu jsme to roky dělali stejně, vždycky se šlo domluvit. Sice ještě není maturitní ročník, takže to zřejmě budou komisionálky, no, třeba se mu konečně rozsvítí.

A taky doufám rodičům, kteří na to celý rok kašlali a nechali ho dělat, co se mu zlíbí.

Od: wogoos*
Datum: 11.06.14 09:15

Když můžou existovat individuální plány studia pro umělce, sportovce a celebrity, proč by nemohl učitel na hezkou prosbu studenta přimhouřit oko a s patřičným komentářem /ty ty ty bu bu bu příště už to neudělám, je to jen vyjímka/ ho vyzkoušet na přeskáčku z celé látky? Jsme jenom lidi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 12:01
avatar

Děkuji, o tohle se budeme snažit. :)

Od: moula*
Datum: 11.06.14 17:04

Možná je ten hoch v něčem vychytralý, možná i chytrý, ale určitě ne inteligentní. A určitě nemá správné společenské návyky. Měl je od koho pochytit? Chodili jste na rodičovské schůzky s učiteli? Řešili jste neblahá zjištění s hochem jak?! Tím, že chcete, aby se to s učitelkou nějak teď ušolíchalo, mu vštěpujete nemravné jednání ! Jděte přirozeně přes komisionální zkoušku a připravujte hocha na ni tvrdě ! Ať si zaplatí třeba doučování ! Pod krkem musíte držet hocha, ne učitele !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 17:17
avatar

Děkuji, ale nemáte pravdu, je dost inteligentní. A já nejsem rodič, těm jsem 100x říkala, kam to povede, když ho nechají sedět celé dny u počítače, nic nebudou řešit a budou si všímat jen svých koníčků. Jenže to jsem byla chytrá, nemám do toho kecat a podobně. Teď už buzerace a řev nepomůžou.

A aby se to ušolíchalo, to jsme dělali na škole i my, spousta dětí a studentů z vedlejších tříd, na tom není nic nemravného, to jste si asi spletl termín.:)

doplněno 11.06.14 20:47:

Mravnost s tím absolutně nemá co dělat, opakuji, zřejmě si pletete termín. Nebo chcete říct, že je nemravné si zkusit zachránit krk?*smich*

Student i učitel jsou jen lidé, dělají chyby, proto by mohla být možná domluva, stejně jako u tísiců dalších studentů, co to flákali letos, loni, předloni a podobně. Neříkám, že to učitel má udělat, jen že je taková možnost.

Jen úplný tupec bude, podle Vás zřejmě mravně, čekat na verdikt bez hnutí prstu jako prase na porážku.

Od: moula*
Datum: 11.06.14 19:40

No to mi teda vysvětlete, co je na tom mravného, co jste ve škole dělaly?! A ještě mi vysvětlete, proč by učitelka ho měla zkoušet, když má o jeho studiu za celý rok dostatek informací?!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 21:19

Pokud ma jasno ve znamce tak nemusí nic dělat pro to aby jsi ji žák opravil(přednosti mají ti,kteří mají známky nerozhodne).Zda-li žák na to kašle celý rok,nevídím důvod mu vůbec nějakou šánci dávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naconick
Datum: 11.06.14 22:49

Koukám, že zde na to odpovídají lidé dost objektivně. Ze svého pohledu zastávám názor tazatelky - vše je o lidech a se všemi se dá domluvit.

Rozhodně platí, že učitel by měl všechny žáky zkoušet takovým způsobem, aby do známky nevstupovaly žádné emoce. A abych přiznal pravdu, taky jsem jeden z těch, kteří na to bravůrně se*** a zatím jsem se dostal do třetího ročníku - myslím, že mou předností je, že dokud jsem nebyl na individuálním studijním plánu, ale na denním, tak jsem oproti ostatním vždy držel hu*u. A teď mám pocit, že se s učiteli opravdu dá domluvit téměř na čemkoliv.
Asi bych se nesnažil to nejdřívě brát po zlém, ale spíše tou formou domluvy, ale jakmile to nepůjde, tak nevidím důvod se prostě nějakým způsobem nesnažit dotáhnout svého.
Pokud je lehce nemravný, ani to nevidím příliš zle (teď mě klidně už ukamenujte), jelikož v dnešní době úspěšný člověk musí být lehce "vychytralý" v jakémkoliv případě.
Je tolik lidí, kteří byli jedničkáři a poslušní - ale v životě z toho mají nakonec velký kulový, protože jsou vlastně omezení samy sebou. A je mnoho pitomců, kteří jsou v životě velmi štastní. - Zajímavé že.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 11.06.14 23:06

Vždy jsem svým synům říkal: Škola je tvá práce . Pokud nebudete usilovně pracovat, budou vaše výsledky nedostatečné a budete proto vyhozeni. Zločin a trest - s hrušky dolů ! Jen prase se domáhá neoprávněných výhod !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fido*
Datum: 12.06.14 12:21

Moula: a na hlavu nejste? Jste takový ten tvrdý rodič, co dětem nic neodpouští a často je trestá? Určitě jste na svou výchovu pyšný :) Ale nezapomeňte , že tady jednáte pro blaho dítěte, ať je jelito nebo "vůl" je to přece vaše dítě, a vyzkoušet se má vše. Nikdo učitelům nenadává a nedává jim nůž pod krk. A učitelé zase mají mít snahu oceňovat. Vy krom výchovy svých dětí jste nikoho asi jiného ( tedy hlavně děti) nikdy nejspíše nevychovával. Život není jen o Pravdě a Trestu, ale i o pochopení a lásce ... jen moje úvaha ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 12:59
avatar

Už je to, jak se vyjadřujete, o Vás mnohé vypovídá. Lepší prase než idiot, co bude jen čekat a hledět.

Chudáci synové.

Datum: 12.06.14 16:40
avatar

Tak dnes proběhla domluva a zkoušení (2), ale učitelka se prý ještě rozhodne. Aspoň ukázala lidský přístup:)

doplněno 12.06.14 18:10:

A to je dobře, studenti mají dnes plno úlev a studuje kdejaký lempl;).

Od: wogoos*
Datum: 12.06.14 17:54

No vida, blahopřeju. Ona musí trochu dělat drahoty, aby studenti nezvlčili a nemysleli že je to její povinnost a může to tak být vždy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.